Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Polypedates_maculatus Playa_Buyé Pierre_Trémaux Nicolás_Wiseman Partido_Nuevo_Kōmei Pont_d'Héry Peinera Nikolái_Cherepnin Nodezilla Nilo_Peçanha_(Bahia) Nos_miran Palaemonidae Paiko Phyllobroticella_africana Paracetopsis_atahualpa Olmedilla_de_Alarcon_(Cuenca) New_Seabury_(Massachusetts) N!xau Patricio_de_Irlanda Pelícano_cenudo Organizacion_territorial_de_Belice Organizacion_territorial_de_Japon Octopus_(genero) Pachystroma_castaneifolium Myotis_peninsularis Pokemon:_Lucario_y_el_Misterio_de_Mew Pararge_xiphioides Myself_Yourself Oropesa_(planta) Niederstinzel PEA15 Oratorianos Nakajima_Ki_43_Hayabusa Oceanside_(Oregón) Parada_de_rubiales Pedro_Perez_de_Guzman_y_Perez_de_Guzman Número-f O_S._G. Playas_de_Almeria Pachylemur Pablo_Adrián_Gigena Neolucanus_doro_doro Museo_de_Arte_Sacra Popol_Vuh_(Grupo_musical) Polideportivo_Vélez_(Metrobús) Paralelismo_(retórica) Oficina_Postal_Madison_Square Naval_Training_Station Partido_Conservador_(V_de_Venganza) Porto_Cervo Pildora_de_los_cinco_días_despues Muñoz_(desambiguacion) Ordenanza_general_de_corso Neuroproteomica Palacio_del_Planalto

html map