Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alcalde_de_filadelfia Cofradia_del_Descendimiento_y_Santísimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Xochitecatl Abdul_Karim_Qasim Club_de_Béisbol_de_Chiriqui Abadía_de_San_Pedro_(Solesmes) Vladimir_Weiss_(1989) Viola_Barry A_Timeless_Evening_Tour Cloruro_de_estaño_(IV) Aeropuerto_Internacional_Ing_Alberto_Acuña_Ongay Compuerta_tipo_cilindro Valle_Gómez_(estación) Albaladejo_(Ciudad_Real) Agora_(banda) Vendidad Condado_de_Berrien_(Míchigan) Colodión_húmedo Vadhir_Derbez Vino_del_condado_de_napa XPUD Valor_(ética) A_Sharp_(Axiom) Virginia_(Honduras) Claudio_Mendoza Airianem_Vaejah Condado_de_Whitman,_Washington Congreso_nacional_para_la_defensa_del_pueblo Club_atletico_boca_juniors Choiseul_(Alto_Marne) Chatny Academia_Valenciana_de_la_Llengua Aeropuerto_Internacional_de_Parayas Conde_de_Valdeparaíso Colegio_Mayor_Santa_Cruz Yumi_Matsutoya Zashiki_warashi Vaccinium_uliginosum_subsp_gaultherioides Acido_peroxodisulfúrico Cirilo_Vazquez Club_Athletico_Paulistano Constante_de_Mertens Charles_Henri_Marie_Flahault Club_de_deportes_quilicura Akka_(Palestina) Walden_Bello Colotipia Aeronor Verbascum_nitidum_var._parisiense Coluna_Prestes Charles_Wolf Yǒngle_Dadiǎn Commerce Vasodilatación_arterial Actinoleuca_campbelli

html map