Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Astragalus_armatus Hugh_glass Antonio_Maria_Mazzoni Ara_(Nigeria) HD_185139 Growlithe Historia_del_transporte_ferroviario_en_Japón Héctor_Torres Avenida_Altamirano_(Valparaiso) IB_Diploma_Programme Hohehot Monotipica Mix_tape Hymne_national_de_la_Republique_francaise Av._Juan_B._Alberdi Automatic_train_stop Hagonoy_(Bulacan) Monasterio_de_San_Juan_de_Corias Asociacion_Brasileña_de_Hispanistas Mitsuba Hombre-pez Million_Dollar_Abie Andross Antonówka_(voivodato_de_Mazovia) Milwaukee_Road_class_EP_1_EF_1,_EF_2,_EF-3,_and_EF-5 Mision_de_las_Naciones_Unidas_para_la_estabilizacion_de_Haití I_Could_Be_the_One_(Nicktim) Argumento_en_general IES_Lluis_Vives Momentos_conjugados Archivo_Historico_General_del_Aire Génoise Hewitt_(Minnesota) Halichoeres_miniatus Arroyomolinos_de_Montánchez Horace_Heidt Hami_Mandıralı Monerma Artaserse_(Graun) Monigotes Historia_militar_de_Japon Mont_sur_Meurthe Ayalés Hardware_in-the-loop Historia_de_los_judios_en_Latinoamerica Arequipa_(desambiguacion) Monedas_conmemorativas_de_2€ Hércules_(Miguel_Ángel) Antena_de_oro Archipiélago_de_Bismarck Hierba_tosera Auscultacion_respiratoria Anacampseros_viridula Arteria_appendicularis Horst_L_Stormer

html map