Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estacion_Rautatientori El_dia_del_fin_del_mundo Embalse_Penol-Guatape Estenotipia Esperanza_de_Libertad_(EP) Esteban_Sánchez_Herrero El_viaje_de_los_siete_demonios Evangelio_del_Pseudo_Tomás Embalse_de_Estremera F.D.R. Edward_William_Nelson Eyjólfur_Egilsson Estudio_Op._10_n_1_(Chopin) Estacion_de_Sant_Llorenç_de_Montgai Escarificacion_(césped) Ep_(tipo_de_album) Espadarana_andina Estadificacion_(astronautica) Forrest_Buchtel Extrema_uncion Estación_Manuel_B._Gonnet Eremophea Estornino_de_Pohnpei Fraile_(nautica) Estación_de_Sabadell-estación Estación_de_Burgos Francisco_Brines_Banó Estación_Juan_XXIII_(Medellín) Escudo_de_Moscú Ernst_Barlach Faloteca_islandesa Field_of_View Estacion_de_Martín_Carpena Frailes_UT Escuela_del_Magisterio Foiano_della_chiana Estación_de_Granollers_Centro Estatuto_de_Autonomia_de_Cataluña_(2006) Estadio_del_Cerro_Colorado Familia_Coñoepán Emilio_Josue_Lopez Estibina_(mineral) Escuela_Superior_Militar_Eloy_Alfaro_(Ecuador) Fernoel Ejercito_Grupo_A Felipe_IV_en_busto El_jefe_y_su_grupo Estacion_de_Blas_Infante Enzimas El_Aprendiz_(U.S_Temporada_1) El_pozo_de_los_deseos_(álbum) Feria_de_manizales Escudo_de_Alforja Fabricas_de_Monterrey_S.A. Faro_de_Cabo_Llebeig

html map