Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Cristóbal_Sorni_y_Grau La_banda_del_patio John_W._Hyatt Kunene_(Namibia) Juegos_de_la_Mancomunidad_de_2002 Joaquín_Dicenta_(hijo) Lengua_gotica Khartals Le_Doulieu Lago_Mascardi LiquidFeedback Juan_Antonio_Ramos Kedaranatha João_de_Melo La_movida_del_Festival Lengua_mixta Jose_Maria_Delgado Jose_Batlle_y_Ordóñez_(Uruguay) Jose_de_la_Puente Kanae_Itō Kjósarsysla La_Mojonera_(Almería) Kiss_Me_Deadly_(album) KV_17 La_Cruz_del_Carmen La_Jaula_de_Oro_(Los_Tigres_del_Norte) Lescout José_María_Sánchez_Silva_y_García_Morales Lista_de_computadoras_personales_de_IBM José_Alejandro_Roselott_Frias La_embriaguez_de_Lot Jorge_Adrian_Espindola Isfana_(Kirguistán) Lista_de_episodios_de_Tom_y_Jerry León_Gil_de_Palacios Kangrena Jiloca_(Comarca) Lafitte Izquierda_Internacionalista_La_Solidaridad_entre_los_Pueblos Iruecha,_Arcos_de_Jalon Junction_City_(Georgia) Isla_de_San_Andrés_(Colombia) Judith_y_Holofernes_(desambiguacion) Isauro_Arancibia Julio_Gomez_Cañete,_"Relampaguito" Jean-Pierre_Hébrard León_Checo Law_&_Order:_SVU Julio_de_1931 Joaquin_Quinones_Madera Josep_Traité_i_Compte Islotes_Hércules Liga_Catamarqueña_de_fútbol Ligusticum_podagraria Kottelatlimia_hipporhynchos

html map