Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Danuta_Lato Copa_Ciudad_Viña_del_Mar_1997 Copa_Mundial_de_Futbol_Sub_20_de_1989 E-236 Denis_Mahon Daniel_Guérin Cóncava Alvaro_Cubillo_de_Aragón E3_2008 Daniel_Congre Ecole-Valentin Deogracias_Lastra_Lopez Almdudler Cydonia_lagenaria Edificio_de_La_Equitativa_(Madrid) Alfred_Pritchard_Sloan Diospyros_vera E.G.S Alonso_II_de_la_Cueva_y_Benavides Dirección_General_de_Aeronáutica_Civil_(Guatemala) Dona_Macabra Ambrosius Desde_hace_un_sueño Eber_da_Rosa_Vazquez Cyclamen_variegatum Copa_Argentina_de_fútbol Distrito_de_Osmanabad Dactylis_glomerata_subsp._lobata Diócesis Desierto_de_Mojave Cristianismo_católico Critica_de_cine Djaló Dasylirion_leiophyllum Corumba_(Mato_Grosso_del_Sur) Cuélas Aleuroclava_thysanospermi Diocesis_de_Alcala_de_Henares David_H._Splane East_Jordan Copa_de_la_Liga_Segunda_Division_B_1984 Daniel_Moron Decimas_para_un_valiente Crateroscelis_murina Duro_de_Domar_(programa_de_televisión) Debussy Croton_ricinokarpos Deuda_médica Dambron Czemerinsky Cuento_de_ciencia-ficcion Cruckshanksia Delphinium_hybridum Alejandro_Patronelli Crepis_bauhiniana

html map