Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Constante_de_Boltzmann Abeto_del_Cáucaso Acido_fusídico Coeliopsidinae Conjunto_Histórico_nucleo_rural_de_Argul Virgen_de_Belén_de_Puerto_Rico Virgen_del_Pópulo Villalba_de_Guardo Xel-Há Academia_de_Ciencias_Policiales Charisma_(película_de_1999) Coffea_floribunda Verotoxina Conjunto_histórico-artístico_de_Cuéllar Violencia_domestica Yakutia_Airlines A_Wedding_(ópera) Clima_xerotérmico Abakua Vuelta_a_Portugal_2013 Aerangis_ellisii Chonchon_(Corea_del_Norte) Ahora_entendi Acontista_brevipennis Ciudad_imperial_libre Colonizacion_de_Norteamérica Compania_de_Consumidores_de_Gas_de_Santiago Accidente_del_vuelo_411_de_British_European_Airways Viviers_lès_Lavaur Agrupacion_política_14_de_junio Vesioli_(Kamennomostski,_Adiguesia) Violeta_Parra:_texto_y_musica Conspiracion_golpista_para_el_2_de_junio_de_1985_(España) Aeropuerto_de_Hiroshima-Nishi Conjunto_historico_artistico_de_Cimadevilla Condados_de_Suecia Cherves-Richemont Vila_seca Venus_de_Gnido Confederacion_Espanola_de_Asociaciones_de_Atencion_a_las_Personas_con_Parálisis_Cerebral Aeropuerto_de_goma Christian_M'Pumbu Clemente_Onelli_(desambiguación) Al_Muqaffa Chemille_sur-Indrois Conciertos_para_la_mano_izquierda Comuneros_(estación) Venezuela_de_Primera Chuck_close Yaxnic Westfield_Sunrise We're_All_to_Blame Contubernio_de_Múnich Club_de_Futbol_Ribamontan_al_Mar Chloraea_virescens

html map