Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sunrise_Lake_(Pensilvania) Tinker_Bell_y_los_misteriosos_bosques_de_invierno The_Artist_Collection:_Busta_Rhymes Sinfonía_n._1_(Mahler) Sphaerarthrum_brassi Saint-Léger-sous-Beuvray Schrankia_sulcata Sistema_metro_kilogramo_segundo Saludo_fascista Thomas_Fuller Santa_Teresita_Mar_del_Tuyu Salvá Sonia_Furio Tenebrae_(película) Tošić Sin_&_Punishment Torneo_Conde_de_Godó_2006 Sonia_Gutiérrez_Lloret Sector_extractivo Simple_Authentication_and_Security_Layer Seleccion_de_futbol_de_Islas_Cook Sablons_(Isère) Saint_Georges_de-Luzencon San_Antolín_de_Ibias Serdar_Taşçı Thuit_Hébert Sindrome_de_Alagille Stw_573 Sunshine_(2007) Termometrico Sandra_Simo Say_What_You_Will_.._Everything_Can_Happen Tagetes_heterocarpha Torre_aneja_a_la_iglesia_(Bergua) Sycopsis Sardina Traductor_Google There's_Know_Place_Like_Home Syringantha_coulteri Sainte-Helène Teatro_Gran_Rex_XIV_XII_MMI Thanos_de_Titán Santa_Eva Saxifragia_con_raiz_granujienta Stellio_fimbriatus San_Miguel_de_Campmajor Supresores Sonata_para_piano_n_º_8_en_la_menor_K._310_(Mozart) Sveltonectes Thorbjorn_Jagland Titadyn Tiro_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Mexico_1968 Thoropa_miliaris Torneo_de_washington Sabonneres

html map