Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Used_(album) Territorio_Nacional_de_La_Pampa Sphallerocarpus_gracilis Tiempo_extra Sporting_Kansas_City Swiętoborzec Tachigali_psilophylla Somiedu Scandinavian_Nights Temporada_2013/14_de_Rosario_Central Stábile Saint_Flour_(Puy_de_Dome) Taphinellina_lineatus Torpedo_(Bob's_Burgers) Salvia_issanchou Samus_Oscura Suicide_(álbum) Sonny_Boy_Williamson_II Saint_Aubin_(Cote_d'Or) Swarga_Loka Santa_Eugénia_de_Rio_Covo Tonight!_America_After_Dark Tirreno-Adriatico_2007 Shih_chia_chuang Spin_(física) Saulmory_et-Villefranche San_Cristóbal_(isla) Trastorno_de_Tourette Siroe,_rey_de_Persia Tensor_tensión_de_Piola-Kirchhoff St._Stephen_(Carolina_del_Sur) Seleccion_femenina_de_fútbol_de_los_Estados_Unidos Stanislav_Stratiev Saint_Philbert_sur_Risle Sant'Angelo_di_Piove_di_Sacco Salas_de_conciertos_de_los_Paises_Bajos Tanja_Poutiainen The_Girl_Next_Door_(2004) Steve_William_(luchador_profesional) Tlahuac_(D.F.) Stobart_World_Rally_Team Sanctorius Torre_Condominio_La_Joya_2 Segunda_generacion_de_computadoras Salvador_Lara_Zamora Saint_Cyr_du_Bailleul Shikoku_Railway_Company Tambores_de_copa Stakeholder Simiente_serpentina Serafín_José_García Tarrano Serie_del_Mundo_del_Río Sawadaeuops_indicus Saint_Viaud

html map