Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apóstol_San_Pablo Hymenostachys Aurora_Herrero Apeadero_de_Tojeirinha Anagallis_arvensis Mortal_Kombat_(juego) Assessor_randalli Hypostomus_auroguttatus Heuchelberg Grumman_C_2_Greyhound Mortadelo_y_Filemon_Moscú_80 Hematometra Moi_Gómez Arturo_Fontaine Area_metropolitana_del_Campo_de_Gibraltar Asuncion_delmás Aucanquilcha_(volcán) Antiguo_astronauta Artículo_VI_de_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos Apristurus_ampliceps Gruey_lès_Surance Antônio_Mariano_de_Oliveira Arturo_Marasso I_Región_de_Tarapacá_(Chile) Héctor_Joya Hertonäs Arte_nacional-socialista Guayabal_(Puerto_Rico) Arte_gótico_en_la_península_ibérica Monte_Bolo Montigny_sur_Canne Heuvelton Historial_de_la_primera_division_española_de_fútbol Asociación_de_Bancos_Privados_de_Capital_Argentino Audi_Sportback_concept Arveyres Arthur_Hunt Angra_Pequena Grupo_de_Ejércitos_Vístula Mitología_glufica Animales_en_la_biblia Motos_de_agua Gudrød_el_Cazador Hydrocyphon_rectangulus Arranhó Arnoglossum_incanum Gurami_trepador Ian_Rotten Haploscelis_curtulus Asíncrono_de_Javascript_y_XML Monumento_al_justiciazgo Harold_Eugene_Clark Historia_de_los_judios_en_Japón Arevalo_de_la_Sierra_(Soria) Antipoda_oscura

html map