Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flight_Simulator_3.0 Escuela_Universitaria_Politecnica_de_Belmez Federación_de_Fútbol_de_Mauricio Esquina Estación_termopluviometrica Etienne_Pivert_de_Senancour Europs_mariae El_Sr_Mojon_el_espiritu_de_la_Navidad Elisma_natans_f_fluitans Ektor_Kaknavatos Falcon_Crest Ejército_de_Liberación_Nacional_de_Colombia Estero_Arayan Emelba_"Chato" Flores_ninfeos Facultad_de_Medicina_de_la_Universidad_de_Costa_Rica FC_Baia_Mare Flaveria Estadio_Chernomorets Flora_y_fauna_de_idhún Flavina Eucalyptus_longifolia Ernesto_Perez_Zuñiga Falkland_Flightless_Steamer_Duck Francis_Fox_Tuckett Ferropiritas Fathy_Terbil El_Comisario Eriocoelum Fire_and_Ice Era_Tempyō-jingo Emiliano_Spataro Engyprosopon_hensleyi El_amor_de_mi_vida F-111C Fernando_Carlos_de_Habsburgo_Medicis,_Conde_del_Tirol FC_Dustlik Eocentrocorynus_huangi Flor_del_yo Flood_(pelicula) Ermita_de_San_Vicente_(Lucena_del_Cid) Euphaedra_(Gausapia)_barnsi Fortificacion_de_la_Bahia_de_Algeciras_en_el_siglo_XX Force_India_F1 Fiat_Polski_125P Festival_Internacional_de_la_Cultura_de_Boyacá_2013 Eurovision_1985 Estación_de_Vinaroz Facultad_de_Arquitectura_(Universidad_Nacional_Autonoma_de_México) Elecciones_Autonómicas_de_la_Comunidad_de_Madrid_de_1983 Escándalo_de_los_petroaudios Etiopia_en_los_Juegos_Paralimpicos_de_Pekin_2008 Fedecámaras_(Argentina) Feed_(television) Epilobium_adenocaulon

html map