Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

LE_712 Juan_Bautista_Lalanne Juan_Álvarez_de_Toledo Juegos_Olimpicos_de_verano_1904 J_Suárez_Gómez Inyección_de_Mitrozón_por_la_vena_cacaria Lassouts J_Herschel_5173 Joaquín_de_Fiore Joachim_Winkelhock Juan_Jarpa La_Mascara:_la_serie_animada Jardín_Metropolitano_de_Tokio_de_Plantas_Medicinales James_Gavin Joel_&_Ethan_Coen La_saeta_(pintura) José_Luis_Ovando_Patrón Lantana_(desambiguacion) José_Enrique_Díaz_Chavez Lazaro La_alcoraya José_Maldonado_Gonzalez Javier_de_Francia_(1753-1754) Isoniazid Leucastea_donckieri Jack_Krauser_(Resident_Evil) Kings_of_Convenience Jean_Bédel_Bokassa Kanato_de_Jiva Juan_Beaufort,_I_conde_de_Somerset K.O. Jardín_botánico_Jensen Lenguas_Sepik Lista_de_juegos_de_Sega_Saturn La_Bisbal_d'Empordà Lisado Interfaces_naturales_de_usuario Juan_Pablo_Fusi Isone Johnny_Appleseed La_Saga_de_los_Confines Kabayama_Sukenori Linea_101_(EMT_Madrid) Leonardo_Sebastian_Prediger La_Ley_de_Reinversion_y_Recuperación_de_Estados_Unidos_de_2009 Jeffrey_Parazzo Klickitat_(Washington) Isabel_Clara_Eugenia_de_Austria Lista_de_episodios_de_Manga_Sarutobi_Sasuke Lingner,_Max Lepidorhynchus_denticulatus La_Parada Jose_del_Campillo_y_Cossío Isabella_(Oklahoma) Lamborghini_Murcielago_Roadster

html map