Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Le_Doulieu Leonardo_Coral Isauro_Torres_Cereceda Inundación_del_Mar_del_Norte_en_1953 Leva_del_biberon Juan_Rademaker L3_(desambiguacion) Jayaraasi_Bhatta Laguna_del_Laja L.A.V._Madrid-Toledo Jessica_Lynch Irisina Intercambio_Internacional_de_Pimienta Juan_Ernesto_III_de_Sajonia-Weimar Kenny_Anthony Jose_maría_jurado Lepiota_aspera Julian_Segundo_de_Agüero Limodorum_grandiflorum Jose_Gregorio_Hernandez_Galindo Jorge_Mejía José_Antonio_Cubiles_Ramos Lazaro_de_Velasco La_Casa_de_los_Martinez La_Galipanada La_sombra_del_arco_iris Linea_U_(EMT_Madrid) La_Casa_la_más_Pequeña_en_Gran_Bretaña Joao_Ubaldo_Ribeiro Juan_Manuel_González_de_Linares_Palau Linuxworld Isla_Anvers Jose_F._Antelo Intercambiador_Oozukita Isótopos_de_hidrógeno Jean_Claude_Gérard Juego_del_drago La_princesa_hippie José_Manuel_Cano_Pavon Jindrich_Blazej_Vávra José_Antonio_Garriga_Vela Koma_Komalen_Kurdistán Jorazan José_Luis_Miraglia Inulopsis Lengua_leonesa La_orgía Leyenda_negra_(desambiguacion) Jose_Meseguer_y_Costa La_Haute_Chapelle Jeromin Kutche Interviú_Boomerang Interpretación_autentica Johnstown_(condado_de_Polk,_Wisconsin)

html map