Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Economia_politica Dakbayan_sa_Iligan Drebbelia Dínamo_de_Moscú Dendrocopos_kizuki Daniel_Garro Cárcel_de_Martutene Economia_de_comunion DGPGC Division_del_Norte_(España) Derechos_de_las_plantas Edad-mamífero_Colhuehuapense Cornellá_de_Conflent Alfonso_Cordoba Distrito_electoral_de_Kinkaid_(condado_de_Garfield,_Nebraska) Alejandro_Rebollo_Ceñal Dull_Boy Demos_From_The_Basement Diamond_Shoals Alquilica Ame_no_nuboko Ecole_des_Hautes_Etudes_Commerciales Copa_Africana_de_Naciones_2008 Copa_de_Botsuana Edad_Itaboraiense Coágulo Decarydendron E-democracia Edesio_Carrillo_Puerto Economía_de_la_provincia_de_Huesca División_de_Infanteria_de_Marina_General_Simón_Bolívar Echinocereus_pensilis D'Ors Dinamo_Moscu Drácula_de_Bram_Stoker_(película) Alfred_Kolakovski Copa_Pre_Libertadores Cros Aleuroplatus_neovatus Diario_Hoy_(Ecuador) Amingo Desmotrichum_comatum Dia_del_Veterano_de_Guerra_y_de_los_Caídos_en_la_Guerra_de_las_Malvinas Cultura_de_Anfóras_Globulares Diasclera_bicolor D-link Cultura_kurgana Demografia_de_la_provincia_de_San_Juan Alfonso_de_Borbón_y_Sanchiz Alicante_CF Didier_Ya_Konan Convento_de_Santa_Teresa_(Valladolid) Alfa_Herculis Dos_viejos_cascarrabias Cultura_Clovis

html map