Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aureville Antonio_Jesús_Vazquez_Munoz Hiroshi_Ōtake Hermandad_del_Santisimo_Cristo_de_la_Humildad_y_Silencio_(Jaen) Avenida_diaz_vélez Homero_se_postula Miremont_(Puy_de_Dôme) Historia_de_la_Suprema_Corte_de_Justicia_de_la_Nación_(Mexico) Hastifolia Asnières_en-Bessin Mordella_javana Hidroboracita Arame_(Maranhao) Halolimnohelix_conradti Anales_de_San_Bertin Morphoeuops_carinatus Gynandrobrotica_stevensi Ancram_(Nueva_York) Argentino_de_San_Carlos Hymenasplenium Mono_(desambiguacion) Atentados_terroristas_a_las_embajadas_estadounidenses_en_1998 Guerra_de_Independencia_del_Perú Atlas_linguístico Anas_luzonica Avispón_Verde Guiyu_(pueblo) Hit_the_Lights_(canción_de_Selena_Gomez_&_The_Scene) Austin_Powers_2:_La_espia_que_me_achuchó Angelica_arguta_var._breweri High_School_Musical:_El_desafio_(México) Antorcha_olimpica_de_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Motivo_de_consulta Animal_crossing:_wild_world Astérix_el_Galo_-_La_odisea_de_Astérix Aushed Atolón_Kure Aquilegia_canadensis_var._flavescens Grúa_boy_de_medianoche Moenkhausia_dorsinuda Historia_de_Cualedro Mortalidad_catastrófica HM-11 Azafran_(especia) Guðmundr_gríss_Ámundason Antezana_de_foronda Austrocylindropuntia_punta-caillan Hawaiian_Volcano_Observatory Monoica ISO_3166_2_AT Anomotodon Axat,_Julian Hager_City_(Wisconsin) Antonio_García_y_Bellido Apeadero_de_Farreja

html map