Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sadorus_(Illinois) Torre_del_tiro_del_oso Star_Wars_Las_Guerras_Clon:_Duelos_con_espadas_de_luz Saint-Martin-du-Bois_(Gironda) Sitio_de_Sangin Tragia_delpyana Storm_(banda) Sestil Santa_Baia_del_Araño Television_por_satelite_en_España Serpiente_de_arbol Saint_Mirren_F_C. Speed_of_sound Spirou_(revista) Santa_Cruz_(Honduras) Simón_de_Montfort Sheree_North San_Andrés_(San_Andrés_y_Providencia) Saelt-Marae Stroud_(Oklahoma) Saint_Ost Tachov Terhulpen Super_Liga_de_Malasia Tratados_sobre_el_gobierno_civil Subida_del_precio_del_petróleo_entre_2004_y_2006 Satélites_de_Urano Sterna Sancho_Fernández_de_Leon_"el_Canamero" Tratado_de_Daudiske Salvador_Martínez_Martínez Sani_Bečirović Torquiendo System_of_a_down Santiago_da_ribeira_de_alhariz Silva_(Valença) Supermercados_Peruanos Templo_y_Monasterio_de_Jesús_María_y_José Televisión_en_1958 Teoría_de_los_dos_factores Sofía_Imber Sainte_Croix_Grand_Tonne The_Marine_2 Travels_in_Chile_and_la_Plata Suezichthys_aylingi Transilien_Paris-Montparnasse Simplicio_de_Urgel Torre_de_servidores Salva_mi_Tierra,_por_favor Sindrome_de_Laron Sporting_(Brava) Sani_Bečirović Salmo_schiefermuelleri Sentimiento_anti_japonés_en_China Tenés_Empanadas_Graciela

html map