Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Unitary_authorities George_Samuel_Perrottet Gang_of_Four_(banda) SMRPG2 Municipio_Páez_(Miranda) Rio_Tinto_(Esposende) Ignacio_María_de_Allende Trent_Fernandez Urushiol Rodrigueziella_verboonenii S_W_A_T_(película) Fringilla_teydea Utopico Relación_de_marchas Reugney Ignacio_Celaya Ríos_Rosas_(Madrid) Trenton_(condado_de_Pierce,_Wisconsin) Trepsichrois Franz_Welser_Möst Royal_Society_of_Literature UTC_−3:30 Rubén_I_de_Armenia Resurrection_of_Evil Galactóforo Municipio_de_Songer_(condado_de_Clay,_Illinois) Saaremaa Gaillac_Toulza GP_(álbum) Ribagnac Gastronomía_de_Brasil Municipio_de_Oakdale_(condado_de_Washington,_Illinois) Iglesia_de_San_Bernabe_(Los_Hinojosos) Rhamphocephalus Municipio_de_Leelanau_(condado_de_Leelanau,_Míchigan) Fundación_Felices_los_Niños Treponema_carateum Gaspar_de_Bigodé Iglesia_de_San_Antonio_de_Padua_(Yali) Germondans Ilustración Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_Gracia_(Córdoba) República_Socialista_Sovietica_Polaca Rio_Içá Iglesia_de_San_Pedro_Ad_Vincula_(Lierganes) Richard_Thomalla Municipio_de_Long_Lake_(condado_de_Crow_Wing,_Minnesota) Gobernación_de_Tierra_del_Fuego Ulex_scaber_var_willkommii Reserva_natural_Kronotski Revuelta_de_Querétaro_(1823) Trichomycterus_angustirostris Universidad_Nacional_de_la_Amazonía_Peruana SOL_Lineas_aereas Tyrannochthonius_pluto

html map