Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ejército_Simbiotico_de_Liberacion Festival_Internacional_de_Archivo_Filmico_de_Valparaíso Ensalada_de_jamon Felsberg Flourensia Escudo_de_Para Expedicion_britanica_al_Everest_de_1924 Everything_Good Evvoia Estoi Escudo_catamarqueño Firmín_Didot Fernan_Mirás Fernando_Saénz_Lacalle Finlandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_2000 Embalse_de_requejada Fortíssimo El_incidente_de_la_Caida_del_Halcón_Negro_en_1994 Elecciones_parlamentarias_de_Moldavia_de_2005 En_el_lado_de_la_vida Estadio_CDI_Jose_Joaquín_"Colleya"_Fonseca Enzo_Fransescoli Espana_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_1980 El_monstruo_de_las_ramblas Farmacias_Benavides,_S._A._de_C._V. FRUD Francisco_Javier_Flores Emma_Cohen Fifa Francisco_II_Rákoczi Estación_de_Sant_Vicenç_de_Castellet/Sant_Vicenç_Castellgali Florentino_Álvarez_Mesa Feofán_Prokopóvich Fernando_de_Diego F.k._bodø_glimt FC_Tarraco Elisar_Von_Kupffer Eriachneae Eraclio_Catalin_Rodríguez Figaro_striatus Fondarella_(Lerida) Faial_da_terra Falarica Facade_(patrón_de_diseno) Estadio_BJK_İnönü Etiloctano Foro_romano_Provincial_de_Mérida Estacion_de_Avinguda_de_Xile_/_Campus_Sud Facultad_de_Ciencias_Económicas_y_Estadística_(UNR) El_desinformante Facultad_de_Ingeniería_en_Ciencias_de_la_Computación_y_Telecomunicaciones_(UAGRM) Emilio_Zebadúa_González Escultismo_en_Argentina El_regreso_del_Dr._Phibes Errol_Flynn

html map