Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Santuario_de_fauna_y_flora_Guanenta_Alto_Río_Fonce Totanes_(Toledo) Senorio_de_Castellar_de_la_Frontera Tejeda_del_Tiétar Saedinenie Torrey_Botanical_Society Sublevación_del_Huascar_en_1877 Sierra_Contraviesa The_starter_wife_(serie_de_TV) Sobretensión_(electroquímica) Tanque_ligero_Stingray Sectoria_heterognathus Samogonshchiki Teatro_Lope_de_Vega The_World_Has_Turned_and_Left_Me_Here Sistema_de_alimentación_ininterrumpida Societé_Radio_Canada Spring_Hill_(Indiana) Toxacatl Sautée Tilleul_Dame-Agnès Sinagoga_Dohany Temporada_1984_85_de_la_NBA Silvana_Arias São_Lourenco_do_Bairro Sebastien_Lefebvre Tithymalus_anacampseros Tokugawa_Yoshitoshi Sociedad_Ciclista_Gernikesa Stardust_(canción_de_Lena) Sociedad_Espanola_e_Internacional_de_Tanatologia_(SEIT) Síndrome_floral South_Cambridgeshire Tercera_División_de_España_1988/89_(Grupo_XII) Sibilancias Sparrmannia Television_en_1972 Torres_de_los_Dientes Titanatemnus_monardi Sub_(canal_de_television) Sinfonía_n_º_58_(Haydn) Sucha_Beskidzka The_New_Saints_FC Sphinginae Senai Taguato Torvizco Tercera_División_de_España_1988/89_(Grupo_XIII) Sauerbraten_(videojuego) Tony_pérez Transcripción_de_los_jeroglíficos Saltos_de_Mocona Servieres Tele-Chico Soldanella_alpina_subsp._alpina

html map