Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fusibilidad Municipio_de_Whiteford_(condado_de_Monroe,_Míchigan) Uwu_Lena Rimbach-pres-Guebwiller Ruta_Provincial_7_(Chubut) Rodríguez_Zapatero Ruta_Estatal_de_California_13 Garda_Siochána_na_hEireann Resolución_713_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Tyrannochthonius_felix Municipio_de_Lincoln_(condado_de_Jasper,_Misuri) República_de_Macedonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Ronnie_Yu Reyes_de_Arcadia Ricardo_J._Bermudez G_M_B_Dobson Triunfo_(canción_de_Emicida) Té_indígena Ultraportatil Robert_Bentley Rualena Indicador_de_Desarrollo_Humano Río_Porcupine Union_Bordeaux_Begles U_S._Sassuolo_Calcio Twisted_Metal:_Head-On Gasville-Oiseme Robert_Nisbet Renacimiento_nordico Rhodiola_integrifolia Roberto_i_de_dreux GKS_Jastrzębie_Zdrój Río_Nera_(Tíber) Gecko_Coleodactylus Germán_Real Rosselange Incendios_en_el_delta_del_Río_Parana Garra_flavatra Frithuwald_de_Bernicia Municipio_de_Boardman_(condado_de_Mahoning,_Ohio) Municipio_de_Harrison_(condado_de_Logan,_Ohio) Tupolev_138 Municipio_de_Metz_(condado_de_Vernon,_Misuri) Rene_Just_Abbe_Hauy Union_Square_(linea_Canarsie) Ruta_Provincial_155_(San_Juan) Gallo_de_las_praderas_chico Geografía_del_Japón Tribunal_de_Casación_de_Cataluña Municipio_de_Norton_(condado_de_Kankakee,_Illinois) Imperio_de_ghana Rio_Quema Georges_Rouy Iglesia_de_Santa_Maria_la_Mayor_(Hijar) Fundación_UNAM

html map