Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raión_de_Shevchenkove_(Járkov) Mercedes_Pascual Manuel_Jimenez_(desambiguacion) Reflector_(album_de_Planetshakers) Marcelo_Gallardo Maggie_May_(cancion_de_Rod_Stewart) Michelle_Chang MKB_Veszprém_KC Mayo_1968 Masdevallia_dynastes Raza_brava Pseudomantis_dimorpha Pradines_(Correze) Recuerdos_peligrosos Manati_(mamifero) Puercoespin Mandatario_Registral_de_Automotores Punta_del_Perro Rankin/Bass Principado_de_Anhalt-Dessau María_Estuardo_princesa_de_Orange Q2_eléctrico Prensa_salmón Lorry_lès_Metz Queso_picón_de_Bejes_Tresviso Ramon_Leon_Luco Provincia_del_Este_(Ruanda) Provincia_del_Darien Prechac_sur_Adour María_Martínez_(artista) M.ª_Ángeles_Crespo_Martínez Mick_Carter Marcelino_Garcia_Velasco Quinto_Emilio_Bárbula Ratón_silvestre_de_cola_crestada Prosopis_torquata Massimo_Matteoni Rafael_Perez_Pinero Reconocimiento_fotográfico Red_Hot_Kinda_Love Principio_isohídrico Manuel_Bousono_Garcia Luca_Caioli Marina_di_pietrasanta Mikoyán_(empresa) Provincia_de_Pernik Madrigalejo_Cabanas Mammilloydia_candida Middle_earth_Enterprises Melissa_occidentalis Región_de_Ziguinchor Marquesado_de_Alhendín_de_la_Vega_de_Granada Profundidad_(Misiones) Liuva Melissa_(álbum)

html map