Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fisica_experimental Fraates_III_de_Partia Elecciones_federales_de_Mexico_de_2008 El_Cumplimiento_del_Deseo Filmografía_de_Libertad_Lamarque Estadios_de_futbol_de_Escocia Escultura_arcaica Fernando_Garibay Estornino_de_Espíritu_Santo El_Bailadero Franklin_Cover Foeniculum_piperitum Fonda Flora_Fuldensis FK_Ventspils Federación_Panamena_de_Baloncesto Eloy_Laguardia Espacio_de_De_Sitter Eremolepis F/OSS Ferula_longifolia El_hombre_que_volvio_de_la_muerte_(2007) Escudo_de_Turquia Filtro_anti_partículas Filarmónica_Nacional_de_Hungría Fort_Mahon_Plage Francisco_Simón_Rivas_Larraín Francisco_José_Yndurain_Muñoz Fobia_(álbum) Fernando_Hué_de_la_Barrera Elizabethtown Feliciano_(departamento) Faulkner Escepticas Festuca_phalarioides Eugenio_d'Ors_y_Rovira Formacion_Tendaguru Empresa_multirrama Escuela_de_Nutrición_y_Dietética_(UdeA) Estación_Paragüil Enterolobium_contortisiliqua Escuela_de_Mecanica_de_la_Armada Escudo_de_la_Diputacion_de_Gerona Elizabeth_Kubler-Ross Enter_the_Matrix El_Silencio_del_Agua Francisco_I_Madero_(Estadio) Estación_de_La_Beguda Estación_de_La_Floresta_(FGC) Enumeratio_Plantarum_Zeylaniae Electronica_molecular Era_Tempyō-jingo Espada_Vorpal Estudio_general Elena_Pavlona

html map