Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pi_Puppis PLM_Autocares Parophonus Muñogalindo Playa_del_Arenal-Bol Patxarán_Ediciones Pequenoburgues Partidos_políticos_en_Peru Olvena_(Huesca) Paradise_Lost:_The_Child_Murders_at_Robin_Hood_Hills Philydor_ochrogaster Pedagogía_libertaria Notaría_mayor_del_Reino Padre_Hurtado_(Chile) PA-60 Pedro_Deniz Oblivion Pinguino_barbijo Pecado_(desambiguacion) Organización_territorial_de_Brasil Poblado_ibérico_del_Amarejo Pascual_Marquina_Narro Oliveiro_Álvarez_Gonzalez Pablo_Sanz_Iniesta Poleo_manchado Poecilia_orri Nuevo_Ejercito_Modelo North_American_Aviation_Inc Parlamento_de_Grecia Ortenberg Paulina_Urrutia_Fernández Organizacion_territorial_del_Virreinato_del_Rio_de_la_Plata Plano_(Texas) Nyctanthos Oscar_Hammerstein_II Pez_(disco_de_Pez_2010) Pokémon_Oro_corazon_y_Plata_Alma Nicolás_Pauls Ostracon Oakley_(California) Pentax_k1000 Novíssimos Portabilidad_Numerica Pool_de_siembra Pentatlon_moderno_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Moscú_1980 Out_of_this_world Paul_Urlovic Myton_(Utah) Oceano_Atlántico_norte Opóssum_de_Virginia Otono_Alemán Notación_algebraica_(ajedrez) Mycterus_tibialis Petacco Pedro_de_Alcantara_Tellez_Girón_y_Beaufort_(1810_1844)_Decimocuarto_Duque_del_Infantado

html map