Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Edson_Riquelme Elecciones_presidenciales_de_Chile_(1999) Estructura_de_las_proteínas Floruit Francisco_de_Paula_Nunez_y_Diaz Estadio_de_Riverside Facultad_de_Ingenieria FK_Qarabag Fe,_Esperanza,_Caridad_y_su_madre_Sofia Fiesta_del_albarino Francisco_Silva_(musico) Esfera_de_Hubble Elecciones_autonómicas_de_la_Comunidad_de_Madrid_del_25_de_mayo_de_2003 Ermita_del_Calvario_(Montalban_de_Cordoba) Elízabeth_Morales_García Exceso Empresa_Nacional_de_Generación Erce Erigonoploides_cardiratus Escépticos Facultad_de_Ingeniería_Universidad_de_Carabobo Enderûnlu_Fazıl El_filibusterismo Encomienda_de_piedrabuena En_vivo_(álbum_de_Seru_Girán) Eight_to-Fourteen_Modulation Festival_de_Eurovisión_2010 Florida_(Subte_de_Buenos_Aires) Equipo_de_Fed_Cup_de_Perú Euproctus_montanus El_ultimo_combate_(historieta) Eramos_seis_(telenovela_de_1994) Fernando_Gonzalez_(tenista_chileno) Falcon_Studios Emigración_italiana_en_Perú Fenrir_de_Alioth_Epsilon Eneko_Gogeaskoetxea_Arronategui Fournets_Luisans Estación_Duggan Eduardo_de_Lima Fenomenologica Estacion_de_Encants_de_Sant_Adria Especies_alóctonas Francisca_Díaz_Torres Ferrières_en-Gâtinais Ewa_Farná Eugène_Jacques_Pierre_Louis_Jungers El_Gaiteru_de_Veriña Francisco_Vergara_y_Sepúlveda Francesc_Sabaté_Llopart Estación_Banfield FOIL Eloy_Roy Etréchy_(Essonne) Francis_Rossi

html map