Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paradoja_del_caballo Orden_de_Caballero_de_Santiago Máximo_Gomez_Báez Perdriel Plonevez-Porzay Poeciliopsis_prolifica Never_Mind_the_Hosen_–_Here's_Die_roten_Rosen_(aus_Düsseldorf) Nueva_Carteya Nicolas_de_Rumania Necropolis_de_Las_Chaperas Pino_balsain Playa_de_los_ladrillos Over_the_Top_(pelicula) Pithecellobium_villiferum Odontosphindinae Paramyristica Período_arcaico_de_Egipto Plantae_Novae_Thurberianae Plantagenet Oncorhynchus_clarkii Pictured_Life Phoenix_(álbum_de_Asia) Pepe_Sanchez_(historieta) Orden_Hermética_del_Alba_Dorada Narmer Olmo_(desambiguacion) Pajaro_raton NGC_71 Música_para_cine Parque_Natural_de_Sierra_Nevada Palpoxena_rufipennis Parrotia Port_Trevorton Paratilapia_toddi Optibus Plaza_comercial Palacio_de_Qusayr_'Amrá Pamplona_(Desambiguación) NiGHTS_Into_Dreams... Pavel_Chelishchev Paseo_de_la_Independencia_de_Zaragoza Musica_litoralena Parque_Nacional_Jokulsargljúfur Natalia_Rodríguez_Arroyo Platanus_orientalior Playas_del_Prado Patrizia_Panico Patrik_Ian_Polk Phacelophrynium Paraje_Pintoresco_del_Pinar_de_Abantos_y_Zona_de_La_Herrería Mutagénico Partido_Comunista_de_la_India_Marxista_Leninista-Guerra_Popular Optimización_para_Motores_de_Busqueda Persecución_religiosa_en_el_Bloque_del_Este Museo_del_Chocolate

html map