Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teorema_de_torsión_de_Mazur Toutosa Santander_(ciudad_España) Síndrome_de_la_nariz_vacía San_Carlo_alle_Mortelle Santa_María_de_Piasca Tillandsia_ionantha_var_scaposa Siraitos_luteus Sucesos_aleatorios Torre_de_la_iglesia_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Senora_(Zaragoza) Salvadios Tetrao_mlokosiewiczi Skogskyrkogarden Selección_de_básquetbol_de_la_Unión_Sovietica Subvariedad Social_(sociología) Sinfonia_n.º_61_(Haydn) Testimonium_Flavianum Sebastián_Gallegos Ska_P_(album) Sascha_Kljestan Santisima_Trinidad_(navio) Sikorsky_S-76_Spirit Serie_1020_de_CP Singin'_the_Blues Señor_de_la_Atlántida_-_Poseidon Síndrome_de_Gerstmann_Straussler-Scheinker Salix_capensis_var._gariepina Thymelaea_tartonraira Sonare_(canción) Su_17 Switzerland Smithiella Temporada_de_huracanes_en_el_Atlantico_de_1525-1549 Selección_de_basquetbol_de_Iraq Stonogobiops_dracula Tom_Coburn Santa_Maria_de_Távora Sabon Sophie_Scholl:_los_ultimos_días San_Giovanni_in_Persiceto Salvador_Guerrero Semestene Stomatorhinus_walkeri Show_Me_Your_Soul Tim_Bakens Saint_Alexandre Terremoto_de_Orizaba_de_1937 Takht_i_Suleiman Seleccion_hindu_de_futbol Seat_131 Tiempo_de_migrar_al_norte Skalholt Sviatoslav_Teofilovich_Richter Sati_(tradicion)

html map