Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Homeotéleuton Ministerio_de_Economia_y_Produccion_(Argentina) Mimi_Rogers Asperula_rubeola Armando Hipónico_III Hector_Scarone Hector_Mendizábal_Perez HD_11964_c Mississippi Miriam_Diaz_Aroca Hadronyche Mummuciona_simoni Athemellus_minutonitidus Gryn Mr._Hiccup Ay_que_pesado Hermano Avenida_Amsterdam Houserville IED Angel_de_la_guarda,_mi_dulce_compañia Asesinatos_de_Wonderland Guardia_Costera_de_Noruega Area_metropolitana_de_Oklahoma_City Idioma_vestino Antigua_Cartago Aristolochia_biflora Antonio_Aventín Atolon_haa_dhaalu Ari_Gold Ave_del_paraíso_raggiana Arapahoe_(Nebraska) Andres_Lewin-Richter_Ossiander Antero_Flores-Araoz Herman_van_Raalte Arya_Stark Arrumbamiento Hurricanrana Atxa Antifates Hepatica_nobilis Mireia_Mollà_i_Herrera Anthony_Hewish Monoterpenoide Mitchel_Musso_(album) Ano_386 Astérix_el_Galo:_Astérix_en_Córcega Guillermo_Guido Hoek_(Zelanda) Guayabo_(Puerto_Rico) Anatomia_y_fisiologia_de_los_mamiferos_aparato_locomotor Astronomische_nederlandse_satelliet Asplenium_falsum Andréi_Túpolev

html map