Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Víbora_de_Seoane Voelfling-lès-Bouzonville Abd_ar-Rahman_I Colectivización_en_la_Unión_Sovietica Zacarías_de_Vizcarra_Arana Condado_de_Columbia Claudia_Amura Vidal_de_Milan Yerry_Mina Cimbalos Aeropuerto_Internacional_Hartsfield-Jackson_de_Atlanta Zarzuela_comprimida Wilson_(Ohio) Adrenalin:_Fear_the_Rush_(pelicula) Ventura_Miguel_Marco_del_Pont_y_Angel Clodomiro_Ledesma_(Entre_Ríos) Vtelca Africa_One Xixime Al_Libiya Valentin_Paz_Andrade Viviane_Reding Woodburn_(Oregón) Charly_B Coalició_Valenciana Condado_de_Mineral ZWG_535.17 Voley_playa_en_los_Juegos_Asiáticos_de_2006 Chênehutte-Treves-Cunault Consejo_Asesor_para_la_Transición_Nacional Club_Universidad_Nacional Compañía_publica Vinogradnoye_(Krasnodar) Waterboy Circus_(álbum_de_Britney_Spears) Acquaviva_d'Isernia Virreinato_de_la_Nueva_Espana Aeropuerto_Atahualpa Agreda_(desambiguación) Acer_heldreichii_f._macropterum Wilckia_africana Vicente_Perez_Moreda Club_Deportivo_Sur_y_Norte Administrador_de_ventanas Aiga_i_le-Tai Colonia_Guadalupe_Tepeyac Xenophrys_zhangi Ciudad_Municipio_de_Kaunas Abanderados_en_los_juegos_olimpicos_de_verano_2008 Ahn_Byeong-Keun ZetaPe Abena_jamaicensis Cine_soviético Alberto_María_de_Borbón_y_d'Ast Vern_Hatton

html map