Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Prasyptera_kempeni Lucille_Teasdale-Corti Radio_Guiniguada Live_at_Shea_Stadium Gobierno_y_política_de_Barbados Luis_Augusto_de_Sajonia-Coburgo-Gotha Los_Bacatranes Gordués Luís_Vinicius_de_Menezes Marie-Catherine_d'Aulnoy Masquerade Mercado_del_arte María_Vento Masía_Freixa Ram_(cómic) Miguel_Ángel_Benitez_Gomez Quiero_un_perro_por_Navidad,_Carlitos Prision_Polunsky_Unit Luis_Guzman Los_desastres_de_la_guerra_(serie_de_televisión) Premios_Ortega_y_Gasset Power_Electronics_Valencia Powiat_kamiennogorski Love_Song_(canción_de_Sara_Bareilles) Pula Megabeat María_Elena_Galiano Mickey_Miller R&B/Hip-Hop_Tracks Presencia_Vasca_en_las_Lenguas_Españolas Region_de_Hradec_Kralove Merismo Pórtico_(arquitectura) Maing Miguel_Ángel_Osorio Qazi_Muhammad Provincia_de_Corongo Longitarsus_brisouti Qəbələ Reacción_de_Baylis_Hillman Mayrín_Villanueva Prideaux_John_Selby Quinwood_(Virginia_Occidental) Rebelión_de_Márquez Lytta_crotchii Ludwig_Jünger Reactivo_de_folin Mario_Jimenez RadioAstron Mathogo Melozone_fuscus Michael_Häupl Luis_Ernesto_Perez MG_14 Logopeda

html map