Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jornal_da_Noite Jesus_Munoz_Tébar Kobuski Lim-5P La_jaula_(película) Juego_de_estrategia_en_tiempo_real Juan_Antonio_de_Riano_y_Bárcena Jacobo_Sanz Leonardo_Francisco_Guzman_Montes_de_Oca Jordi_Sierra_I_Fabra Lates_calcarifer Les_Ormes_sur-Voulzie Islas_Tsushima Ivo_Andrić Iridano Jillian_Noel_Hennessy José_Patino_Rosales Libre_navegacion_de_los_rios_de_Argentina Jose_Suárez_Arias_Cachero Life_as_We_Know_It_(TV_series) Le_Droit Julie Ke_lâng_chhī La_Historia_ésa_vista_por_Hollywood Jose_Carlos_Maria_Abascal_Carranza Kids_Next_Door:_Operation:_Z_E_R_O. John_C._Houbolt Jose_Forteza KATH-LP José_van_Dam La_Cruz_(Uruguay) Lawrence_Tibbett L'Independant_des_Pyrenees_Orientales Joe_Oliver Lagoecia_cuminoides Josep_Manyanet La_princesita Jason_Robards,_Jr. Juegos_Olímpicos_de_1940 Kitt Juan_de_Herrera_(desambiguación) Jone_Samuelsen Juana_I_la_Loca Karl_Albert_Staaff José_M._Caffarel Juvencio_Robles Landibarre Larry_Evans Juan_Aurich J._Bot._Néerl. La_chica_de_New_Waterford Joaquim_Brugue Konin Johannes_Theodoor_Henrard Libreta_de_inscripción_marítima

html map