Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Convencion_Democratica_(Chile) Acrocomia_sclerocarpa Aitken_(cráter_lunar) Warder Chinese_Camp_(California) Zonitis_purpureipennis W.D.Stevens Vemil Victoria_Fyodorova Cocculus_japurensis William_Davies_Evans Walter_Janssen Confrontación_(Ktulu) Valle_del_Dubra_(La_Coruna) Ciclismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Carrera_contrarreloj_femenino Chocho Adult_swim_(bloque_televisivo) Clasificación_para_la_Copa_Africana_de_Naciones_de_1974 Whipplea Víctor_Manuel_Ánchel_Esteban Adolfo_Ibañez_Gutiérrez Viajero_del_tiempo_(album) Verónica_María_Cuadrado Codeblocks Alejandra_Maldonado Contestación_de_la_demanda Abu_Bakr_Muhammad_ibn_Yahya_ibn_al-Sa'ig_ibn_Bayyah Volcán_Darwin Wamba_(Valladolid) Wali_Jones Club_de_deportes_melipilla Walter_de_la_mare Chile_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Múnich_1972 Aaron-Carl_Ragland Abinu_Malkenu Zenobia_(grupo_musical) Clark_(Nueva_Jersey) Alan_D._Solomont Abadía_de_Montecasino Colletoecema_dewevrei Abulaga_ratera Charrais Verds_Greens_-_Verdes_del_Mediterráneo A_Hill_to_Die_Upon Chi_Aquilae Claude_Taffanel Vicalvi Vuelta_a_Andalucía_1925 Agasias Ydes Zlata_Ognevich Ven_(isla) ATP_Masters_Series Abu_l_Hasan_Ali_ibn_Ismail_al_Musri_al-Andalusí Comentario_al_Sueno_de_Escipion_de_Cicerón

html map