Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alejandro_de_tver Amor_en_custodia_(version_mexicana) Debate_García_-_Humala_(2006) Dzalbay Convenio_sobre_Aviacion_Civil_Internacional Danger_(canción_de_Hilary_Duff) Alejandro_Gomez_Herrera Demotispa_pallida Copa_Intercontinental_1985 Dysosmia_ciliata Departamento_San_Alberto East_Norwich Ana_María_Martínez-Sagi Cut_The_Wire Diccionario_del_guión_audiovisual Distrito_electoral_de_Russell_(condado_de_Frontier,_Nebraska) Direktflyg Distrito_de_euskirchen Court_TV Copresentador Diatonica Allegany Ed_Edd_n_Eddy:_The_Mis-Edventures Alejandro_Zambra Domingo_Ródenas_de_Moya Copa_de_Ferias_1965-66 Dinastía_Guptá Cyphocharax_oenas Desmanthus_lacustris Cyclodomorphus Criminal_Minds:_Suspect_Behavior Destrozado_y_sin_control Demanda_de_energía_en_calefacción Don_Celes_Carovius Deheubarth Dispositivos_de_logica_programable Cruz_y_medalla_independencia Deja_vu_(sencillo) Crooked_Creek_(Georgia) Dead_ends_and_girlfriends Damián_Giménez Döme_Sztójay Daniel_Valladares Diagrama_Hertzprung_Russell Cruz_de_sarmiento_de_uva Ana_de_francia DKI Almarza._Retablo_de_Santa_Lucía. Eclipse_de_Mursil Disney's_All-Star_Sports_Resort Cressier_(Neuchâtel) Det_Som_Engang_Var Diócesis_de_Palencia Coye_la_Foret Devil's_Dance

html map