Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pataxte Periodo_silvestre Petion_de_Villeneuve Pere_Balana_Bonvehi NesterJ_(Homebrew_PSP) Paphiopedilum_chiwuanum Parque_Generalisimo_Francisco_de_Miranda Osteochilus_intermedius OpenSuse Ovamboland Plano_americano Nannowithius_aethiopicus Pedro_Van_Dievoet Peromyscus_merriami Pelotudo Pavetteae Museo_Provincial_de_Ciencias_Naturales_Dr_Ángel_Gallardo Organizacion_del_Pueblo_en_Lucha Organización_politica_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Pashto P_C.A. NEC_Nimega Pelagianismo Phu_Quốc No_ordinary_family PR:MA Orquesta_del_Titanic Niederl Pantepec_(Puebla) Ochtrup Parque_Nacional_Lamington Noche_de_la_Raza_Celeste NHK_Twinscam Oraciones_al_árbol_de_la_vida Polyspinosa Nokia_Asha_200 Pocomaco Paphiopedilum Paseo_Público Obock Museo_arqueologico_nacional_de_Umbría Panislamismo Orchis_clavellata_var._tridentata Peep_World Ocupación_marina Navia_(localidad) Oritrephes Odontophorus_strophium Palacio_de_los_Mur_(Formigales) Phylloscartes_ventralis Política_de_Argentina Portimão_(vino) Pl.wikipedia.org Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Helsinki_1952 Phil_Smyth

html map