Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vía_verde_de_La_Fregeneda Will Alberobello Volvo_760 ZAZ_(canal_de_televisión) ARA_Hercules_(B_52)_TRHE Cine_japones Acción_Nacionalista_Vasca Compania_Minera_del_Pacifico Condado_de_Riocavado Aaron_Rodgers Agenzia_Spaziale_Italiana Cleider_Alzate Cis_paritii Villa_Cura_Brochero Comarca_de_Órdenes Conjunto_Historico_Artístico_El_Camino_de_Santiago Wilson_Delgado X-Pac Alejandro_Acton Volcán_San_Francisco Cheiridopsis_brevissima Ciudad_Región_de_Girardot Cine_Premier Valmīki Villa_Gesell Club_Deportivo_Suchitepéquez Cobro Viruela_humana Viaje_a_las_estrellas_(álbum) Aconitum_pantocsekianum Yoshida_(Ehime) Yiyongjun_Jinxingqǔ Vicia_hirsuta Adi_ibn_Zayd Chauliognathus_lugubris Aciderones Websteria_limnophila Vilis_Lacis Zebulon_(Georgia) Vladislao_II_Jagellon Adrian_Arnoldo_Paenza Comunidad_de_Países_de_Lengua_Portuguesa Condado_de_Thomas_(Nebraska) William_Forsythe_(coreógrafo) Valeria_Baroni Club_blooming Wario_Land_4 Worcester,_Massachusetts Vicepresidente_de_los_Estados_Unidos_de_America Colico_nefrítico Abu_l_Hasan_'Ali_(Muley-Hacén) Cirila_Sanchez_Mendoza Al_Yumhūriyya_al-Yazāiiriyya_ad-Dīmuqrātiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_Republique_algérienne_démocratique_et_populaire Vladímir_Manchev

html map