Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nuevo_Régimen_demográfico Museo_J_B_Castagnino Niccolo_Niccoli Pazo_de_Fefiñans Paweł_Jocz Playa_de_sancti_petri Pena_capital_en_pakistan Peschani_(Korenovsk,_Krasnodar) Opinion_cientifica_sobre_el_cambio_climatico_antropogenico Penedes Orfebreria_prehelénica Phyllanthodendron_mirabile Parroquia_de_Beauregard Neuroticos_Anonimos Pentatlón_moderno_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_1948 Omamori_himari Narón_BP Oscar_González_(bolos) Okayama,_Japon Operacion_Cisneros:_Franco_y_su_plan_de_anexion_de_Oran Patriarca_Bartolomé_I Pio_Celso_Coronel NGC_363 Neil_Hopkins Neosho_(Wisconsin) Pongo_en_tus_manos_abiertas... Patrik_Mulligan Palacio_condes_de_Buendía_(Palencia) Nono Números_Brahmi Pontons_(Barcelona) Pabellón_de_los_Países_Catalanes Números_etruscos Nervio_estatoacústico Nicolaas_Beets Política_exterior_de_Rusia Mézieres_sur-Oise Playa_del_Saladar Pepe_Nuñez,_luthier Oruguero_de_Nueva_Caledonia Partido_judicial_de_Andujar Nerium_indicum_f_lutescens Notoxus_durangoensis Nuevo_día_(canción) Obras_cumbres_(álbum_de_Invisible) Por_la_cabeza_de_Ignacío_García Parque_estatal_Manuka_Wayside Orestias_minimus Originales_de_cómic Poblacion_de_derecho Pericopsis_angolensis_subsp._laxiflora Nada_es_igual_(album) Peucedanum_uliginosum Pico_de_los_cuatro_caballeros No_Cliché

html map