Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hilmar_örn_hilmarsson Hyporhamphus_roberti_hildebrandi Atletico_Concepción Grus_vipio Awjila_sokna Mochitlán Guerra_isaurica Modelo_de_satélite Higinio_Garcia Anaprof_Apertura_2001 Arundo_cinnoides Ictus Montferrer_i_Castellbo_(Lérida) Antonio_Espiñeira_Riesco Hoya_Gonzalo_(Albacete) Hæte_Wilhelmus Anfiteatro_de_Cartago Hermann_Glass Grupos_alimenticios Atlantic_city HAT-P-2b Guerra_de_Crimea Gönül_Yazar Arroyo_Caraguatá Hebron Angel_de_Juana Arrondissement_de_La_Tour_du_Pin Ano_común_comenzado_en_sábado Arqueología_Mexicana_(revista) Mimobolbus_nigropiceus Angraecostylis Mision_Permanente_de_México_en_Canadá Hemlock_(Ohio) Hermann_Muller Miyagi_Japon Movimiento_armonico_complejo Gun_Club_Estates Monmarves Mise_en_abime Homecoming_(canción_de_Kanye_West) Howe_(Texas) Antonio_Cabrera_y_Curro Arístides_(pintor) Hippocrepis_annua Guayabo_pais Movimiento_Independiente_de_Renovacion_Absoluta Arctium_maassii Annemasse Helonias_tomentosa Argumento_de_la_Trilogía_de_Bartimeo Hesperis_matronalis Historia_de_Elide Arroyo_Bellaco Homero_Espósito Moldavia_(desambiguación)

html map