Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trebol_de_España Teodorico_Luna Tetrarctosa Sveta_Ljubav Scala_(club) Saint_Bon_Tarentaise Trabajo_de_campo Simon_L’Huillier Serrato_menor_posteroinferior Tabebuia_chrysatricha Sistema_de_doble_leva Soterosanthus_shepheardii The_Lovely_Bones Sapo_de_Asmara Serie_596_de_Renfe Shimeji Smelophyllum Spring_Mills Telescopio_Schmidt Tom_Hooper_(cineasta) Saint_Denis_les_Martel Steven_Jobs Toro_Rosso_STR8 Salsa_rosa_(programa_de_television) TZ_Arietis Sinrráptor Tiemopa Time_in_a_Bottle Sphyrapicus Selección_nacional_de_fútbol_de_Uzbekistán Skittles Sphenostylis Saint_Eugène_(Charente_Maritimo) Secundario_del_'73 Sansevieria_hargeisana Segunda_Generacion_De_Ordenadores Selección_nacional_de_futbol_de_Eslovenia San_Juan_Antiguo_(Puerto_Rico) TRIP_Linhas_Aereas Susanna_Kallur Terremoto_de_Taiwán_de_2010 Samina San_Mateo_(Boyaca) Superliga_de_Kosovo_2008/09 Selección_libia_de_futbol Skutterudita Tragacantha_hellenica Temporada_2005_del_Campeonato_de_España_de_Rally_de_Tierra Transmisión_inalámbrica_de_energia Taxus_nana TUSIAD Saint-Paer Seleccion_de_fútbol_de_Bonaire Super_Liga_Venezolana_de_Voleibol San_Estanislao_(Bolivar)

html map