Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vallaris_(Euphorbiaceae) Aeropuerto_Internacional_de_Tokio Acta_de_Independencia_de_America_Central Achillea_gerberi_var._angustifolia Conquista_musulmana_de_España Aeronaves_y_armamento_del_Ejercito_del_Aire_de_España Chrysiptera_traceyi Valor_anadido Viktor_Sulcič Colonia_San_Antonio_Hueyotencotl Acrostichum_ferrugineum Vilanova_i_la_Geltrú_/_Villanueva_y_Geltrú Clasificación_arancelaria Constantino_IV_de_Armenia Colegios_de_cirugía Vanilla_Sky Agrupacion_de_los_Cuerpos_de_la_Administración_de_Instituciones_Penitenciarias Concilio_de_constantinopla_vii Agencia_para_la_Planificación_de_la_Seguridad_Nacional Al_Yumhuriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazzayrit_Republique_algerienne_démocratique_et_populaire Xenophanes_(album_de_Omar_Rodríguez_Lopez) A_Guarda_La_Guardia Xuthea_pallida Victor_José_Diez_Navarrete Alberto_Beingolea Whitmore_(desambiguación) Abadía_de_Herrevad Concepción_Gutierrez Zodiac_(desambiguacion) Christopher_Stringer Aeródromo_Piedrabuena Zāhir_Sha Wenchang_Satellite_Launch_Center Valies_de_al-Andalus Cofradía_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_(Chinchilla_de_Montearagón) WP:GLAM Aeropuerto_de_Fisherton Aeropuerto_de_trail Waterpolo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_1948 Alcarcil_portugués A_veces_Tu Chodos Cino Voto_en_el_exterior_en_Uruguay Chichimila_(municipio) Ahuizotl_(mitologia) W_Radio_(Mexico) White_metal Adolfo_Antonio_Coscia Ciudad_Jefferson_(Missouri) Coin_lès_Cuvry Clementine_(cantante) Vishnu_Sahasranam Violette_Szabo Comarcas_de_Guipuzcoa

html map