Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Desarrollo_del_sistema_respiratorio Division_Acorazada_"Brunete"_nº1 Criñonera Diaspora_(informatica) Decomoquinta_Region_de_Arica_y_Parinacota Cure_(desambiguacion) Distrito_congresional Distrito_de_Altkirch Aleurolobus_indigoferae Echo_(canción_de_Cyndi_Lauper) Curador_(botánica) Daphne_australis Diferencias_entre_los_idiomas_checo_y_eslovaco Corona_Brasov Cúpula_decagonal_giroelongada Alex_Kouri Demetilación DBB Diego_Hernán_Valeri Diócesis_de_Springfield-Cape_Girardeau Costilla_de_Eva Alloza_(Teruel) Cotorra_carirrosa Disco_blando Draugen_-_Rarities Dipluroidea Día_de_la_Union Didier_Burkhalter Doma_clásica_(equitación) Distrito_de_Kisoro December's_Children_(And_Everybody's) DK_Ceti Dengue_(enfermedad) Dozier_(Carolina_del_Norte) Ambateño Amelia_Solar_Marín Coupe_du_Trone_de_football Dsus4 Dudgeon_Park Crema_solar Dormans Criptografía_de_curvas_elípticas Distritos_de_Málaga Dekoh Declaracion_de_Cracovia Corypha_africana Dendroaspis_polylepis Amanecer_buho Diploglossus Coso_Cornelio_Lentulo E_414 Alejandro_Lopez_Laz Crysis_3 Cordillera_Bennett Discografia_de_Rise_Against

html map