Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torrejón_de_Velasco_(Madrid) San_Antonio_de_Desamparados São_Mateus_da_Calheta_(Angra_do_Heroísmo) Tonight_(canción) Sellos_de_España_de_2006 Tour_generación_RBD_en_vivo_(DVD) Salvador_Reyes_de_la_Peña Singularidad_tecnológica Spray_(Oregón) Teachers Tincry Salón_de_Navidad Selección_de_baloncesto_de_Alemania Santa_María_de_Vilaoscura Traquibasalto Saint-Ours_(Saboya) Taquipsiquia Teja_(desambiguacion) Taxodium_ascendens Thurn_und_Taxis Saint_Germain_de_Marencennes Sankt_Pölten The_Virginian Salsa_romántica Sphaeriestes_nigrocyaneus Saint_Epvre Serres_(Altos_Alpes) Take_A_Bow_(canción_de_Rihanna) Tecnología_MIMO Southend_United_F_C. Segunda_Division_de_Chile_1952 Take_Asai Survivor_(videojuego) Tirso_Rodrigañez_y_Sagasta Sunifredo_II_de_Cerdaña Tolidostena_ermischi Thompson_Seedless Taragulo Servofreno Sillas_de_asiento Sin_(desambiguacion) Scolymus_hispanicus Somebody_(canción) Tamayorkis Silent_Hill:_The_Arcade Sofía_Paleóloga Teatro_Calderón_de_Alcoy Salto_del_Kalambo Satyrium_cucullatum Sinfonía_No_9_(Beethoven) Torre_los_Negros_(Teruel) Sefecha Stolberg_Stolberg Tetrástrofo_monorrimo Servicio_de_Bosques_de_los_Estados_Unidos

html map