Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_Juvenil_de_Atletismo_de_2015 Beaufort-en-argonne Basiliso_serrano_valero Camiguín Beit_Aryeh Bemisiella_artemisiae Castillo_de_la_Lojuela Cantar_de_los_nibelungos Ballet_Clasico_del_Hospicio_Cabanas Centro_Cultural_Hispano_Guineano Bruja_Calabaza Centrolobium_microchaete Beato_de_liebana Bagdadí Bromopsis_ciliata Calle_34_Estación_Penn_(linea_de_la_7_Avenida-Broadway) Cavetown Basay Cernay_les-Reims Canciones_de_Paramore Baltasar_de_Losada_y_Torres Calanthe_sylvatica Calle_de_Granada Casimiro_Marcó_del_Pont Carlos_Gomez-Mugica_Sanz Ceretani Bailleul_neuville Caratunk_(Maine) Bonetail Barrio_12_de_Octubre Cempasuchil Año_292_adC Blair_Witch_Volume_1_Rustin_Parr Baltasar_Jaime_Martínez_Compañón Campaña_(desambiguación) Cahita Bill_Downey Bugliotti Benjamin_Lafayette_Sisko Bom_bom_chip Boulder_Hill Cantón_de_Fresne_Saint-Mamès Biron_(Charente_Marítimo) Camorra_(pelicula) Carga_termica_(climatización_y_refrigeración) Carlos_Lecueder Batman_Ano_uno Campeonato_Panamericano_Junior_de_Taekwondo Celebración_del_XXVI_centenario_del_Imperio_de_Japón Basilio_Fernandez_López Biología_forense Challenger_de_León Capitulación_de_la_Segunda_República_Española Cecilia_Böhl_de_Faber Casa_consistorial_de_el_toro

html map