Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anemone_collina Monasterio_de_saghmosavank Andrés_Caparros_Martínez Augustus_Juilliard Mondo_planiscapum Hellenic_Futsal_Premiere_League Half_King Honda_E_series_(Robot) Arc_cartagena_de_indias_(bm_161) Analisis_funcional_(desambiguacion) Ardeadoris Historia_de_la_prostitucion_en_Mexico Arenaria_hybrida Humor_vitreus Hidropólipo Ann_Miller Ayuda_en_Acción Aristolochia_biflora Antonio_Bonilla_y_San_Martin Hugo_Dibarboure_Icasuriaga Grupo_Zodiac Monochoria Ayuntamiento_ho_chi_minh Augusto_Cesar_Lendoiro IDA_(desambiguación) Arthroleptis_hematogaster Anagarypus_australianus Movimiento_Independiente_de_Renovacion_Absoluta_MIRA Annica Hugo_Andrés_Araujo Monarquia_mancomunada Monsieur_Hulot's_Holiday Hierba_del_alobadado Huiquipedia Asalto_al_camion_blindado Hanna_Marin Ansonia_inthanon Authon_la_Plaine Idioma_rama Gustavo_Rafael_Moretto Henry_David_Thoreau Mueble Huelva_Información Auto_de_procesamiento Huecco Antorcha_humana Hipparchia_neomiris Harri_Lorenz Haversine Aubie_et_Espessas Angelic_Organics Hector_Rivadavia_Gómez Arteria_timpánica_superior História_do_Cerco_de_Lisboa Monolepta_decolora

html map