Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dacnis_hartlaubi Ali_Chumacero Departamento_Chalileo E_(matemáticas) Dictadura_odriísta Dendropsophus_miyatai Don_Franciso_(cantante_cristiano) Alfonso_Noel_Lovo Cronica_de_aragón Aliaga_parda Domingos_Merino Criado_por_otro_(Lost) Economía_mongola Déjala_correr Ana_Leopoldovna_de_Mecklenburg_Schwerin Cyclamen_floridum Cursa_de_El_Corte_Ingles Couratari_aulacocarpa Almerimar Ecuación_de_Starling Douilly Amor_en_Tiempo_Record Departamento_de_Tarapacá Domingo_de_Pascua Cosa_nostra Alvaro_de_Saavedra_Cerón Copa_México_(1943-1944) Custibuey Directamente_de_la_basura:_Diez_años_macerando Amietia_wittei Courtauld_gallery Copa_Real_Federacion_Espanola_de_Fútbol Copa_Real_Federacion_Espanola_de_Fútbol_2009_10 Dr_Beat Amomum_latifolium Drag_queen_Gabrielle DT56a Aleksánder_Danilóvich_Aleksándrov Dysmorodrepanis_munroi Distrito_de_soissons Alive,_She_Cried Distrito_de_Gazimağusa Altdorf_(UR) Alfredo_Cazabán Diez_plagas_de_Egipto Costoso DC_5 Altamira_(municipio_Mexico) Defensor_del_Pueblo_de_la_Región_de_Murcia Death_Blooms Alnsjoen Cámara_de_Diputados_de_Bolivia Dilber_Castillo Diego_Melillo Country_&_Western_(álbum_de_Siniestro_Total)

html map