Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Congreso_de_Brasil Adolfo_Argentino_Golz Zona_Conurbada_de_Veracruz Clube_Desportivo_Santa_Clara Zoey_101_Receso_de_Primavera Villemoyenne Valteta Colchón_de_agua Victoria_Saavedra_Rojas Civilización_mediterranea Victor_Hugo_(desambiaguación) Viðareiði Wardlow_(Metro_de_Los_Angeles) Condé_(1904) Cirugia Zonitis_bipartita Colegio_Markham Villafranca_de_Duero_(Valladolid) Weingartia_saetosa Computadora_Electrónica_de_Manchester Aeropuerto_Internacional_Rosario_Islas_Malvinas Alberto_Strejer Young_Modern White_Wedding Villedômain Christine_Johanna_Buisman Zarato_Ruso Collierville_(Tennessee) Velíkiye_Luki Condado_de_Greenwood_(Carolina_del_Sur) Adrián_Peppino Valentin_Badea Abriola Comarca_del_Nalón Coccoloba_jurgensenii Click:_perdiendo_el_control Consuelo_Mayendía Colegio_Convento_de_la_Madre_de_Dios_(Alcalá_de_Henares) Alcaria_(Fundão) Vicente_Leonidas_Saadi Al_Ḩijāz Cibrián_Campoy What_goes_around_...Comes_around Cnicus_amplifolius Chenopodium_tataricum Consejo_de_la_Judicatura_(Bolivia) Vía_de_San_Jerónimo_Doctor Aechmea_vrieseoides Victor_Piríz_Alves Abate_Hauy Abel_Basti Alacuás_(Valencia) Vandar_Tokare Circunscripcion_de_Sevenoaks Colby_Gunther

html map