Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agaricus_emeticus_var._emeticus Cirsium_pratense Cholila Constitucion_de_los_Estados_Unidos_de_Norteamerica Zanthoxylum_zanthoxyloides Contentpolis_Ampo Yon_Gonzalez_Luna Acuerdo_de_Santa_Fe_de_Ralito Conjugado_(matemática) Abū_al-Rayhān_al-Bīrūnī Columna_(botanica) Vuelta_a_Andalucía_1988 Wilmot_(Ohio) West_Baraboo_(Wisconsin) Chortolirion_stenophyllum Child´s_play Chrysolina_verestschaginae Valcarlos Woodcrest_(California) Víctor_De_Gennaro Cockerelliella_lumpurensis Chus_Bravo Chorlo_de_pecho_canela Acido_abietínico Afilador_de_cuchillos_(oficio) Adam_von_Trott_zu_Solz Chromoalveolata Alahly_(Doha) Comisaría_del_Vaupes Chaux_lès-Clerval Wiglaf Abu_Bakr_Yaḥya_al_Ğazzar_as-Saraqusti Aaron_Bernstein Condado_de_Harford_(Maryland) Abelsonita Ciruela_malabar Condado_de_Arzarcóllar Circuito_de_LED Weingartia_gracilispina Comite_de_empresa Von_Post Victor_Manuel_Conde_de_Turín Verbena Abraham_Gacitúa_Brieba Yemassee Citrus_erythrosa Viernes_13_Parte_VII_La_Nueva_Sangre Valle_Bajo_del_Lozoya Ciudad_de_Trujillo Zizur Wagner-Werk-Verzeichnis Aichi_B7A Vetriano Companía_Peruana_de_Telefonos Vega_(desambiguación)

html map