Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ariaramnes Monterosso_al_mare Grita_(película) Audio-Animatronics Historieta_de_terror_gotico Autillo_de_Campos_(Palencia) Aplosonyx_nigripennis Mirta_Acuna_de_Baravalle Hexacarbonilo_de_wolframio Anthony_J._Klatka Modoaldo_de_Tréveris Hapalotremus Axis_axis Anvil_(motor_de_videojuegos) Muelle_Presidente_Illia Historia_de_Spider_Man Avenida_Lexington_Calle_59_(estacion) Heavenly_(desambiguacion) Arroyo_de_Tejera Antonio_González_González Astrocaryum_aculeatum Hauppauge_(Nueva_York) Idioma_meschero Aristobulo_Vargas_Belmonte Anemone_brevipedunculata Hernan_Díaz_Arrieta Antitypona_thoa Mudejar Mouxy Milpa_Alta_(D_F_) Morlhon_le_Haut Arch._Bot._São_Paulo Attagenus_hirtulus Morruda Humus Grupo_Alacrán Atelopus_tamaensis Moises_Munoz Miss_Continentes_Unidos_2013 Montserrat_Martin I_C_V Ateneu_Barcelones Guillermo_de_Ware Here_And_Now_(canción) Historieta_en_Escandinavia Guerras_Civiles_de_la_República_de_Roma Androide_17 Gundari_Myô_ô Hermandad_de_"San_Bernardo"_(Sevilla) Gy-en-Sologne Arbol_de_Ipe Monguito Heterozerconidae Motown_25:_Yesterday_Today,_Forever Antonin

html map