Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leandro_Martin_Diaz John_Simon_Guggenheim_Memorial_Foundation Lasiopetaleae José_Maria_Narvaez Jacamará_colirrufo Juan_Bautista_Fleitas John_R._Wooden_Classic Instituto_Nacional_de_Geografía_(Francia) Isla_de_Weh Lapageria Juan_Pujana Lilleküla_Stadium Ligné Jose_Luis_Figueroa Lasseube Jose_Antonio_Castro_Gonzalez Las_Aventuras_de_Merlin José_de_Ariztimuño Lenguaje_de_cuarta_generación Jose_Ramón_González Lengua_de_caballo_sevillana Invasion_Napoleónica_de_Rusia Jacques_Gruet Islas_del_Egeo Isabela_(telenovela_de_1992) Jose_Victor_Campos_Guinot Les_Revenants José_Antonio_Balbontín_Gutiérrez Jaguares_(Argentina) Juan_Friede_Alter La_senora_Dalloway Link_Wray La_conquista_del_aire Kali-saṇtaraṇa-upaṇiṣad Josep_Romeu_i_Figueras Leao Linea_I Kurdistan_Turco Lefebvrea Inukai_Tsuyoshi José_Naranjo Jorge_Fontana Lista_de_Compañías_en_Dallas/Fort-Worth Jose_Pidal_Rebollo Koo_Hye_Sun Lancia_Theta L.Linden José_Maria_Sagardui Javier_Castaneda Jugador_más_valioso_de_la_NBA La_peña_de_los_Parra_(desambiguación) Intersección_(camino) Juventud_por_la_democracia Leo_Mainoldi Içel

html map