Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

U_Geminorum Uso_racional_de_los_medicamentos Iglesia_Espíritu_de_Jesús Murallas_aurelianas UMP_kinasa Río_vizcachas Iglesia_de_la_Natividad_de_Nuestra_Señora Gerald_Abramovitz Fórmula_de_Lagrange-Bürmann Gallina_ciega Iglesia_de_Nuestra_Senora_del_Collado_(Segura_de_la_Sierra) Impago SEPC VOC Retablo_mayor_de_la_Basilica_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Señora Revuelta_de_la_Plaza_de_Tian'anmen Universidad_de_Itaúna Gekijoban_Poketto_Monsutā_Daiyamondo_&_Pāru_Parachina_Chokoku_no_Jiku_he Municipio_de_Delaware_(condado_de_Northumberland,_Pensilvania) Genero_(taxonomía) Gastronomia_estadounidense Gamberini Ingeniero_comercial Ruoergai Rodrigo_Alberto_Gutiérrez_Schwanhausen Río_Hudson Funazushi Glipa_sauteri_atripes Restrepiopsis Inside_of_Me Gobernacion_espanola_de_Taiwán Universidad_de_la_Amistad_de_los_Pueblos_Patrice_Lumumba Rockdrigo_en_radio_mexiquense Underwood_(Minnesota) Trout_Valley_(Illinois) Fundación_Mozarteum_Internacional UUCP Río_Chepo Revolucion_Rosa Municipio_de_Beverly Furnariidae Index_Book Gamaches-en-Vexin Fuerzas_armadas_revolucionarias_de_cuba Robert_Selby_Hole Geografía_de_México Gante-Wevelgem_2009 Galeras_(volcan) Robalo Unifolium_kamtschaticum Rhyniophyta Iglesia_de_Santa_María_(Uncastillo) Municipio_de_Trent_(condado_de_Lenoir,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Portland Gil_Alvarez_de_Albornoz

html map