Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cryptodendrum_adhaesivum Domingo_Santa_Cruz_(bandoneonista) Cyrano_Agency Cuggiono Cruzada_de_alfabetizacion Código_Civil_(Chile) Cyprinia America_del_sur Diario_Crónica_(Buenos_Aires) Diadema_de_Mones Dolby_Digital_(AC_3) Alianza_Ciudadana_por_la_Democracia Algas_calcáreas Alfa_Romeo_149 Desmochados_(Ñeembucú) Dinamica_de_grupos David_J._Ferguson Alonso_Fernández_de_Heredia Coordenadas_de_reacción Disa_(género_de_orquídeas) Dinastico Edificio_Desfile_del_Amor Crisis_de_la_residencia_del_embajador_del_Japon Cruz_de_Son_Rafel_Mas Distrito_de_cumba Daniel_Gil_Zorrilla Deva_(tribu_aria) Almafuerte Cueva_de_El_Covarón Cuatro_Reyes_Celestiales Drama_legal Direccion_Nacional_de_Fronteras_y_Límites_del_Estado Copa_de_la_UEFA_1982_83 Cristian_Warnken Alvega Defensoría_Publica Distrito_de_Chapimarca Dearing_(Georgia) Diluvio_Universal Cámara_de_aire Copa_Mundial_de_fútbol_femenino_FIFA_2003 De_frente_al_sol Dangerous_(cancion_de_Cascada) Correos_de_Mexico Delta_Machine_Tour Amalia_aurantiaca Ecalles_Alix Alsine_imbricata Copaibí Amigos_con_dinero Dolls_Part_(canción) Día_de_enero American_Statistical_Association Amigos_de_la_Tierra_España Costa_do_Ouro

html map