Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elijah_Benamozegh Forst-Langenbuhl Fotinia Esteban_Gutiérrez_Fernández Fortaleza_del_Sol Elecciones_estatales_de_Guanajuato_(2006) Experimento_de_la_gota_de_alquitran Eugène_Dock Equus_santae-elenae Escritura_Jiahu Elías_Ahúja_y_Andría El_Salvador_en_los_XXI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Erice Festines Ermita_de_Nuestra_Señora_del_Rosel_(Ademuz) Embajador_de_Espana_en_la_Unión_Soviética El_caso_Satanowski Era_Tenpyokanpo Estacion_Sanchez Frances_cajun Falstaff_o_sia_Le_tre_burle Facultad_de_Ingenieria_y_Ciencias_(Universidad_Adolfo_Ibanez) Fiebre_de_baile_(segunda_temporada_especial) Facto_delafé_y_las_flores_azules Estancia_María_Behety Empresa_Eléctrica_Socialista Fernando_Lopez_Flores Evocatio Festival_de_Eurovisión_Infantil_2011 Epenède Flora_de_Norteamérica Effingham_(Illinois) Emilio_Ruiz_del_Río Festival_de_Ancón_(Perú) Etheostoma_susanae Elecciones_en_Fraga_(Huesca) Frank_Anthony_Vallelonga Emulgente Fei_Long_(Street_Fighter) Equipe_Renault_Elf Eusebi_Guell Franciscópolis Escuelas_Públicas_de_Boston Francisco_La-Roche Fernando_de_Válor_y_Córdoba Federación_Internacional_de_la_Prensa_Cinematográfica Elementos_del_grupo_16 ForFourTwo El_Verdad_y_Reconciliacion_(Halo) Ewing_(Nebraska) Fin_de_siglo Ferrocarril_Valladolid-Ariza Ernst_Meyer Facultad_de_Arquitectura_Urbanismo_y_Diseño_(Universidad_Nacional_de_Cordoba) Estación_del_Clot_Aragó

html map