Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

All_Star_Game_de_la_NBA_1975 Cosmos_453 Desplazamiento_interno_en_Colombia Cyperus_surinamensis Cyperus_serrulatus Deuvede Diego_Seminario ESTO_Jalisco Deportistas_de_Argentina_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012 Alpeñés Deportivo_Arabe_Unido Alhassane_Keita Edad_media_griega Desmanthus_pratorum Craveiro Demeter Demodulación Daniel_Turp Dicladispa_quadrifida DLL_Hell Edema_de_papila César_Montaña Domingo_Jiménez Cruciani Devon_van_Oostrum Cyprinodon_nichollsi Dimitris_Papanikolaou Copus Costas_Extrañas._Ensayos_1986-1999 Departamento_Fray_Mamerto_Esquiu Alfredo_Ildefonso_Schuster Cruz_de_la_Armada Dorna Die_Schachnovelle Distrito_de_Gmund Crash_(álbum) Criticas_a_El_Codigo_Da_Vinci DEN Corneta_(musica) Dónde_Vamos_a_Parar_(álbum) Definición_de_Tipo_de_Documento Domingo_Rodríguez_Oramas Eddie_Royal Debitar Dakar_2001 Courdimanche_sur_Essonne Amacc Alianza_Popular_para_el_Progreso Distrito_de_San_Nicolas_(Rodríguez_de_Mendoza) Distrito_de_tauca Dave_Kerman Distrito_de_Korce Coronel_Murta Cubilleo Alvaro_Navia

html map