Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aerodramus_unicolor Yokary_Liga WS-BPEL Wikstrom Albendin A_de_candolle Aeropuerto_de_santander Vitamina_K Vida_nocturna Cofradia_y_Hermandad_de_Caballeros_de_Nuestra_Senora_del_Carmen_de_Beniaján Xaquín_Lorenzo Abierto_de_Australia_1989 Afonso_Bezerra Acaro A_Bear_for_Punishment Chrysé AOC_Monbazillac Valle_del_Maipo_(vino) Adrar_de_los_Iforas Wency_Cornejo Clifford_Jordan Aeródromo_de_Muchamiel Concertación_Parlamentaria_(Perú) Agitado_(El_Ala_Oeste) WR-40_Langusta Wilton_(Nuevo_Hampshire) Condado_de_Ventura_(California) Valgrana Zinaida_Serebriakova Yǒngle Chivi Comcel Cheers_Beacon_Hill Comisión_Fagan Villanueva_de_la_Reina_(Jaen) Wyomingia_argentata X2_Wolverine's_Revenge Chatel_Guyon Abies_ferreana_var._longibracteata Zona_Tiza Adelqui_Millar Chrysanthemum_achilleae Clavijo_(La_Rioja) Variantes_del_UH_1_Iroquois Vista_Point Vomitory Circular_(Metro_de_Madrid) Aeropuerto_Internacional_de_Guam Víctor_Noriega Wihr-au-Val Cissampelos_caapeba Consejo_de_Ministros_de_España_(VII_Legislatura) Clavicembal Chela_quangbinhensis Aeropuerto_de_Lüderitz

html map