Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sociedad_castellana_de_excursiones Sirirí_pechirrayado Silla_Ant Tomás_de_Cardona Selección_de_balonmano_de_Cuba Tai_Po_District Sirotino_(desambiguacion) The_World_is_Mine Sexto_Ejercito_Alemán Sinfonía_num_4_(Brahms) Tako_hiki Solanum_aethiopicum Soyo Seleccion_de_handball_de_Dinamarca Torq_LE Timecop,_policia_en_el_tiempo Stefano_Delle_Chiaje Servicio_Extremeno_de_Promocion_de_la_Autonomia_Personal_y_Atencion_a_la_Dependencia Svante_Paäbo Toyota_RAV4 San_Martin_del_Pimpollar Sinobatis_bulbicauda Tetraonyx_atripennis Tatama Suecia_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1977 Sonata_para_piano_no_6_en_Re_mayor_K_284_(Mozart) San_Francisco_de_Jerónimo Sāvitri_(diosa) Smekkleysa_i_Halfa_Old Sumrall Score_to_a_new_beginning Tony_Camargo Saint_André-de-Lancize Sustancia_toxica Thezan-des-Corbieres Serena_Daolio Semana_Santa_en_Benetuser Selección_mozambiquena_de_fútbol Santa_Eulália_(Vizela) São_Martinho_da_Gandara Teatro_Apolo_(España) The_Silver_Mt_Zion_Memorial_Orchestra_and_Tra_la_la_Band San_Juan_de_Puerta_Nueva_(Zamora) Sclerocactus_polyancistrus San_Ciprián_(Lugo) Sakuraba_Kazushi San_Fernando_(Ecuador) TV_por_Cable Simulación_por_computadora Temizhbeksi Sylvidae Spring_Green_(condado_de_Sauk,_Wisconsin) Santa_Quitéria_do_Maranhão Sins Se_Remata_el_Siglo

html map