Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Facultad_de_Ingenieria_(UBA) Francisco_Javier_Fernández_Álvarez Elecciones_autonómicas_del_País_Vasco_de_2009 Endwell_(Nueva_York) Enstrom_F-28 Faedo_Valtellino Exosoma_nodieri Federico_Francisco_II,_Gran_Duque_de_Mecklemburgo-Schwerin Eva_Pallarés Enrique_Cantos Estación_de_Rœux Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1999_(Alemania) El_exceso_y/o_abuso_de_drogas_y_alcohol_es_perjudicial_para_tu_salúd..._¡Cuídate,_nadie_lo_hará_por_vos! Esteban_Harding Euphorbia_clandestina Empirismo_logico FIATC El_Invernadeiro Falconidae Empírica Esther_Orozco Elecciones_parlamentarias_en_Jordania_de_2013 Farikål Filacopí Fabrizio_Meoni El_Debate_(Uruguay) Estado_de_Franklin Estándar_M.A.F.E. Exposición_Universal_de_St_Louis_(1904) Eviota_latifasciata Flash_Gordon_(album) Escitala Euphorbia_buruana Ekman Evento_meteoro_de_2013_en_Rusia Fontaine_les-Gres Federación_Nacional_de_Fútbol_de_Guatemala Entheus F.E. Escuela_Española_de_Historia_y_Arqueología_en_Roma Estudio_Op._25_n_2 Eleutheranthera_prostrata Esteban_de_Arteaga FK_Bregalnica Federacion_Europea_de_Energias_Renovables Elecciones_generales_españolas_1996 Fotomosaicos Essai_d'une_Chloris Emperatriz_consorte_Jingū Experimento_aleatorio FM_99.00_Dub_Manifest Fernando_Torres_(desambiguacion) Ficha_(desambiguación) Especie_(biologia) Exposicion_(radiación)

html map