Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rogério_Bertani Garage-rock Universidad_del_Sinú Rubor Iglesia_Adventista_del_Séptimo_Dia Municipio_de_Clay_(condado_de_Montgomery,_Ohio) Garciago Rio_Carrenleufu_Palena Fredille Municipio_de_May_Day_(condado_de_Riley,_Kansas) Iglesia_catolica_en_Vietnam Una_noche_para_morir Universidad_de_Tesalónica República_Socialista_Soviética Rembidae GEMINI_(álbum) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Adanero) Rio_Mistico Municipio_de_Madison_(condado_de_Richland,_Illinois) Inca_Viracocha Unión_Demócrata_Foral Fray_Toribio_de_Benavente_"Motolinia" Municipio_de_Bowie_(condado_de_Chicot,_Arkansas) Richard_Z_Kruspe Río_Catuche Utsumi_Kazuko Union_de_Utrecht Una_luz_en_la_ventana SAID Iglesia_de_La_Mejorada Universidad_de_San_Martín Robinson_Perez Roscoe_(Montana) Imperio_americano Revueltas_coloniales Munoz_(Nueva_Ecija) Gardancha Gerstaeckerus_klugi Sabah_Nur Río_Jobza_(Adagum) Fuentes_musicales_medievales_de_Espana Iglesia_Parroquial_de_Freirina Tú_y_Yo_(album_de_Emmanuel) Municipio_de_Everett_(Míchigan) Ignacio_Uría_Mendizabal USS_Wyoming_(SSBN-742) UWWW Uruca_(Distrito_de_San_Jose,_Costa_Rica) Friedrich_Schinkel Riviera_Beach_(Florida) Rio_Vorona Municipio_de_Cortázar Gayo_Sempronio_Tuditano_(consul_129_a._C.) Ruta_CH-194 Rubicon:_Los_últimos_años_de_la_República_Romana

html map