Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cable_Inglés Castellanos_de_Moriscos_(Salamanca) Biomphalaria_barthi Castillo_Real_de_Varsovia Bonneuil_en_France Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_1976 Boerlagella BC_Cherkasy Caballeros_de_Colón Border_Leicester_(oveja) Batalla_de_Fýrisvellir Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_2010 Año_505 Bosque_de_protección_Pagaibamba Canahierla Cassena_punctatissima Blitum_acuminatum Buleria Bâ_Madine Beréber CEBPB Bernardo_de_Gálvez_y_Madrid Canal+_Liga_de_Campeones_HD Catalina_de_Valois Brigadas_de_los_Martires_de_Al-Aksa Barrio_Gótico_(Barcelona) Cantón_de_Noroy_le_Bourg Capricho_(psicología) Castillo_de_San_Francisco_(Las_Palmas_de_Gran_Canaria) Campeonato_CONCACAF_de_1963 Castejon_de_Henares Borrell_de_osona Bruyères-sur-Fère Bassij Ben_Bruckner Castillo_Lehuede_o_Castillo_Rojo Carretera_Pamplona_Aoiz_-_Lumbier Camara_Oficial_de_Comercio,_Industria_y_Navegación_de_Gijón Catarro_nasal Blade_Liger Chambost_Allières Baby_D Chaacal_III Azucena_Berruti Brett_Blevins Campeonato_de_Alemania_de_Ciclismo_en_Ruta Cassinetta_di_Lugagnano Carlos_Sainz Barra_espaciadora Blanca_de_Castilla_(desambiguación) Bahía_de_Coishco Campeonato_Sub_20_de_la_Concacaf Camaridium_iguapense Capitulos_de_Berserk Búgula_amarilla

html map