Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Febrero_de_1958 Eidolon_dupreanum Etienne_Garnier-Pagès Estación_de_Villaquirán Emulsión Expedición_de_Gonzalez_de_Haedo_a_la_Isla_de_Pascua Edith_Massey Elizabeth_Wallfisch El_Pilarico Ekádashi Esposa_del_sol Esox_lucius Faro_de_San_Jeronimo Federación_de_Fútbol_de_Santo_Tomé_y_Príncipe El_bronceador Fernández_Villamil Enfermedades_metabolicas_congenitas Filosofía_cristiana En_el_nombre_del_padre_del_hijo_y_el_espíritu_Fonz Eduardo_Sanchez_Hernandez Euphonia_laniirostris Escultura_italiana Failly Elecciones_a_la_Asamblea_Regional_de_Cantabria_de_1991 Francisco_Pérez_Muñoz Familia_(serie_de_televisión) Federacion_Atletica_Metropolitana FC_Anji Francisco_de_Alava_y_Nurena Estación_de_Málaga_Centro_Alameda Flight_Simulator_4.0 Fargo_(Oklahoma) Estado_de_Espírito_Santo Estacion_de_Vilanova_de_la_Sal Enclitin Fermion El_príncipe_y_yo Encorazado_Alagoas Editor_de_textos Elvir_Lakovic Eonycteris_robusta Espurio_Postumio_Albino_(consul_186_a._C.) Eustomias_binghami ElBosco Elkin_Barrera Fantasma_de_la_ópera Filtro_de_cafe Estacion_Álvarez_de_Toledo Etude_Op_10_n_3 El_fantasma_del_rey_Leopoldo Estación_Puerta_de_Atocha Ellas_son_asi Estadio_Agustín_Muquita_Sánchez Eloisa_esta_debajo_de_un_almendro_(teatro) Erupción_del_volcan_Quizapú_de_1932

html map