Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Scott_Banister The_Inquiry Seripando The_Blind_Side:_The_Evolution_of_a_Game Sant_Gèli Tiro_(proyectil) Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Monaco San_Justo_(Depto._Uruguay_-_Entre_Ríos) The_Hacker_Crackdown:_Law_and_Disorder_on_the_Electronic_Frontier Struga Supercanje Sofia_Cancino_de_Cuevas Sistema_de_tipificación Saint-Georges_(Tarn_y_Garona) Spanair_AJK_5022 Say_OK Slave(cancion) Sinaí Simen_Agdestein The_Company_Store Santa_Maria_de_Amandi Tenancingo_de_Degollado Tourbes Sainte-Rose_(Reunion) Samuel_Gitler Sinfonía_No._6_(Dvorak) Those_Amazing_Animals Space_Opera Sebastian_Bonnet Torneo_Preolimpico_Sudamericano_Sub_23 Saint-Mard-de-Réno Sociedad_Argentina_de_Cirugía_Plastica_Estética_y_Reparadora Teoria_de_la_filiacion Shangri-La_(Yunnan_China) Seleccion_rumana_de_fútbol Tom_Taylor Sede_(distrito_de_Santa_Maria) Stegastes_lividus Saint_Aubin_le-Cloud Sal_de_limón San_Miguel_Nepantla Síndrome_de_Devic Star_Wars:Caballeros_de_la_antigua_republica Storia_Storia_(album) Tabla_periódica_de_los_elementos_químicos Saint_Vrain_(Marne) Terminal_Bimodal San_Juan_de_Letran_(estacion) Sociedad_de_San_Vicente_de_Paúl Santos_Gutiérrez_Prieto Torelló Sympathy_for_the_Devil Toon_Disney_(España) Tití_de_Bárbara_Brown Targon

html map