Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luszewo_(condado_de_Ciechanów) Manuel_Machado_Ruiz Granate Lucio_Aurunculeyo_Cota Reflejo_Vestíbulo-ocular Mancomunidad_Odra_Pisuerga Rebutia_atrovirens Gramática_del_latín Gracias_por_fumar Luzama Malthinus_taiwanus Gorilla_biscuits Marquesado_de_alventos Louis_Menard Líneas_de_transmision_del_tai_chi_chuan María_Cecilia_Botero Primera_División_de_Espana_1966/67 Mancomunidad_de_Nor-Oriente_de_Guatemala Gorgias Presidente_de_eeuu Metil_metacrilato Luigi_Gomes_Castiglioni Los_muchachos_de_antes_no_usaban_gomina_(película_de_1969) Lucio_Calpurnio_Pisón_Cesonino_(cónsul_112_adC) Proto_germánico Radio_Televisión_de_Castilla_y_León_S.A. Pretel_(Albolote) Malthinus_wewalkai Reconquista_de_Gallipoli Goyo_Vergel Grace_Thorpe Medio_Baudó Premio_Crafoord Lobeira_(Orense) Graciela_Maria_Giannettasio Gran_Premio_Miguel_Indurain_2012 Primavera_verano_otono,_invierno..._y_otra_vez_primavera Región_del_Tolima_grande Llullaillaco_(desambiguacion) Procreación_limitada Mercados_financieros Presa_y_pantano_de_Doiras Provincia_de_Cabinda Referendum_sobre_la_Constitucion_Europea_en_Irlanda Puntas_del_Gualeguaychú Rectificador_de_media_onda Ptychobranchus_greenii Merrimac_(Wisconsin) Miguel_Angel_López_Elhall Pujo-le-Plan Malva_tricuspidata Mercado_Central_de_Buenos_Aires Redmon_(Illinois) Programa_Marsnik Greendale

html map