Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lisa_dorada Kabardino-Balkaria Jean-Jacques_de_Boissieu Justo_Martínez Linea_911_(Interurbanos_Madrid) Juan_Jimenez Javier_Montero Jesus_María_y_Jose Lisa_el_oráculo Lisa_M Jacinto_bastardo Kaduna La_pesadilla_de_darwin Juan_Pérez_Caballero_y_Ferrer Kosmos_347 KinKi_Kids Joao_I Lampsilis_abrupta Kren_Blista_Vinee Intervalo_(Editorial_Columba) Keiko_(orca) La_Nitteti_(Conforto) Kuru_(India) Limon_aspen Le_Monteil La_mujer_en_la_Luna Jogarzo Jose_Ignacio_Fernández_de_Maradona James_R_Schlesinger Israël_Shahak La_Banda_de_Caballos_Cansados JFK_Jr Kudurru Leiostyla_cassida Kírovsk Keys_to_imagination Jonathan_Bottinelli Lavandula_dentata Las_Guerreras_de_Kyoshi Joaquin_de_Urzaiz_y_Cadaval Lapsi Libro_de_Tomás_el_Contendiente Landstede_Basketbal_Zwolle Jurgen_Roelandts José_Carlos_Cárdenas José_Luis_Lopez_Panizo Isola_del_Cantone Kotoko Jan_Lievens La_Virgen_y_el_Niño_con_santos_(Veneziano) L1_Metro_de_Barcelona La_espia_que_me_amo José_Jiménez_Borja Johan_Lædre La_Chapelle-Anthenaise

html map