Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Primera_Intervencion_estadounidense_en_Cuba Microgramma Los_Freddy's_Sufrirás_Sin_Mi Manamoc Lobosa Mika_Singh Línea_5_(Santa_Rosa) Marquês_de_Pombal_(Metro_de_Lisboa) Razonamiento_diagramático Mesatemnus_cyprianus Provincia_de_Madrid Marlothiella_gummifera Miguel_Riglos_(La_Pampa) Prefectura_de_Skhirat-Témara Ratas_de_los_pantanos Miguel_Ángel_Cabieces_García Puerto_de_Mazarrón Lucio_Emilio_Lépido_Paulo Melozone_fuscus Maritza_Morillas Real_Camara Preludio_a_Colón Longarm_Prime Lucama_(Carolina_del_Norte) Receptor_metabotrópico_de_glutamato Michael_Koch Macrohelodes_vittatus Gonchárovka Premio_Goya_a_la_mejor_pelicula_europea Puntillo Markdown Marina_marroqui Pseudomeloe_parvus Meliphaga_notata Grand_Street_(linea_Canarsie) RCA_Records Megalostylis Maine_Coon Pozuelo Puños_americanos Luisa_Carvajal_y_Mendoza Martín_pescador_menudo Mamá_y_sus_increíbles_hijos Luis_Dottori Loxia_erythromelas MetroStars Lucio_Cornelio_Balbo_el_Mayor Real_Girl_(cancion_de_Mutya_Buena) Loeiz_Le_Pelletier Gran_sublevacion_de_Polonia_(1918–1919) Progne_dominicensis Mariano_Maella Principio_de_Primacía_de_la_Realidad Pyrola_virens_var._saximontana Menétréol-sur-Sauldre

html map