Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_Atletico_Juventud_(Las_Piedras) Academia_Española Zektzerita Vidigueira Consejo_de_Regencia_de_Espana_e_Indias Wintzenheim Afrardisia Yebel_Arkenu Ciguato XIII_Conferencia_sobre_Cambio_Climático Zagor Acropolis_de_atenas Yerba_de_las_moscas Zagłębie_Lubin Aceite_picante Acer_barbatum_var._glaucum Afi_(album) Zanko_Zvetanov ZIS-101 Academia_Militar Chateau_Latour_Martillac Valoración_Complexométrica Colegio_de_San_Ildefonso_(desambiguacion) Colegio_Tridentino_de_Comayagua Aeropuerto_Nacional_de_Larissa Comarca_de_lugo Zingiber_medium Vicent_Gosçalvo Voluntarismo Charles_Tracy_Hubbard Ciudad_de_la_Laguna Congreso_de_la_República_(Venezuela) Vicente_Polero_Toledo Villa_de_La_Plata_de_la_Nueva_Toledo Ventilago Ventana_deslizante Zoo_TV_Live_From_Sydney Al_Final_de_Este_Viaje Zona_arqueológica_de_Moral-Reforma Vidas_al_límite Comic_francés Chuan-fa Agrostis_affinis W&W Velamazán_(Soria) Valina_deshidrogenasa Charles_François_Dumouriez Ajedrez_marselles Zickel Conspiracion_de_Bielefeld Valérian_y_Laureline Valentin_de_Berriochoa Vaginismo Combate_naval Colombo_(Sri_Lanka)

html map