Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_pequeno_vampiro_(saga) F_C_Barcelona Familia_Welser Fractura_(anatomía) El_sueño_de_casandra Epicrionops_bicolor Flota_del_Pacifico_meridional Escuernacabra Etriceratopo Fort_Smith_(Arkansas) Estación_de_Marinha_Grande Estación_Pedro_Gamen Estación_de_trenes El_Clasico Ernest_Martinez_Ferrando Fljotsdalsherad Ermita_del_Santísimo_Cristo Elgar_Disquería Fauna_de_la_península_ibérica Epopterus_crypticus Francisco_Javier_Arias_Cárdenas Eliot_Paulina_Sumner El_húsar_de_la_guardia El_mundo_de_Rocannon El_último_desafío Encyclia_ambigua Endon_and_Stanley Florida_Marlins Flora_Gallica Espárragos_de_nuez Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_2004_en_la_República_Checa Edward_Lovett_Pearce El_senor_de_los_anillos_Las_dos_torres Floralis_generica Francisco_Granell_Trias Enrique_Cáceres Elisabeth_de_Bélgica Filóclado FM_Córdoba Fermin_Caballero Ferecides_de_Syros Elkridge_(Maryland) Enrique_Meza Episodios_de_Alvin_y_las_ardillas Endolinfa Everard_t’Serclaes Elizabeth_Frink Euphorbia_lacaitae Fiat_Qubo Francesco_Zagatti Four_Months_Ago... Fernando_Moraleda_Quilez Elasmias_kitaiwojimanum El_Cristo Foscoe_(Carolina_del_Norte)

html map