Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hyacinthus_non_scriptus Heliodoro_Juan_Gutierrez Hispania_Citerior IRT_Broadway_Linea_de_la_Séptima_Avenida Monolepta_kimotoi Articulación_linguística I_S_Revah Antony_Grey Hernandez_(desambiguacion) Antología_del_interes_I Hendrik_Weyenbergh_Jr. Heroina_(2005) IPA Arnaldo_Salustio Antoniniano Auriac_l'Église Mirabella_minensis Mordellistena_rhenolepis Apogon_pseudomaculatus Movilizacion_mundial_del_15_de_octubre_de_2011 Heroinas_de_Tunja_FSC Antonio_Belaunde_Moreyra Huayo Montesquieu_des_Albères Morganfield_(Kentucky) Hernan_Jiménez_"Makano" Hemitaeniochromis_urotaenia Anneliese_Kohlmann Asociacion_de_ulemas_reformistas_de_argelia Anorí Andrej_Sartasow Guayo_(Puerto_Rico) Arte_Grecobudico Arándano_negro Idioma_istmeño Aplicacion_cliente-servidor Hugo_Módigo Autarquia_(filosofia) H.J.P.Winkl. Antonio_Gómez_(politico) Homaloptera_weberi Historia_de_la_República_Democratica_Alemana Astrocarpa_clusii Artanthe_plantaginea Modelo_de_Repulsión_de_los_Pares_de_Electrones_de_la_Capa_de_Valencia Hildale Anarchy_State_and_Utopia Astorga_Futbol_Sala Henri_Beaubrun Mortadelo_y_Filemón_Los_inventos_del_profesor_Bacterio Asociacion_Psiquiatrica_Norteamericana ITU-T Ano_1112 Grijo_(Macedo_de_Cavaleiros) Hospital_Augusta_Victoria

html map