Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Julian_Zugasti_y_Sáenz Islam_en_Nueva_Zelanda Jasminum_officinale_f._grandiflorum Isaac_Abeytua La_ciudad_y_las_estrellas La_casa-árbol_del_terror_XV Junkers_Ju_88C/R/G/H Linea_156_(Interurbanos_Madrid) Jan_Rosenthal Kozep_Dunantul Institut_für_die_Wissenschaften_vom_Menschen_(IWM) Las_sandalias_del_pescador Isla_Macabí Kaida_Yuki Julie_Walters Islas_Reunión Jose_Manuel_Sanchez Joey_(serie_de_television) La_leyenda_de_la_cruz Jose_Ángel_Cordova Jean_Jaures Justino_II La_batucana Liga_española_de_Baloncesto_(1957_1983) Javier_Enrique_Cáceres Kudú Juan_Atkins Karl_Lowith Kinsley_(Kansas) James_Forde Licancabur_(volcán) Isla_Sirenas Jesús_Ibáñez_Loyo Istria Jacamar_de_cabeza_blanca Liga_de_Campeones/Copa_de_Europa Las_bodas_de_Figaro Kymenlaakso Les_Portes-en-Re Lince_Dorado Jimmy_Giménez-Arnau Lesivo Ladislao_II_el_Exiliado Jose_Antonio_Gregorio_Eustaquio_de_Otalora_y_del_Ribero José_Zapatera Jimmy_Quinn José_Luis_Massera La_samaritana Julio_Alberto_Carreras Ius_primae_noctis Isla_de_Marajo La_Republica_(periódico) Krainzia_guelzowiana Landscape Kumogakure-ryū_Ninpo

html map