Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crete_(Nebraska) Dyaus_pitar Disco_de_nipkow Cyphon_puncticeps_shikokensis Ecuacion_de_Debye-Huckel Dia_Internacional Amphiprion_omanensis Daimler_Benz_DB_601 DPI_(desambiguación) Dominación_femenina Amorpha_californica Country_Acres_(Texas) ETA_Politico_militar Desecación_del_Mediterráneo Don_Sinclair_Davis Crinum_caribaeum Copa_del_Rey_de_fútbol_2005_06 Dúo_Terral Dinastía_de_los_Paleologos Alterglobalización Dicladispa_ramulosa Daijō_Daijin Denominació_d'Origen_Empordà-Costa_Brava Cumulopuntia_tubercularis Du_Graty Dragon_Crystal Dennis_Van_Winden Amador_Alvarez_Alvarez Destruccion_(The_Sandman) Cícero_(unidad) Alexander_Liapunov EITB_Musika Cuba_(álbum) Distrito_congresional_at-large_de_Puerto_Rico Cucal_de_Bernstein Cryptocephalus_klarae Cuón_de_Cerdeña David_Pirri Do_435 Dr._Mario_64 Cuento_de_Los_dos_hermanos Edad_de_la_tierra Amphisternus_malaccanus Cristobalina_Fernández_de_Alarcón Derecho_a_Vivir Aleurotrachelus_longispinus Desigualdad_de_Chebyshov Doctor_House E_book Cruz_de_San_Andrés E.S.C.U.D.O. Deshollinadora Diócesis_de_Pensacola-Tallahassee David_II_Comneno Alfa-2

html map