Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Augusto_Álvarez_(futbolista) Guadalupe-Guerra Halawa_(Hawai) Andesauridae Andres_Pazos_(politico) Arco_de_Bara Antonio_Prieto_(desambiguación) Autopista_del_Maipo Anarchism.net HMS_Revenge_(06) Aulnay_de_Saintonge Morfofisiopatologia Momin_Prohod Augias_de_Trecena Moriat Area_lingüistica_balcanica Idioma_jívaro Arrabal_de_El_Alamín Annie_Hunter Gutiérrez_de_Barquin Mora_(lingüistica) Homo_rudolfensis Monasterio_de_San_Pedro_de_Roda Happy_Together_(película_de_1989) Antología_de_la_Canción_Revolucionaria Avion_roquero IA_Fuerte Ariñez Miquel_Obiols_Prat Annay_sous_Lens Anything_Box Ares_el_dios_de_la_guerra Anous_tenuirostris Arroyo_Sarandí_del_Arapey Grutas_de_skocjan Mont_d'Astarac Hilario_Tristan_Martinez Aníbal_Pinto_Santa_Cruz Asociacion_de_federaciones_de_futbol_de_azerbaiyán Arrazua_Ubarrundia_(Álava) Arquidiócesis_de_Paris Angela_González_Tort Archiduquesa_de_Austria Antonio_Crespo Hervé_Jean-Pierre_Villechaize Antón_Denikin Hallaca Arenaria_montana_subsp_intricata Heliotropium_lacunarium Arbol_yambul Arturo_Warman_Gryj Half-Life_2:_Episode_Two Miss_República_Dominicana_1986 Apolo_Nsibambi Hillrose_(Colorado)

html map