Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Provincia_Buri_Ram Ramon_Salvato Greenwell Pseudocucurbitinae Mielofibrosis Marquesado_de_dou Microrregión_de_Serra_de_São_Miguel Los_últimos_dias_de_Pompeya_(1960) Merops_viridis Max_Jiménez Lucio_Sicio_Dentato Maurice_de_Bevere Marcelo_Spínola_y_Maestre Principalía Lorenzo_de'_Medici_(1951) Maru_ni Magnolia_cordata Pägana_Records Quercus_alba_var_palustris Los_Perez Medicina_ayurvédica Maria_Antonia_Walpurgis_de_Baviera_(1724-1780) Puntas_de_Cinco_Sauces Machida Graco_Babeuf Mayra_Couto Meuschenia_scaber Miguel_Hidalgo_y_Costilla Luz_del_día Los_50 Marisol_Paino Raúl_Arsenio_Oviedo Margareta_Pâslaru Mathias_Brändle Los_Moomin Región_del_Valle_de_Aosta Ramallo_(Argentina) Lobelia_dortmannii Matías_Cousiño_Jorquera Putnam_(Connecticut) Meursault God_of_cookery Premios_y_nominaciones_de_Nightwish Real_Aviles_Club_de_Fútbol Prisión_de_La_Force Psidium_guayava Provincia_de_Sud_Carangas Rede_CNT Golymin_Pólnoc Milicias_confederales María_Duran Melanorosauridae Marginura Manuel_García_(cantautor) Los_picaos_de_san_vicente_de_la_sonsierra

html map