Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anomaluridae Hod_Occidental Antonio_Morera_Vallejo Hiperinflacion_en_la_Republica_de_Weimar Autos_Lobelle_de_Santiago_FS Hacienda_Temozón_Sur Hypericum_floridum Historia_de_la_Union_Cívica_Radical:_1930_1943 Historia_de_la_seleccion_de_fútbol_de_Chile Heterostigma Gusyev Avenida_Republica_de_Croacia Aphrodite_(canción_de_Kylie_Minogue) Monreal_del_llano Anki Aspidimorpha_chlorotica Grjotgard_Herlaugsson Av._Jonte Modelo_de_Ising Missing_(canción_de_Evanescence) Guerras_greco-púnicas Anoplodermatini Hemiciclo_a_Juárez Ascoglossum_calopterum Henry_Cejudo Misil_ALARM Argentina_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Honda_Transalp Autobus_de_Transito_Rapido Montgomery_(Virginia_Occidental) Hieracio_mayor Historia_de_la_provincia_de_Tierra_del_Fuego,_Antártida_e_Islas_del_Atlántico_Sur Hernán_Antonio_Madrid_Cataldo Atletico_Lugano Another_part_of_me Movimiento_Armado_Mapachista Ministerio_de_Información_y_Turismo_de_España Ministerio_de_Ambiente_y_Recursos_Naturales_de_Guatemala Himilcón_(general) HD_89125 Guerra_de_kitos Horda-Kåre Mojon_de_Tres_Provincias Archiduque_Carlos_III Hersin_Coupigny Hyperolius_torrentis Homosexualidad_en_el_manga_y_el_anime Heterapoderus_fausti Haruka Heidi_(película_1996) Gussonea_deflexicalcarata Henri_Marie_Raymond_de_Toulouse_Lautrec Arrondissement_de_Nogent_sur-Seine Himno_de_Malí Mis_cosas_favoritas

html map