Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Refugio_de_San_Adrián_de_Besós Grange_de_Vaivre Preludio_obsesivo Maria_Teresa_Mora Quintana_del_puente Quedate_esta_noche_(album) Manuel_Girón_Bazan Lobophytum MDGRAPE_3 Premio_Cecil_B._DeMille Precipitador_electrostatico Martin_malia Quercus_toza_var_pyrenaica Rafael_Perez_Piñero Majlis Prelude_to_a_Kiss Pretendientes_legitimistas_al_trono_francés Martín_de_Sesse_y_Lacasta Miami_ballpark Lucainena Rafael_Ponzo Maat Microcorynus_unicus Rating Luis_Fajardo_y_Chacón Loís_Alibèrt Greatest_Hits_1987_1999 Gonatium Princess_of_China Manuel_Beteta_Ortiz Marquesado_de_hinojares Loening_Aeronautical_Engineering_Corporation Presidente_de_España Los_muchachos_perdidos Matt_Lanter Metrallas Red_Bull_Arena_(Nueva_Jersey) Lucio_Emilio_Lépido_Paulo Good_Morning_Vietnam Merindad_de_Liebana_Pernía Punto_de_Partida_(desambiguacion) Presa_y_pantano_del_Arlanzon Región_del_Pañyab Greenwood_Village_(Colorado) Microrregión_de_Lapa Miguel_Moreno_Jaramillo Producción_cunícola Pradena_del_Rincón Marquesado_de_fregenal Premios_Fundacion_BBVA_a_la_Conservación_de_la_Biodiversidad Puente_de_la_Torre Premios_de_Rascacielos_Emporis Ramon_Arturo_Vargas-Machuca_Ortega Provincia_de_satsuma Godofredo_de_Bouillón

html map