Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Al_Mugrib_fī_ḥulā_al_Magrib Valdegovia_(Alava) Condición_de_frontera Colonia_Hansen Cimborrios_del_Duero Valle_Gran_Rey Vaux-Marquenneville Accion_Republicana_Democratica_Española Constitución_santafesina Alcohol_52% Cis_puncticollis Ciencias_y_tecnicas_historiograficas Villemagne-l'Argentière Consejo_Supremo_de_Seguridad_Nacional_de_Irán William_John_Bennett Aeropuerto_Internacional_de_Dakar_Yoff_Leopold_Sedar_Senghor We_Are_Pilots_(v1) Virgen_del_Abra Aegilops_ovata_subsp._triaristata China_Wok Alas_Sobre_Dakar Vignes_la_Cote Chiflón_del_diablo Acipenser_dabryanus Valhermosa_de_Valdivielso Zenizio Victor_Jara_sinfónico Condado_de_Appanoose_(Iowa) Varanus_salvator Concepcion_del_Bermejo Al_Yumhuriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazzayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Aldamir Concourson_sur_Layon Agave_bergeri Adinfer Charles_Lee Aguada_Troncoso Aeropuerto_de_Kenora Vidal_de_Milan Ageratum Volcán_de_Izalco Cofradía_de_la_Virgen_de_la_Piedad XLVII_Legislatura_del_Congreso_del_Estado_de_Sonora Xantinol Club_de_los_Feuillants Aeropuerto_Vardø Club_Náutico_Costa_Blanca Vanessa_Quai Chenopodium_petiolare Yes,_gui_can Chulluype XADO Abel_Kirui ARA_La_Argentina_D-11 Circulo_rojo_(serie_de_television)

html map