Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rhodocactus_lychnidiflorus Turdus_Solitarius Municipio_de_Liberty_(condado_de_Jefferson,_Iowa) Usson-en-Forez Rodrigo_San_Miguel Reina_de_Hungria Glaciar_de_montaña UACJ Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Purificacion_(Gazolaz) Tulio_Demicheli Gibsonton_(Florida) Run_to_You_(canción_de_Whitney_Houston) Río_Somme Trébrivan Innes_Lloyd Incineradora_de_residuos_solidos_organicos Roupala_raimondii Uccello Rio_Purus Gat_(sombrero) Rugby_subacuático Geografía_de_Azerbaiyan Reverté Municipio_de_Center_(condado_de_Prairie,_Arkansas) Municipio_de_Polk_(condado_de_Jefferson,_Iowa) Futbol_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2010 Retalhuleu_(departamento) Ulf_von_Euler Responsabilidad_Social_Empresarial Tremolita V_(álbum_de_Vanessa_Hudgens) Ritos Fåro Triángulo_de_Afar García_del_Barco GoHands Trofeo_Di_Stéfano Rodrigo_de_la_serna Río_Inabón Ruido_eléctrico Fréville_(Sena_Marítimo) Genosha Municipio_de_Niles_(condado_de_Berrien,_Michigan) František_Plánička Municipio_de_King_City_(condado_de_McPherson,_Kansas) Giacomino Robert_N_Noyce Imperio_INCA Ruta_7_(Paraguay) Tyrannochthonius_palauanus Téotl Municipio_de_Piney Municipio_de_Sweet_(condado_de_Hutchinson,_Dakota_del_Sur) Universidad_Ca'_Foscari Globo_de_Oro_a_la_mejor_actriz_de_reparto_de_serie_miniserie_o_telefilme

html map