Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Neijiang Ocrepeira_aragua Panelový_dům Pic_nic_(serie_de_televisión) Oswaldo_Guillén Podoboo Pabellón_Cajamadrid Plan_de_recuperación_ante_desastres_(informática) Pilosocereus_urbanianus O.F._Müll. Pa_(kana) Peste_Negra No_Singles Poropuntius_cogginii Oradour_(Charente) Paprika_(desambiguacion) Ninfómana Oncocephala_sulawesia Parquesur_Leganes Población_Militar_de_San_Carlos Pooja Plaga_de_justiniano Pagano-cristianismo Plátano_en_tentación Número_primo_de_Euclides Pedro_Cornejo_Guinassi Oreophrynella Plataforma_de_hielo_Milne Passiflora_sanguinea Perú_(Nebraska) Open_University Peter_Lehmann Najibullah_Quraishi Playa_de_Guadalquiton Parque_nacional_Cumbres_del_Ajusco Paleópteros Piers_Nivans Namibiavis Orientación_sexual Paulino_Uzcudun Operacion_Rosario Planchonella_imperialis PF_(software) Parapimelodus_valenciennis Pirineo Pilosocereus_brasiliensis_ssp_ruschianus Nelson_Avila NGC_1435 Nipmuc Penínsulas Postman Nicolas_Rimski-Kórsakov Partido_Democrático_Social_Italiano Pactyans Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amberes_1920

html map