Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eucalyptus_siderophloia_var._glauca Exaltacion Electrión_(desambiguación) Estación_de_El_Pedroso_de_la_Armuña Francisco_J_Cueva Enfermedades_autoinmunes Estadio_Nacional_de_Santiago Elecciones_europeas_de_2014 Emilio_E._Massera Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_2004_(Polonia) Euphorbia_gussoneana Francis_Clement_Kelley Falso_eleboro_verde Flora_Norvegica Festival_de_Piedra_Roja Equitación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Salto_individual Fañabé Federico_de_Goyarts_y_Lam Escala_de_Turín Francesc_Pi_i_Arsuaga Elidiano_Marques Enrique_Bolín_Perez-Argemí FC_Alga_Bishkek Estudio_Op._10,_nº5_(Chopin) Francisco_de_moradillo Facultad_de_Informática_(Universidad_Complutense_de_Madrid) Faber-Castell_AG Estación_Elortondo El_Realet Francisco_de_Paula_Sousa_e_Melo Fakai_Fou F._C._de_Arouca Eva_(película_de_1948) Fondo_del_bicentenario Elección_Papal_de_octubre_de_1187 Eugenio_Mauricio_de_Saboya-Carignano_(1656–1693) Elecciones_parlamentarias_de_Chile_(1957) Faja_de_Baixo Felipa_Carlota Escultura_renacentista_en_Espana Flavia_Máxima_Fausta Escudo_de_armas_de_Mérida_(Yucatán) Erycina_crista-galli Eumetazoos Enrique_Falconí_Mejía Eleventh_Earl_Of_Mar Fotografía_de_expediciones_científicas_antropologica_y_etnografica Eidai Francisco_Javier_Aguilar_Solaz Epicauta_flobcina Francisco_Xavier_Salazar_Diez_de_Sollano Elecciones_catalanas_(1999) Etiópsido Exposición_Regional_de_Valencia Father_MC

html map