Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ernst_Eduard_vom_Rath Estación_Piedritas Escudo_de_Ucrania Falsoplatyxantha_aurantiaca Escafas Eremobates_suspectus Franchino_Gaffurio Floreale Festival_Internacional_de_musica_y_danza_de_Granada Francisco_Ferrer_Lerin El_golpe_(pelicula_de_1973) Filologia_espanola Exoglossum_maxillingua Espacio_máximalmente_simétrico Falcaria_rivini Esteban_de_la_Ferte Francisco_Monterde El_Agente_de_C_I_P_O_L Feria_de_la_miel Extreme_Teuve Fantastic_Mr._Fox_(ópera) F_A-18_Hornet Escassefort Emanuel_Schiffers FRUD El_Rey_León_(videojuego) Francisco_Javier_Roncal Estación_de_Jimera_de_Libar Fahrenheit_(album) Fragmentación_de_hábitat Fall_Into_The_Sky El_País_(Colombia) Espinela El_gran_Gatsby_(pelicula_de_1974) Fernando_IV_(obispo) Fernando_Palacios Estacion_Fransisco_Beiro Federacion_Obrera_Local Fabian_Johnson Ennearthron_aurisquamosum Fairly_Legal Ferocactus_diguetii El_reflejo_del_alma Escampavía_Yelcho Emilio_Serrano_Jiménez Filodrómidos Fosiles_de_La_Rioja Els_Alamus_(Lerida) Follow_You_Follow_Me Familia_Stracci Flemón Evangelista_San_Marcos Esparto_(desambiguación) Encyclia_bracteata Filmjölk

html map