Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sudarsan_chakra Trampa-22_(Libro) Super_Chuflay Sempervivum_debile Samuel_Sullivan Svetli Stomatium Tony_Allen_(músico) Tractor_de_carretera Sitio_histórico_nacional_Woodside Siglo_XVI_a._C. Tragedia_de_Cañete Timo_Boll Tratado_de_Diabolis Saint-Jean-aux-Bois Soto_40 Teoría_de_la_línea_de_la_costa_seca_del_Beagle Safari_callejero Televiteatros Tiempo_del_Pacifico Sin_ti_.._sin_mí Tene_Youssouf_Gueye Senecio_gibbosus Santa_Cruz_da_Trapa Sao_Jeronimo Sparedrus_similis Shī_Shi_shí_shī_shǐ The_end_of_the_beginning Shasu Teleshow Sinoarundinaria Toro_de_Las_Delicias Te_verde Saint_Agnan-sur-Erre Secreto_perfecto The_Company_You_Keep_(álbum) TUSİAD The_Dogfather Templo_de_Millones_de_Anos Synetocephalus_adenostomatus Seguridad_nuclear_pasiva San_Miguel_Nº_2 Superdotado Sant'Andréa_d'Orcino San_Juan_de_Aznalfarache_(Sevilla) Symphurus_trifasciatus TFT_LCD Tinamú_ferruginoso São_João Silis_argenteosetosa Teoria_quimiosmotica Saint_Georges_Motel Sandro_Mazzola Sajones Saulxures-les-Bulgneville

html map