Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Angel_Arévalos_Ayala Punta_Murphy MTV_Unplugged_(Ricky_Martin_album) Region_Lambayeque Protestas_en_Hungria_(2006) Matemática_helénica Manuel_Campos_Sánchez Lucifer_Rising_and_Other_Sound_Tracks Punto_(género_musical) Mentha_atrata Lotus_berthelotii_var._berthelotii Protectorado_de_España_en_Marruecos Proceedings_of_the_Linnaean_Society_of_London Mancomunidad_de_Servicios_Orbigo-Eria Maraton_de_nueva_york Línea_L11_(EMT_Madrid) Maria_Rurik Predictive_Model_Markup_Language Línea_de_equinoccios Primera_Division_de_Andalucia Rafael_Junchaya_Gomez Proyecto_de_Irrigación_Olmos Marie-Pierre_Koenig Quercus_spectabilis Martin_García Mezières_(Ardenas) Media_(Illinois) Rafz Love_Spreads Markéta_Irglova Premios_de_Blue_Heelers Los_Premios_MTV_Latinoamérica_2006 Malleville_les-Grès Ramal_Victoria_-_Capilla_del_Señor_-_Vagues_-_Pergamino Masami_Kikuchi Marcos_López_García Protesis_mixta_(dental) Los_sólidos_platónicos Meleagrididae Micropodabrus_chaoi Gramatiqueria Gossypium_hopi Primera_División_de_México_1946/47 Provincia_de_sanmatenga Manuel_Núñez_Yanowsky Lord_Teniente_del_Gran_Londres Red_optica_pasiva Gricel_(tango) Pruden_Sanchez Mercancía_rética Prunella_rubida Gran_diosa_madre Premios_de_la_moda_británica Línea_32_(EMT_Valencia) Raismes

html map