Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfred_Russel_Wallace Departamento_del_Ucayali Almacenes_Exito Código_Postal_Mexicano Dukmasov Dominion_Post Dinastías_Jasídicas Alexandre_Lacazette Corokiaceae Cynodonichthys_elegans Cádiz_(Filipinas) Ana_López_(Los_80) Cudon Coutencon Dama_bebiendo_con_un_caballero Didelotia Denisse_Malebrán Desmogymnosiphon_chimeicus Ecretteville-les-Baons Dactylispa_minax Dore_l'Église Cordillera_de_Harold_Byrd Conventus Dr_Slump Amway_Center Diglossopis_indigotica Dresco Ecuación_bicuadrada Dobro Crisis_de_la_sucesion Distrito_histórico_de_Murray_Hill Douglas_B-18 Duque_de_Windsor Drayson_Racing Cristóbal_Diatristán_de_Acuna Diócesis_de_Puno Disco_(geometría) Alfonso_Milián_Sorribas Dominios_.name Ectropión DAF_46 County_Galway Amirteo Dodo Deli_Creeps Desplazados_internos Darreu_Moceda_Nacionaliego Amor_romantico Cosmologia_fractal Daniel_Castillo Deshumanización_del_arte Ambar_(desambiguacion) Dipendra_de_Nepal Division_de_Honor_de_Futbol_Sala Aleurodicus_neglectus

html map