Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oviglio Naoko_Yamada Música_groenlandesa Pont-Evêque Petersburg_(Indiana) Operacion_Mockingbird Orientacion_Marítima Placa_IRMA Piraguismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sydney_2000 Partido_nacional_de_australia Olympic_Gymnastics_Arena Pacopampa Pino_de_Córcega Patriot_(Indiana) Piedra_de_pórtland Ocalea Málaga_del_Fresno Napoleónico Ocho_loco OKB_39 O._M._G. Nimravus Nuevo_Cafe_de_la_Montaña Pelta_(desambiguación) OHL_Politécnica_Valencia Pankaru Mynta Nizhniy Polyerata_lactea Paraje_natural_La_Murta_y_la_Casella Pataca Orobio_de_Castro Paso_internacional_Cardenal_Samore Pedro_de_Espinosa Orden_de_batalla_en_Beiping-Tianjin Otonos Namua Pfitsch Oides_revoili Policía_de_la_Generalidad Oswaldo_Ibarra Patio_de_comedias Otra_mujer Oblast_de_Astracán Olmedilla_de_Eliz_(Cuenca) Nínox_robusto Parque_Nacional_de_Aigües_Tortes Opéra_bouffon Operaciones_basicas_de_la_aritmética Platyrrhinus_lineatus Pastura Parábola_del_rico_epulón_y_el_pobre_Lázaro Narail_(zila) Pleurosicya_spongicola Opuntia_quitensis

html map