Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Glándula_de_Meibomio Municipio_de_Richview_(condado_de_Washington,_Illinois) Río_miriñay Gastronomia_de_Pakistan VFA-154 Trent_Tucker Trilofosáuridos Retencion_de_líquidos Reserva_nacional_Katalalixar Galium_ciliatum_f._laevicaulis Galeodes_dekanicus Fuerza_Aérea_Jordana Trinity_Universe Rosa_'Crocus_Rose' Galium_glaucum_subsp._hirsutum Utopista Troguery Union_Buenos_Aires Tubach Rillo_de_Gallo_(Guadalajara) Religion_en_la_antigua_Roma Idrisies Rosas_rojas Gabriel_Puerta_Aponte In_Concert_The_Party's_Just_Begun_Tour Municipio_de_Grant_(condado_de_Custer,_Nebraska) Trofeo_Hellboy Trilogía_cinematografica_de_El_Senor_de_los_Anillos Municipio_de_North_Liberty_(condado_de_Yadkin,_Carolina_del_Norte) Gerald_Ernest_Wickens Tut_Anj-Amón Gabriel_Leiva_Rojas Fuerza_Aérea_Real_Marroquí Trout_Creek_(Montana) Resolute Municipio_de_Royal Fumadero Tángara_de_cuello_dorado Rudi_Dornbusch Gais_(Italia) Municipio_de_Clayton_(condado_de_Genesee,_Míchigan) Friburgo_(Suiza,_desambiguación) Río_Piribebuy Republica_de_Colombia Gipuzkoa_/_Guipuzcoa Félix_Figueroa_Goytizolo Friso_de_Holanda Municipios_de_Espana_por_poblacion Municipio_de_Hunters_Mill Iglesia_de_San_Sebastián_(Salamanca) SS_Cantabria Municipio_de_Middlecreek Universidad_de_Canterbury Roncador_Cay Union_Patriotica_(Panama)

html map