Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

III_Region_de_Atacama Mortadelo_y_Filemón_-_Las_criaturas_de_cera_vivientes Monviel Guillermo_Vázquez Hotel_Moscu IUCM H_G_Wells Animal_Crossing_(Wii) Guerra_de_ingria HD_73267_b Huracan_Camille Historia_de_una_cobardia Astronomia_de_neutrinos Arroyo_de_la_gavia Hospital_San_Juan_de_Dios_de_Bogotá Monumento_natural_Dos_Lagunas Armisticio_de_piura Guanlong_wucaii Araquidonico Montañas_Cypress Monasterio_de_los_Cuatro_Santos_Coronados Mortadelo_y_Filemón_¡Sálvese_quien_pueda!_¡Auxilio! HiT_TV Higuera_de_Llerena_(Badajoz) Arkady_Rossovich Avenida_bolivar Antonio_Jimenez Hector_de_Miguel HMS_Raleigh Arcos_de_Trajano Hannogne_Saint-Remy Anglada Aphthona_violacea Guionistas Antoine_Carré Misiones_jesuiticas_de_China Andres_Hernández_Ros Arenaria_emarginata Hrungnir Animales_emblemáticos_de_los_países Asiento_de_la_suegra Artannes_sur-Indre Astrophytum_pulcherrimum Idioma_nepalí Homologia(biologia) Gtkradiant Hussein_Fatal Monerma_subulata Guerra_entre_la_Confederacion_Peruboliviana_y_Chile Monolepta_fulvescens Azat Montuhotep Mmox Guarin Heinz_Delam

html map