Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Damaliscus_pygargus Diagnoses_plantarum_orientalium_novarum Diagrama_de_dispersion Alejandro_Unsain Dinky Corvus_corone_cornix Cultura_de_Tanzania Departamento_de_tumbes Crosbyarachne Criminalidad_juvenil Diafragma_Potter-Bucky Copa_de_Africa Economía_fascista Economía_keynesiana Desiertos_y_matorrales_xerófilos Economía_solidaria Draft_de_la_NBA_de_1953 Distrito_de_Huacullani Dzidzantun Dodecilsulfato_sódico Distrito_electoral_federal_10_del_Distrito_Federal Aloe_glabra Denominación_de_Origen_Ribeira_Sacra Coucy_le_Chateau-Auffrique Distrito_de_Qianjiang César_Fernández_Ardavín Diplodus_prayensis East_Midlands_International_Cicle_Classic Echinocactus_robustus_var._prolifer Economía_de_Rumania Dolichos_tuberosus Códice_Cairense Despegue Daniel_López_Pinedo Cómo_duele Cryptochloris Distrito_Páez_(Zulia) Domingo_Pimentel_de_Zuniga Eagles_Hall Alpheratz Ammomassilininae Derbi_(motocicletas) Cricetulus_sokolovi Amaryllis_montana Denominacion_de_Origen E.Salisb. Altonia Dactylorhiza_elata_var_durandii Dinastia_Toungoo Alfileres_de_cigueña Criofractura Darío_Arizmendi_Posada Amadio_de_los_Amidei Dubky Distrito_de_mato

html map