Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Borophagini Broadway–Calle_Lafayette_(linea_de_la_6_Avenida) Camino_(derecho) B_Capricorni Carlos_Castro_Mora Ceferino_Gonzalez_y_Díaz-Tuñón Begonia_undulata Batman_Dark_Victory Caza_de_brujas_en_tarrasa Carex_stricta_var_angustata Año_180_adC Bernardo_Gandulla Campana_de_alfabetización_cubana Bolton_(Carolina_del_Norte) Casa_Corbera Biagio_Pupini Belen_de_escobar Caquetio Castillo_de_Castromembibre Brulon Brüno_(película) Canillejas_(Madrid) Carriguela_fina Carlos_Alsina Brachaelurus_colcloughi Brynjulf_Björnsson Baldichieri_d'Asti Biblioth._Bot. Cadenazzo Casa_del_Codesal Brian_Bevan Centros_Comerciales_de_Bogotá Bernard_James Baependi Chabeuil BBS_paranoicos Cerceta_de_alas_verdes Battwil Beecher_(Wisconsin) Castillo_de_Moncalieri Centro_para_la_Investigación_e_Historia_del_Fútbol Belianes Bardock_(Dragon_Ball) Caida_de_Numenor Camargo_(Rio_Grande_do_Sul) Centenario_(Santa_Fe) Castillo_de_Ferrières Casino_Royale_(Climax!) Campeonato_mundial_de_bádminton_de_2006_-_Dobles_masculino Canton_de_Chatillon_sur_Indre Beverly_Road_(Línea_de_la_Avenida_Nostrand) Bark_seghiri Bomberman_64 Bandas_de_bollinger Catedral_de_San_Hallvard_de_Oslo

html map