Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tiralíneas The_Verdant_Braes_of_Screen Tejón_eurasiático Sud_Aviation_Super-Caravelle Salix_harbisonii Selección_de_judo_de_Malta Stefan_Nemanja Sitio_de_Roma_(546) Savoia_di_Lucania Sarcozona Seminario_Evangélico_de_Puerto_Rico Too_Much_Blood Tranvias_en_Francia Strongylocalyx San_Moritz Segundo_sexagesimal Trachyuropoda_riccardiana Telegrafo_(desambiguacion) Selección_de_fútbol_de_Yugoslavia Semana_de_solidaridad_con_los_pueblos_que_luchan_contra_el_racismo_y_la_discriminación_racial Sanopodium_dearei Sideritis_lagascana Tithymalodes_finkii Tratado_de_Alvor Teresa_Ferrer_Valls Starlet Sinfonia_n.º_6_(Mahler) Soufian_Benyamina Selección_femenina_de_fútbol_de_Alemania Takuya_Sugi Sakura_Kinomoto Santos_Ángeles_Custodios Spectravideo_SVI-328 Tetrahit_sulphureum Teoría_sintética Sukhoi_Su_9 Salome_Alejandra Sergio_Suarez_Arteaga Saint_Estephe Selección_noruega_de_futbol Soyuz_7K-TM SeverStal Schlechterella_saxicola Soprano_lirico Tomas_Tenconi Señorita_Panamá_2005 Teoria_hipodermica Tipacoque Salleles-d'Aude Saint_Germain-et-Mons Sapintus_balteatus Scooby-Doo_¿dónde_estás? Singularidad_espacio-temporal Salto_de_Saucelle Schlumbergera_truncata

html map