Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torcello San_Martín_Sacatepequez Tabla_de_Campeones_de_la_Primera_División_Mexicana Sinfonía_n_º_9_(Beethoven) Teatro_del_pueblo_(Casona) Tlayuda The_R_M Solenoidal Salvador_Canovas_Cervantes Survivor:_Cagayan SeaWorld_San_Antonio Thierry_II Teleosaurus Siccieu-Saint-Julien-et-Carisieu Tex-Mex Sonido_anorganico Sitemap.xml Torneo_de_Honor_2012 Sternostena_basalis Timbalia_pyracantha Serie_A_1988_89 Tenpyo_Hoji Steatocranus Transductor_secuencial Sao_Cristovão_de_Nogueira Stillwater_(Nevada) Schwendenera Snowboard_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Termas_de_Jabalcuz Santa_María_"Regina_Pacis"_en_Monte_Verde_(título_cardenalicio) Tratado_de_Libre_Comercio_Peru_EE_UU. Teatro_Lope_de_Vega_(Madrid) Selenitas TRMM San_Vital_de_Milan Saegertown_(Pensilvania) Steven_Caldwell Tozal_del_Mallo Sommerkahl Súper_Cataplasma Sudamericano_de_Futsal_Sub-20_2004 Tejido_subcutáneo Soul_Hunter Sergio_Marcos_Gustafson Samsung_Galaxy_Nexus_I9250 Senorío_de_Ascalon The_First_Team Star_Trek_VI_The_Undiscovered_Country Sede_del_Banco_de_Espana_en_Malaga Siemprenjuta Sir_George_Etherege Stu_Bennett San_Pol_de_Mar Transformación_de_Molodensky Stenotarsus_solidus

html map