Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Volon Al_Final AS_Mont-Dore Adelardo_Covarsi Constelacion_de_Orión Accion_Empresarial_Contra_la_Falsificación_y_la_Pirateria Aderbal_(Segunda_Guerra_Púnica) Condado_de_alameda Chondropoma_callipeplum Circunvolución_frontal_superior Constituciones_apostólicas Wädenswil Virus_del_mosaico_de_la_alfalfa Aerospike_(motor_cohete) Comerío_(Puerto_Rico) Airbus_A319-112 Acoustic Cine_del_Peru Velutinodorcus_tricuspis Zapatillas Abasies Air_Force_Special_Operations_Command Wisdom_(Montana) Como_lo_ves Voluntarismo Wheelerigobius_wirtzi Xunta_de_Galicia Verrucomicrobio Chūo-ku_(Chiba) Vladímir_Mayakóvski Ciencias_duras_y_blandas Comision_Económica_para_America_Latina_y_el_Caribe_(CEPAL) Ciudadana_de_segunda_clase Villa_Alota Zona_de_strike Cirripectes_quagga Agathomerus_hahneli Colo-Colo-U_de_Chile Chisberga Wikipedia_en_nauruano Akognon Chicago_Park_(California) Aerides_lawrenciae_var._sandersiana Circuito_Urbano_de_Shanghái Warcraft:_orcos_y_humanos A_Good_Man_Goes_to_War Yolanda_Montez_«Tongolele» Chinácota Villarreal_CF_B Zoran_Marić Vampyr_(novela_de_Carolina_Andujar) Aeropuerto_Internacional_de_Ketchikan Conferencia_de_Lucca Xbox_Live_Event_Player Abdón_Terradas

html map