Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boston_(Inglaterra) Cerro_de_la_tortuga Bethemont_la_Forêt Batophila_beroni Cantón_de_Fontaine-le-Dun Basílica_Menor_del_Senor_de_los_Milagros Centro_Medico_Naval_Nacional Banco_Castellano Cardo_platero Batalla_del_monte_graupius Camilo_Perez_Pastor Bádminton_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Cerastium_microphyllum Año_1586 Celadón Bufo_arabicus Bureau_d'enquêtes_et_d'analyses Carlos_Fernández_Casado Benedict_Friedlander Castalia_zanzibariensis Celosiaceae Café_filosófico Bernabe_Michelena Chak_mool Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_de_1993 BA_20 Chances_(canción) Castanheira_(Mogadouro) Bahia_Yos_Sudarso Besse-sur-issole Challenger_de_Sidney Broken_Arrow Bender_ingresa_en_la_mafia Bernardo_Caballero_Paredes Campeonato_Sub-17_de_la_CONCACAF_de_2009 Centroizquierda_político Branko_Zebec California_(Míchigan) B.o.B_Presents:_The_Adventures_of_Bobby_Ray Batalla_de_Cartago_(698) Carlos_Catañeda Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Ruta_2012 Campsidium Capaz_de_todo Campeonato_Nacional_de_Fútbol_de_Cuba Califato_Fatimi Batalla_del_Golfo_de_Malaca Barreras_no_arancelarias Blas_de_Lezo_(D-65) Bravos_de_nuevo_laredo Cernícalo_Comun Berastegui Chalcolema_mausonika Begonia_sect._Augustia Beltran_Duguesclín

html map