Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vuelta_a_Colombia_2012 Acrochordonichthys_septentrionalis Venus_Urania Clytra_nigrocincta Yaddle Vdara Chira Villa_Pojana ATOR X_milenio_A_C._y_antes Valentin_Varennikov Acueducto_de_Amaniel Coco_Reinoso Coliridiano Al_Ittihad_(Tripoli) Villy-sur-Yères Aerotec Vencejo_de_Fernando_Póo Vila_de_Sao_Sebastiao Clifford_John_Graham Virus_Toscana Aerodromo_de_Joryey-Vyer Clerodendrum_spinescens_var._parviflorum Climax_Casino_Royale_(telefilm) Christifideles_Laici_(Asociacion) Cine_en_1953 Villalcon Xymenopsis_corrugata Coleophora_telonica Acacoyagua_(municipio) Condado_de_Hampden Valverde_de_Alcalá Comuna_La_Floresta_(Neiva) Constelaciones_circumpolares Cogedor Wallraff Valvula Aeropuerto_Internacional_Jomo_Kenyatta Yentl Abd_ul-Aziz Club_Deportivo_Guadalajara_(España) Yonli Comité_de_la_Cuenca_Hidrografica_del_Río_San_Francisco Albrecht_Wellmer Vuelo_718_de_United_Airlines Adela_Pla_Pastor Citrus_crassa Cicereae Aeropuerto_de_repulse_bay Colision_aérea_en_el_Río_Hudson_de_2009 Adrian_Faundez Chinatown_de_Londres Zona_horaria_estándar_de_Corea Xia_Yan Acoplamiento_proteina-proteína

html map