Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leptodactylus_martinezi Juan_Felipe_de_Sajonia_Altenburgo Las_brujas_(novela) James_L_Elliot Jose_Maria_Ramos_Mejía Juana_Ross_Edwards La_Chevrolière Lepicaulon Kykotsmovi_Village Les_Twins LFPB_2007 La_noche_de_los_tiempos_(novela) Jacara La_zorra_y_la_cigüeña Jetpur Jaraiz_de_la_Vera_(Cáceres) Jose_Antonio_Camacho Islas_Virgenes_Americanas_en_los_Juegos_Olímpicos Lance_Fenton Last_Dance Jérémie_Galland Jacob_bigelow Josip_Skoblar Kigeki Instituto_Max_Planck_de_Física It's_A_Mad,_Mad,_Mad,_Mad_Marge John_Bauergymnaset Jardin_Botánico_Conmemorativo_Sun_Yat-Sen_de_Nanjing James_L_Jones Jerusalen_liberada Kang_y_Kodos InterNIC La_2_de_Television_Espanola Jose_Migliore Jardin_de_los_Boticarios Lissonotus Las_rinde_el_sueño Le_Moniteur_universel Lehuga_de_campo Juan_Baigorria La_boda_del_señor_Bringas,_o,_Si_te_casas_la_pringas Juegos_Olimpicos_de_Pekín James_Lance_Bass Le_Pont_de-Beauvoisin_(Isere) Jeruzal_(condado_de_Bialobrzegi) José_Higueras Lista_de_episodios_de_Nabari_no_Ō Justo_Ruiz Juan_Serú Lago_String Jose_Juan_Bautista_Merino_Urrutia Lista_de_Emperadores_y_pretendientes_a_los_tronos_Mexicano_y_Azteca Lesion_de_la_medula_espinal La_Historia_me_Absolverá Karma_yoga

html map