Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Moluscos_no_marinos_de_Venezuela Gyracanthocephala Auvillar Harold_Sings_Arlen_(with_a_Friend) Hyder_Ali Montana_de_Guajara Ano_1514 Andrés_Sánchez_Robayna ISD_de_San_Angelo Asi_soy_yo_(album_de_Anaís) Monasterio_de_la_Vallsanta Austrocynoglossum Mine_(cancion_de_Taylor_Swift) Apogon_aroubiensis Mordellistena_oculata Antichan_de-Frontignes Habib-Jean_Baldé Mortadelo_y_Filemon_Atlanta_96 Aristide-Onesime_Croisy Hun_Came Halo_(fenomeno_meteorológico) Harry_Bosch Antonio_Martín_García_(desambiguación) Idioma_huetar Ancylopus_glaberrimus Hector_Ramirez_(futbolista) Mohamed_Ben_Azzuz Anglo-Irlandes Aventura_Mistica I_A_T_A Andresito_(Misiones) Asociacion_Ibero-Macaronésica_de_Jardines_Botánicos Angel_César_Mendoza_Arámburo Hidrógeno_diatómico Ayudante_de_office Autovía_Guadalajara-Tarancón Haroldo_Brito_Cruz Honorat_Borrassà Highlands_(cancion) Anticipación_(genetica) Mostaza_(empresa) Hans_Bethe Ho_Pin_Tung Avenida_9_de_julio Asamblea_Nacional_de_la_Republica_Democratica_del_Congo Hidrógeno2 Hoplias Aurelia_Musto Hendrick_Lorentz Monasterio_del_Valle_de_los_Caídos H_3 Hombres_G_&_El_Canto_del_Loco,_estadio_Vicente_Calderon_(6_de_julio_2005) Guayacanes_(municipio) Arleta_(Los_Ángeles) Ascendencia_comun

html map