Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cynoglossum_siculum Dialectos_del_catalán_en_Aragon Alessandro_(Händel) Eden_Roc_(Hawái) Alfonso_de_poitiers Crambus_emortuatus Distrito_electoral_de_Bremen_(Illinois) Corumbaíba Alvaro_Elías_Loredo Copa_Mundial_de_Waterpolo_FINA Cuarteto_del_tambor Cáncer_cervicouterino Alfred_I._DuPont_Building Dia_Mundial_del_Glaucoma Copa_del_Rey_de_fútbol_1985-86 Dipturus_cerva Alzo_(Guipuzcoa) Down_with_the_sickness Departamento_de_Justicia_de_EE_UU Dictionary_of_National_Biography Copa_de_Oro_de_2000 Economia_de_Macao Easybeats Crocidura_beatus Dillard_(Oregon) Decade_1998_2002 Aloe_barbadensis Déjà_Vu_(álbum_de_Blue_System) AltGr_(tecla) Dionisio_Cerqueira Distrito_de_Vargas_Guerra David_Broza Cueva_de_Songam Distrito_electoral_de_Friend_(condado_de_Saline,_Nebraska) Darren_Robinson Cyperus_esculentus_var._helodes Alonso_de_granada_venegas Cristianismo_en_Palestina Diego_Hurtado_de_Mendoza_(principe_de_Mélito) Copa_de_Ferias_1964_65 Datu_Saudi_Ampatuan Algo_tienes Devilish_Gloomy Dejà_Vu_(pelicula_de_2006) Dildar Doomcore Crataegus_faxonii Diócesis_del_Occidente Discocyrtus_coxalis Drosera_brevicornis Daniyel_Cimen E_AC_3 Doronicum_webbii DD_WRT Cotylelobium_beccarii

html map