Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Don_Diego_de_Vargas Distrito_electoral_de_Irish_Grove_n.º_4 Diabrotica_vagrans Allium_rupestre Alos_(Tarn) E_Desv Critesion_murinum_var_leporinum Der_Kreis_Le_Cercle_The_Circle Desantne Destinos_turisticos_mundiales Día_del_Dominó Copionodon_lianae Darrell_Hammond Descripción_de_Grecia DC-8 Cuerpo_cierto Dream_On_(Glee) Coucy-la-Ville Amadeo_Baena_Lazo Distrito_de_La_Joya Alta_Suciedad Distrito_electoral_de_Sheridan_(condado_de_Frontier,_Nebraska) Côte-des-Neiges-Notre-Dame-de-Grace Cristobal_Báthory Diamond_DA42_Twin_Star Drnek Criaturas_de_Magic:_El_Encuentro Alonso_Aguirre_Ramos Crenichthys Crepúsculo_(saga) Ecardenville_sur-Eure Amoebozoa Alternativa_canguesa_de_esquerdas Derivacion_Numérica Cordulegaster_bidentata Copa_Mundial_de_Fútbol_de_Francia_1998 Delirio_dermatozoico Defensor_ANDA Division_administrativa_de_El_Salvador Copa_América_1942 Copa_Interamericana_1997 Discoteca_del_cantar_popular Cuttura Dinastía_Vasa Cuchillo_de_carne Dougie_Poynter Aloha_Stadium Corticaria_dinshuensis Ammotrechelis_goetschi Copa_de_los_Países_Bajos_2005-06 Alfonso_Benavides_(piragüista) Corte_Permanente_de_Arbitraje Alex_Kidd_in_Miracle_World Dando Demografía_de_Chad

html map