Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Helichrysum_stoechas Heimenhausen Heroes_Del_Silencio_(grupo) Hunerico Atlético_Chiapas Hugo_Ballivián Aratinga_solstitialis Mr._Oizo Home_(obra) ISCTE_Instituto_Universitário_de_Lisboa Hesperoyucca Asparagus_sinicus Harghita Holostrophus_brittoni Archivo_adjunto Arnr Haussez Antifonas_de_la_O Hans_Denck Hubble_Space_Telescope_Guide_Catalog Mordellistena_edashigei Atmosfera Articulos_de_fe Arrojadoa_albiflora Guti_(tribu) Aqualung_(músico) Animación_por_computadora Miss_Universo_1973 Aparición_religiosa Asquenazies Milly_sur_Bradon Aspidogyne_hylibates Miss_Venezuela_2004 Grönland_Records Guerra_Polaco_Lituana-Teutonica Areca_nagensis Hyalomma_marginatum Argut-Dessous Arcang Armando_Silvestre Moulins_la_Marche Autovia_Burgos_Aguilar_de_Campoo Hubble_X Hacienda_San_Pedro_Cholul Guitarra_principal Monerma_stricta Astyanax_tumbayaensis Hermione_neapolitana Idioma_pañyabí Ministerios_del_Japon Antoni_Clarassó_i_Terès Hyoscyamus_muticus Arbol_de_Ipe Helmintiasis Movimiento_Independiente_para_una_República_Auténtica

html map