Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carro_de_combate Cementerio_de_Austin Caid Cardamom_Hills Calle_157_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Buitre_(desambiguación) Castillo_de_San_Antón_(A_Coruña) Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_2003 Blanca_Sinisterra_de_Carreno Biología_del_comportamiento Brandon_Hall_(Metro_de_Boston) Caryville_(Florida) Brachycrus Barcena_de_Cicero Botób Burlesque_(película) CM_41 Centaurea_neglecta Cabecar Campeonato_Mundial_de_Pentatlon_Moderno Balon_quemado Campanitas_de_las_zorras Castillo_de_Carrigafoyle Calle_181_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Buenas_noches,_madre Cecropiaceae Aérospatiale_SA_330_Puma Chamisal_(Nuevo_Mexico) Bothalia Canalopatías Barrio_mariano_moreno Baztan_(Navarra) Callispa_nigripennis Cantabria_Foot-ball_Club Centro_de_Salud_Fuensanta_(Valencia) Batalla_de_Quera Batalla_de_Changping Caroline_Janice_Cherry Casa_Mülder Bzhedújovskaya Barbie_Fairytopia_La_Magia_del_Arco_Iris Bellevue_la-Montagne Bigs_Williams CLYFER Bloc_iniciativa-verds Capa_límite Año_385_adC Catch_22_(lógica) Campeonato_Mundial_de_Halterofilia_de_1989 Cactus_maxonii Börek Cantón_de_La_Mothe_Saint-Heray Batalla_de_Fontenoy_en-Puisaye Blumea_Supplement Betxi_(Castellón)

html map