Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Milton_Rodríguez Hoplapoderus_echinatus Anatomia_Comparada Mombasa_magna Anko Iagna_Valkia Autovia_Puerto_Lumbreras_Vélez_Rubio Grupo_A_del_Torneo_masculino_de_fútbol_en_los_Juegos_Panamericanos_de_2011 Montigny-le-Guesdier Icterus_maculialatus Arnico Hotel_Atraccion Arthur_Henry_Reginald_Buller Aoria_costata Auguste_boniface_ghiesbreght Hoz_de_Jaca Hospital_San_Agustín Atrevete_a_sonar_1_5 Analogia_(desambiguacion) Arnaldo_Tapia_Caballero Mizerieux Horizontes_lejanos Muhammad_IX_(de_Granada) Armando_Martín_Borque Apisonadora Arnulfo_Espinosa Homenaje_al_Ballet_Nacional Antifonario_de_León Harrells_(Carolina_del_Norte) Antonio_Luís_de_Sousa_Marques_de_Minas Ananke_(satélite) Mordellistenula_perrisi Avéstico_reciente Azkar_Lugo Ministro_de_Defensa_del_Perú Holanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 Hernando_Tellez Armas_y_Opio_(EP) Homeland_Insecurity Hardcore_Rap Grito_Sagrado Monera_(taxonomía) Andrew_Miller Artista_maldito Andrés_Zolyomy_Biczo Herfølge_Boldklub Motor_de_tracción Atlético_Maronese_de_Neuquén Montes_Apenninus I_Follow_Rivers I'm_Not_Okay_(I_Promise) Avellaneda_(Bs._As.) As_Saffah Hypothermia_(película) Analogia_semántica

html map