Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

LaFace Jim_Bannon Joaquin_Guzmán_Loera Lexington_Kentucky Juan_Fermín_Colmenares La_Perrière Isla_Millerand Krutoyarski José_Palomeque_Solís Juegos_Olimpicos_de_invierno_2002 Jose_Antonio_Martin Issy-l'Évêque Jose_Mongelos J._D._Bernal Jutia_de_la_tierra La_Boissière_(Calvados) Jesus_Cifuentes Joan_Franka LFSR Katalin_Benko Javier_Capitán Lamarche_sur-Saône Lista_de_episodios_de_Alfred_J._Kwak Intimamente_(álbum_de_Mocedades) Jesús_Ricardo_Canavati_Tafich Kashu Lenguaje_de_modelado_unificado Jorezmitas Junta_de_vecinos Juan_Andres_Daban_y_Busterino La_Covacha_(pico) Jamin_silvestre La_Búsqueda_(pelicula) León_cavernario Ipcress_File Islote_Bombon Kirk_Hammet Izquierda_Republicana_(contemporanea) La_Voz_de_la_Mujer Lista_de_municipios_de_San_Juan Kirchberg Little_Foot Isla_de_Šarengrad Lidia_Fedorovna_Mayorova J.A.Stev. Kiwi_FC Kes Jose_María_Gimenez_Perez Leandra_fimbriata Jelena_Kostanic_Tosic Les_Noes-près-Troyes Instituto_Xavier_para_jovenes_talentos Lista_de_Grandes_Maestros_de_Ajedrez_de_España Leon_Cort Inés_Fernandez_Ordoñez

html map