Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Espana_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 FC_Civics_Windhoek Escampavía Elizabeth_Lake Filipe_Jose_Machado F._Albert_Cotton Eugralla_paradoxa Francisco_Vazquez_Vazquez Exopolítica Fight_or_Flight_(Heroes) Eupatorium_rugosum Estación_de_Logroño Etnia_Galibi Fontenille El_gato_se_gana_el_zapatazo Ellat Francisco_Simon_Perez_de_Grandallana Filial_River_Plate_de_Río_Grande El_Terreno El_bar_(telerrealidad) Estudio_Op._10,_n.º_1_(Chopin) Flumazenil Estrecho_de_Bosforo Francesco_Masciarelli Eustrotiinae Ernst_Röhm Eucallia El_Tizonazo Estación_de_Kemijärvi Escándalo_Petrogate Ercole_su'l_Termodonte Fortuna_(cigarrillo) El_baile_en_TVN_Estrellas_en_el_Hielo Facultad_de_Ciencias_Economicas_y_Sociales_(Universidad_de_Carabobo) El_reparador Francis_Perez Escudo_de_Gabon Farre_(apellido) Fotoelasticidad Ejército_Republicano_del_Norte Etréaupont Estado_de_Mysore Estandarte_Imperial Elección_de_la_sede_de_los_Juegos_Panamericanos Estacion_de_Ailly-sur-Noye Expulsión_de_los_españoles_de_America Escudo_de_San_Luis_Potosí Espuma_marina Estación_de_Zurita Estación_Cebollar Estadio_Revolución_(Irapuato) El_cercamiento Escola_de_Cultura_de_Pau El_encanto_del_águila El_Canto_del_Loco:_la_pelicula

html map