Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Síndrome_del_Músculo_Temporal Tetraonyx_collare Stefan_Nijland TNA_Tag_Team_Championships Terremoto_de_Parrita_de_2004 Sierra_de_ibio Sir_Mix-a-Lot Strange_House Samachablo Sonando_sonando_._triunfe_patinando Tere_Medina Tercias_Reales Snow_Angels Sternopygus San_John_Houghton Torneo_Clausura_2004_(Perú) Tituboea_sanguinea Sciré The_trick_is_to_keep_breathing The_enemy_inside Santibañez_(Cabezon_de_la_Sal) Shekal Selección_según_la_frecuencia Shahba Serie_A_(Italia)_1999-00 Sthāṇvīśvara Tetrápoda Tales_of_Phantasia_~_Full_Voice_Edition Shirin_(Uzbekistán) Saint-Just_(Ille-et-Vilaine) Seleccion_de_futbol_playa_de_Nigeria Saint-Biez-en-Belin The_God_Complex The_Interpreter Taio_Caesaraugustianus_Episcopus Sunshine_(película_de_2007) Saunders-Roe_SR_177 San_Antonio_Abad_y_San_Pablo_primer_ermitaño Santo_Aleixo_de_Alem_Tâmega Senalador Sulayman_ben_al_Arabí Torre_de_las_Telecomunicaciones Salix_udensis Saint_Pons_de_Thomieres Soyuz_7K_T_A9 Sarrià-Sant_Gervasi Treat_Conrad_Huey Sinfonia_n.º_3_(Haydn) Sinfonía_n_º_2_(Anton_Bruckner) The_out_of_Twoners Segundo_Estado Suleiman_II_el_Magnifico Sauverny Steel_Angel_Kurumi Torre_atalaya_de_Mingoandrés

html map