Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ignacio_Jáuregui Iglesia_de_San_Claudio_de_Olivares Universidad_"Dr_Jose_Matias_Delgado" Rossie_(Iowa) Tucker_Gates Inhibidor_de_la_recaptación_de_Serotonina_Noradrenalina Renault_Frégate Río_Alhama_(Granada) George_B._Dantzig Galia_Bélgica República_de_Tatarstán Rhetus_arcius Municipio_de_Sand_Hill_(condado_de_Lenoir,_Carolina_del_Norte) Gerald_Gardner Río_Isiboro Municipio_de_Hastings_(Dakota_del_Norte) Globe_WCT_Fiji Richard_Merett_Montague S_W_A_T._(pelicula) Fuerte_rojo_de_delhi Una_mañana_y_un_camino Ruta_de_Virginia_Occidental_9 Frotis Gaznavidas República_Popular_China_en_los_Juegos_Olímpicos Iglesia_de_San_Carlos_de_Borromeo_(Chiloe) Garasini Gestevision_Telecinco Municipio_de_Snow_Creek Ruta_F960G Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_La_Pena_(Bogota) Geneva_(Nueva_York) Giambattista_Brocchi René_Just_Haüy Fundacão_Nacional_do_Indio Municipios_de_Risaralda Municipio_de_Benton_(condado_de_Paulding,_Ohio) GEOPE Municipio_de_Independence_(condado_de_Baxter,_Arkansas) Uranus_(película) Relato Municipio_de_Venice_(Míchigan) Funckia Municipio_de_Walnut_Lake Fundacion_Principe_de_Asturias Freienbach Iglesia_de_Sant_Julià_d'Estavar Rio_Cruces Gambia_(desambiguación) Iglesia_de_San_Miguel_Arcángel_(Vitoria) General_Maynard Municipio_de_Salt_Creek_(condado_de_Monroe,_Indiana) Gimnasia_general Relaciones_de_vasallaje Frederic_Mares

html map