Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pancartas Máximo_Pontifice Pioneer_H Palácio_Itamaraty Nootrópicos Nicolas_Esquiu Netherlands_Antilles Oscurecimiento Paloma_del_Río_Canadas Phytomedicine Pinheiro_(Guimaraes) Oides_decempunctata Pila_(ciudad) Perico_y_Frescales,_los_dos_iguales Orbita_terrestre_baja Panel_de_Control Nas_and_Ill_Will_Records_Present_QB's_Finest Oca_del_Orinoco Percusión_de_laminas Plaza_de_la_Bastilla Pachyolpium_irmgardae Piedrahita_de_castro OKW Oracion_de_la_paz_de_san_Francisco Nescatunga_(Oklahoma) Pedro_Fernández_de_Cordoba_y_Dávila Outpost_2_(videojuego) Orobanche_hederae Oryza_emarginata Orama Piper_methysticum Polo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amberes_1920 Ortodoxia Pelegrin_Clave_i_Roquer Pacos_de_Ferreira Partido_socialista_de_serbia Playa_Caleta Partido_del_Desarrollo_y_la_Justicia_(Turquia) Nacional_Pescara Oscar_Hernandez_(tenista) Oícles Poa_flaccidula Percepcion_visual Oceano_(desambiguacion) Paweł_Mąciwoda Neocrepidodera_taiwana Pigmalión_(pelicula) Petrel_paloma_de_pico_delgado Ossey_les_Trois-Maisons Parque_Nacional_da_Serra_da_Canastra Pedro_Antonio_Cerviño Plowes Osamu_Ishiwata Port-Vendres Ocirroe_(oceánida)

html map