Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mono_de_Calenda Antonio_Pedro_IX_Hassun Guarara Hermandad_de_La_Resurrección_(Sevilla) Antonio_Pau Montes_de_Oca_(Guajira) Mostaza_fina HD_119850 Mobile_wikipedia_org Hoquetus Argivai Mordellistena_tosgoniensis Harry_Brautigam HD_181720_b Aretas_II Monte_Moriá Human_Machine_Interface Hugo_Munoz_de_Baratta Ministerio_de_Agricultura Mulinum_ovalleanum Mucopolisacaridosis_tipo_I Monchy_sur_Eu Anhídrico_carbónico Atlantocis_lauri Hydrophiidae Hipólito_Irigoyen Aphthona_russica Asociacion_española_de_fantasía_ciencia_ficcion_y_terror Hanakimi Huanghetitanidae Arthrostachys Gráfico_de_control_modificado Ministro_de_defensa_de_israel Ases_de_la_aviacion_de_la_Primera_Guerra_Mundial Heróstrato I'm_Not_Alone Argyroderma_pearsonii Hemicaranx_leucurus Andócides_(alfarero) Annona_montana Angélica_Kvieczynski Guerras_floridas Andra_Mari_(Guecho) Arcis_sur-Aube Hard_tack Grímr_Droplaugarson Anton_Semyonovich_Makarenko Angeles_Bravo Hydrangea_candida Huéchar Anfipáticos Humaitá_(Dpto._Neembucu,_Paraguay) Hipertensión_(desambiguación) Monetario_clásico_de_la_Republica_Oriental_del_Uruguay Gurgamoya

html map