Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Desfile_de_la_Victoria_de_Asunción_de_1935 Allyn_Joslyn Crinum_longiflorum Edificio_Sam_Kee Amonite Dominio_de_unión_al_ligando Distrito_de_Starnberg Cuantificacion_escalar Aliá Diseño_mecánico Dagestán Copa_Davis_1974 Distrito_de_Ville_de_Chateau_Chinon Cornwells_Heights-Eddington Crystal_Tools Crisis_ambiental Convento_de_Madre_de_Dios_de_Monteagudo Dos_mas_uno_arquitectos Coriomeninguitis_linfocitica America Duruelo_(desambiguacion) Deiá Distrito_de_chapimarca Desert_Flower Distrito_de_Neunkirchen Disnea_Paroxística_Nocturna Alone_in_the_Dark_(serie) Dusko_Ivanovic Economia_de_la_República_Democrática_del_Congo Diocesis_de_Cádiz Distrito_de_San_Damian Departamento_judicial_de_Mercedes Distrito_de_orleans Alonso_Fernández_de_Avellaneda Departamento_de_Policía_de_Los_Angeles Eakles_Mill_(Maryland) EDMX Cultivo_láctico Cristalografia Aleksandr_Vasílievich_Kolchak Amblyceps_apangi Distrito_de_Yonan Copa_Polla_LAN_Chile_1986 Día_Cero Alfabeto_internacional_para_transliteración_del_sánscrito Deep_End_Live! Corndog Copa_de_la_Liga_escocesa_de_futbol Cypripedium_canadense Dactylostelma Crónicas_marcianas_(desambiguación) Cruz_roja_en_cuba Alfonso_Larqué_Saavedra Ami_Shibata Economia_neoclásica

html map