Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Al-Mundir_de_Córdoba Acanthorhynchus Acolastus_furcatus Conducto_sistema_de_ventilación Clara_Brugada_Molina Vizconde_del_Río_Branco Congrès_Mondial_Amazigh Condado_de_Roanoke_(Virginia) Conceju_Nacionaliegu_Cántabru Vellón_(aleación) Xenochalepus_fiefrigi Albidella Christian_Science_Monitor Aeropuerto_Internacional_de_San_Antonio Academia_de_Ciencias_Médicas_de_Cataluña_y_Baleares Ciudad_de_la_rioja Aeropuerto_internacional_antonio_jose_de_sucre Aeropuerto_de_Samarinda Aeropuerto_de_Poitiers-Biard Condado_de_menard About_Time_(desambiguación) X_Plane Warnock Volúmenes_de_Death_Note Colegios_de_Pasaje Worthington_Hills Abscision Al-Yumhūriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dīmuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_Republique_algérienne_démocratique_et_populaire Academia_dels_Desconfiats Ajo_colorado Willie_Wilde Vascoes Variacion_de_la_entalpía_estándar_de_formación Cidade_FM Constitucion_Espanola_1812 Club_Atlético_Atenas_(San_Carlos) Combate_de_Punitaqui Condeixa-a-Nova_(freguesia) Cintura_pelvica Cleistocactus_wendlandiorum Contracción_térmica Valle_del_Aragon Abbottina_liaoningensis Chorlito_dorado_chico Aesculus_octandra_var_vestita Coleccion_Gran_Angular Acciones_armadas_de_extrema_izquierda_en_Chile Vicepresidente_de_México AP-15 Constanti Valverde_de_la_Virgen_(Leon) Club_Cristo_Atletico Wolfram_Alpha Who's_That_Girl_(Banda_Sonora) Conociendo_a_julia

html map