Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Description_des_Plantes_Rares_cultivees_a_Malmaison_et_a_Navarre Amphiscopia Ana_Birulés Darryl_Impey Cumanda_(ópera_de_Sixto_Maria_Durán_Cárdenas) Alfonso_Dominguez Detención_automática_de_tren_(ATS) David_Miller_(director) An_Khe Dave_Mckean Deep_(canción_de_Nine_Inch_Nails) Dexter_(temporada_8) Alright_(cancion_de_Supergrass) Almugábares Corteza_fibrosa Distrito_de_kamenz Delilah_Strong Ducado_de_molina Discipline_(album) Cromosoma_13 Damiano_Damiani Dios_Eol Edesville_(Maryland) Craniophora Daisy_Johnson Correlimos_de_Alaska Darwin_Nieves Denominación_de_origen_Plà_de_Bages Diego_Brenes Distrito_de_Kolar Damian_Albil Crisis_de_España E.A.E. Diablo_(desambiguación) Dmb_t Cronicón_de_las_cosas_sucedidas_en_Espana Diego_Schwartzman DVB_sat_data Dora_Mazzone Doncella_encantada Edgar_Millan_Gomez Cymbopogon_exaltatus_var._ambiguus Danzas_de_Espana_(programa_de_TV) Alonso_(desambiguacion) Danzig_5_blackacidevil Distrito_de_Cochabamba_(Chota) Drain_the_Blood Allium_rupestre Dic_2008 Descripcion_matematica Curva_cupón_cero Amorots-Succos Cryptocephalus_danieli Cumbres_Iberoamericanas Código_Internacional_de_Nomenclatura_de_Bacterias

html map