Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diego_Lopez_de_Zúniga_(obispo) Amazonia_de_peru Cultura_nuragica Decipiphantes Cuarteto_de_cuerda_n.º_17_(Mozart) Alexis_Perez Alonso_de_Monroy Cuarto_arte Dadarsi_(general) Eclipse_total_del_11_de_julio_de_1991 Corydoras_reynoldsi Damian_Díaz Dama_de_companía Don_Camilo Deep_Impact_(sonda_espacial) Cudot Amajostro David_randall Descubriendo_Nunca_Jamas Doubt_(película) Diario_Oficial_de_la_Unión_Europea Daewoo_Arcadia Copa_Mundial_de_Futbol_de_2026 Edad_Contemporánea_en_Espana Diego_Lopez_de_Zúñiga Desaparecidos_(Argentina) Douglas_BTD_Destroyer Alfonso_Bataller Doubt_(Manga) Czóbel Dwayne_Alonzo_Washington Degeneración_macular_asociada_a_la_edad Delfin_chileno Cristian_Lobato Alurnus_grossus Día_del_Maestro Cruz_de_san_jorge Copa_de_Campeones_Fútbol_Joven_de_Chile Cratones Diáspora_armenia Convención_de_Ostende Deficiencia_de_carnitina_palmitoiltransferasa_tipo_II Cricoides Dialectos_Rup Cyaneo Donville_les-Bains Alfons_Borrell De_Bruces_A_Mi Cumbre_América_Latina_y_el_Caribe_Unión_Europea Dialeurodes_octoplicata Cuvier_(Jura) Alitán_Leopardo Amblyeleotris_morishitai Derecho_argentino Algoritmo_de_estimacion_de_distribucion

html map