Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fernando_García_Lorenzo Eligos Fotd Enova_(Valencia) El_problema_del_costo_social Estación_Balboa_Park Flashback:_The_Quest_for_Identity FMLN Escudo_de_Putumayo_(departamento) Enrique_Cood Elliott_Tittensor Erich_Suhrbier Etnocentrica Edward_Wegman Estadio_Municipal_Lucio_Farina_Fernández Estación_Trarulemu Espantamoscas El_Benny Eublaberus_marajoara Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1994_en_Belgica Enhanced_Graphics_Adapter Feuillères Federación_Europea_de_Ciencia_y_Tecnología_de_Alimentos Electronic_Sound Ford_Expedition Fiestas_de_Moros_y_Cristianos Estado_independiente_de_croacia En_busca_del_rey_sol Felipe_Gil_Gallango Ejército_Popular_de_Liberación Estacion_de_Manzanares_Soto_del_Real Estudio_de_desarrollo_de_videojuegos Empapelado Escuela_Técnica_Superior_de_Ingeniería_Industrial_de_Malaga Filosilicato_hidratado Escarra Fleischmanninae Faro_de_Dunkerque El_Llano_(Elias_Pina) Engracia_(santa) Edward_Percy_Stebbing Enotropeas Euphorbia_enormis Euphorbia_brachycera_var._greggii Entrenador Elaeis_guineensis_var_leucocarpa El_domador_(canción) Fam._Pl._(Adanson) Elisabeth_Daynès Facción_del_Ejército_Rojo Flor_de_la_golondrina Estacion_de_la_Tricherie Estadio_Victoria_de_Girón Ex_Colegiata_de_Santa_María_la_Mayor_(Briviesca) Exposicion_antimasonica

html map