Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apocalipsis_de_Jesucristo Monasterio_de_san_pedro_de_siresa Ashikaga_Yoshiharu Ast Area_ambientalmente_fragil ICBF Arritmia_cardíaca Mimosa_melanoxylum Modo_reflexivo_de_audición Mortadelo_y_Filemón_Los_demas_todos_maltrechos Annie_James Molino_de_la_Unión Heli_Rantanen Montrabot Idioma_sassarés Mosciame Hurtan_Albaycín Guerras_heleno_púnicas Area_(geometria) Guadaltel Hyperolius_occidentalis Autoridad_Nasionala_del_Ladino Ayguatebia_Talau Holiday_(cancion_de_Madonna) Gruta_de_Lourdes_(Trujillo_Alto) Apple_Macintosh_Plus Historia_del_anime_en_Argentina Atriplex_californica Moritz_von_hirsch_auf_gereuth Anemia_microangiopatica Asedio_de_Bolduque_(1629) Antlions Hvalvik Héctor_Libertella Hibiscus_tripartitus Montferrand-le-Chateau Astrana_(Cantabria) Miraguano Audiofilos Arcos_compuestos Aviacsa High_Times:_Singles_1992-2006 Ano_1175 Morteo Heffron_Drive Modelo_A_B-C Montejicar Anra_:_Distrito_de_Huari Monsta_Mack Antonio_Floro_Flores Antoine_(desambiguación) Historia_de_los_jardines_botánicos Hormetica_sexnotata Huberto_Vargas_Carbonell Antonio_de_Leon

html map