Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_coronación_de_espinas_(Bosco_Londres) Krasnovia Johnny_Condon La_rina_en_la_venta_nueva Landaben La_Puebla_de_Híjar_(Teruel) Linea_4_(TUC_Pamplona) International_Union_of_Geological_Sciences Ley_de_Relaciones_Comerciales_con_las_Antillas Juliano_de_Medici Jnani Khotan_Fernandez La_invención_de_Morel Lee_Evans Julio_Villarubia Leucopogon James_Smith_(waterpolo) Lecussan Joan_Soteras_Vigo Laparus_doris Janey_Campbell Jobatus Jesus_Yuren_Aguilar Jardín_Botanico_de_Cleveland Juan_de_Cuellar_Vélez Kitamatsuura,_Nagasaki La_senorita_de_Trevélez León_bendesky Jose_Luis_Martínez_Gullotta Jose_María_Fernández_Buelta Joachim-Ernst_Berendt Interkosmos_25 Liliana_Delfino Justo_Sansalvador_Cortes Lago_Nipissing La_filosofia_de_libertad Jean_Claude_Trichet La_chica_del_café La_zona_(regreso_a_Chernóbil) István_Szabo Jean-Jacques_Régis_de_Cambacérès Lista_de_artistas_y_temas_de_Italo_Disco La_Forestal_(crónica_cantada) Libertad_de_elección_sexual Laugnac Jardin_Botanico_Octavio_Velarde_Nuñez Las_colinas_de_villa Linea_C_2 Listos_para_la_reconversión Inversion_cromosómica La_ultima_legion_(película) James_Harris_(gramático) Jorge_Gonzalez_Ríos Linea_C_2_(Cercanías_Murcia_Alicante) Jose_Leon_Suarez

html map