Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eyjólfur_Þórðarson Escobar:_el_patrón_del_mal Ernest_Munier-Chalmas El_doncel_de_don_Enrique_el_doliente Espiritano Fabián_Estoyanoff Euphorbia_gammaranoi Etubila FC_Bayern_de_Munich_e.V. El_Pollito_Pio Francois_Baucher Ejercito_de_la_republica_dominicana Endrin Estación_de_Nuevos_Ministerios Epistola_a_Diogneto Estatus_político_del_Sahara_Occidental F-4 Escudo_de_León El_dia_que_me_quieras_(pelicula) Efecto_sustitución Fariz_Rustam_Munaf Esquí_acrobático Edwige_Lawson-Wade Fagus_nitida Francisco_Ramirez_(futbolista) Explosion Estilbita-Na Feria_de_agosto Este_de_Prusia Erotic_Power_Exchange Eirexa_(Lousame) Emiliano_Pedrozo Farro Escudo_de_alderney Erich_Neumann Elecciones_presidenciales_de_Brasil_de_1960 El_abanderado Francisco_Azkargorta Felice_Orsini Felipe_II-Los_Diez_Mandamientos Eje_central_Lázaro_Cárdenas Federico_Cabo Ferrocarril_Central_de_Buenos_Aires Entrenadores_Campeones_de_la_Copa_del_Mundo_de_Fútbol Enrique_Alcalde_Cruchaga El_seductor Filmofono Francisco_Asenjo_Barbieri Estadio_Centenario_de_Chimbote Francisco_Hernández_Juárez Francisco_de_Castro Enencourt_le-Sec Escuelas_Públicas_de_Cincinnati Eduardo_Artes_Brichetti Francisco_Vela

html map