Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hovedstaden Idioma_dakota-lakota Multa_pecuniaria Idioma_arpitano Guillermo_Cañedo_White Hernan_Núnez_Oyarce Hotel_Chelsea_(película) Angionychus Hipanto Androsace_carnea_subsp._adfinis Hugo_Lóndero Avro_Canada_CF-100_Canuck Historia_de_un_pobre_hombre Moro_de_guerra Asiáticos Halconcillo_de_patas_rojas Guzmania_inexpectata Idioma_púnico Huiquipedia Anoxido Asperilla Grifone_Catania Mona_Gimenez Anne-Claude-Philippe_de_Tubières-Grimoard_de_Pestels_Levieux_de_Lévis Monumento_a_las_Batallas_de_Jaén Aquilina_pyrenaea Antonia_de_Alarcón Archipiélago_de_Chagos Atar_(Mauritania) Armas_Clifford_"Mike"_Markkula_Jr. Archipielago_de_Cies Guerra_civil_palestina_(1947-1948) Grupo_Comandos_de_Selva_(IWIAS) Arbustivas Andres_Chabrillon Guldborgsund Aute Atentados_del_11_de_diciembre_de_2007 Antoni_Strubell Grinling_Gibbons Helicia_praealta Ministerio_de_Ciencia_y_Tecnología_de_Espana Axenuz_de_jardin_que_hace_la_simiente_muy_negra Anderson_(Indiana) Autovía_de_sierra_nevada Anthactinia_horsfieldii Antonio_Lucio_Vivaldi Mision_de_la_Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Últimos_Días Monadenium_yattanum Miranda_(solista) Huēhueh_Huitzilihhuitl Arctogentia Mirando_City_(Texas) Hilarión_de_Kiev Gulanes

html map