Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Szlakiem_Grodów_Piastowskich Sekaisa Saint-Martin-de-Lixy Tom_Cavanagh Santa_Maria_de_las_Lomas Síntesis_de_Erlenmeyer-Plöchl_y_de_aminoácidos Servicios_de_Produccion_Electrónica_(EMS) Teoria_del_funcional_de_la_densidad San_Pedro_Pochutla Steinringsberg Secretaría_de_Salud_(México) San_Sebastian_de_los_Ballesteros_(Córdoba) The_Everly_Brothers Santa_Filomena_(estacion_del_metro_de_Guadalajara) Seleccion_tanzana_de_futbol Selección_de_hockey_patines_de_Portugal Telescopio_Gigante_de_Magallanes Tomás_Casares Sakya_Tashi_Ling Torneo_de_Dubái_2012 Stethispa_crenutula Tatagolosa Submarinos_Guppy_1A Sepra Trade_unions Saulcy_(Aube) Saxifraga_etrusca Tournefort Santana_(Sabana_Grande) Sitio_de_Cartagena_de_Indias Sonora_(estación_de_Metrobus) The_Atlanta_Constitution Team_Shanghai_Alice Spiel_des_Jahres Tecnologias_de_la_informacion_y_la_comunicacion Tiburón_dormilón_de_profundidad Santibanez_de_Esgueva Saint_Louis_du_Ha!_Ha! Sábanas Senorío_de_Almenar Supercúmulo_de_Coma Timarcha_aragonica Sistema_nacional_de_investigadores Sinonimia_(Biología) Saint_Denis_sur_Huisne Tecnicas_de_riego Teatro_Insurgentes_(estación_de_Metrobus) Tercera_Edad Sé_lo_que_hicisteis_la_última_semana Terra_Networks Tebar_(Cuenca) Saulx-les-Champlon Solperos_pero Senaquerib Soyuz_TMA-16

html map