Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Holchén_(Yucatán) Arrondissement_de_Gex Movimiento_humanista_de_ecuador Humberto_Fernández-Morán Arkham_Asylum:_A_Serious_House_on_Serious_Earth Monseñor_Jose_María_Arancedo Avinyonet_del_penedés Arluno Heinrich_Wölfflin Mortadelo_y_Filemón_-_Maastricht_.._Jesus Augusta_(Nueva_York) H.G.Wells IS_95 Arroyo_Perdido Hugo_Coya Ascrea Azara_lanceolata Anglohablante Hemieva Arterias_colaterales_de_los_dedos_de_los_pies Arthrosia_barbacenensis Hyloscirtus_armatus Hipótesis_(metodo_cientifico) Austar Mortadelo_y_Filemón_De_los_ochenta_p'arriba... Mira_niñita Hugleik Monumento_a_Antonio_Munoz_Degrain_(Malaga) Hernani_(obra_de_teatro) Hulda Moises_de_Coucy Anna_maria_perez_de_tagle Mortadelo_y_Filemon_Secuestro_aéreo Mistów Avenida_Cuarto_Centenario Aranaz_(Navarra) Austro_hungaro Arenas_de_Nimes Herbig_Haro Montefranco Apophyllum_anomalum Monumento_Natural_Abra_Río_Frío Gritos_en_el_pasillo Montes_Finisterre Araucariáceas Huiracocha_Inca Argentina_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Berlín_1936 Icuria Autopista_del_Mediterraneo Australobolbus_intermedius Guerra_soviética_en_Afganistán Andropogon_podotrichus Hamelia_patens Home_Alone_4 Hernández_Cava

html map