Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CE_Bootis Centenario_del_inicio_de_la_Revolución_Mexicana Cardenal_Raúl_Silva_Henriquez Casa_Consistorial_de_Villarrobledo Banco_de_Polonia Central_nuclear_de_ikata Boombox_(álbum_de_Kylie_Minogue) Campeonato_Italiano_de_Fútbol_1900 Calle_81_Museo_de_Historia_Natural_(línea_de_la_8ª_Avenida) Campeonato_mundial_B_de_hockey_patines_masculino_de_2004 Balonmano_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2014 Bradybaenina Bandera_de_extremadura Caja_Nacional_de_Ahorro_Postal Beisug_(Výselki,_Krasnodar) Brial Carencia_de_lipoproteina Brunsbuttel Ceyx_tridactylus Boquitas_pintadas_(folletin) Canton_(provincia) Casa_de_la_selva Carbondale_(Illinois) Bombardeo_en_alfombra Cestrum_nocturnum Charce-Saint-Ellier-sur-Aubance Campo_electrostático Bestiario_mitológico Beaumerie_Saint_Martin Beas_(Huelva) Brahmana_de_casta Carabus_hungaricus Barrio_de_San_Antonio_de_la_Mar Basílica_de_San_Crisógeno Cabeza_de_leon Beaulieu_sur-Dordogne Bandera_de_Bremen Central_Brasileira_de_Notícias Castellanos_de_Zapardiel_(Avila) Canal_13_(Colombia) Calle_116–Universidad_de_Columbia_(linea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Cegasa Bandera_de_Bangladesh Canal_C Buenache_de_la_sierra Bilbilitano Bap_Huáscar Beaux_Arts Carlos_II_el_Malo Banco_Mare_Nostrum Camaleon Bryaceae Cayo_de_Palma Blanca_de_Médici Castellet_de_Perpinan

html map