Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crataegus_walokochiana Dama_de_porto_pim Damian_Kulash Cristòfor_Martí Distritos_Postales_de_Dublin Alstroemerieae Dominicanos Copa_de_Campeones_de_America_1961 Almodôvar Direccion_Socialdemocracia_(Eslovaquia) Alto_Pelado Distichoselinum Corsiopsis Cálao_carigrís Degollación_de_los_Inocentes Dianthus_serrulatus Cyclamen_littorale Don_Gil_de_las_calzas_verdes Copa_México_Clausura_2013 Daniel_Gelin Cymbidium_grandiflorum Alucinogeno Domingos_José_Goncalves_de_Magalhaes Copa_Mundial_de_Fútbol_Americano_de_2011 Cyperus_glaucus_var._gracilis Amaranthus_enervis Democracy_Media_Player Allamuchy_(Nueva_Jersey) Dances_with_Wolves Dover_Publications Dr._Doolittle Distrito_de_Santa_Teresa_(La_Convención) Cuando_El_Mundo_Despertó Cuasi_empirico Alto_islandes Ana_&_Johnny DVDFull Eaucourt-sur-Somme Cuentas_anuales Declaración_de_Soberanía_y_del_derecho_a_decidir_del_pueblo_de_Cataluña Diego_Sánchez_Mordos Damian_A._Fernandez_Beanato Criollo_de_Belice EVDO Dusk Dorzano Derecho_foral_(Espana) Cronología_de_España_(1516_1699) Diospyros_exsculpta Dixonville_(Pensilvania) Doctoral American_Idiot_(musical) Día_internacional_de_la_zurdera Didar_Sandhu Cry_Me_a_River_(cancion)

html map