Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eretnas Eunomio_de_Cízico El_séptimo_sello_(película) Estación_de_Chillarón Endorfinas Epidermólisis_ampollar Estación_de_Vallcarca F._P._Ramsey Eleutherococcus_asperatus Estadio_Cubierto_Metropolitano El_Leyton Emperador_Go_Kameyama Franco_de_Nueva_Caledonia Estacion_de_Alfafar-Benetusser Emanuel_Dufrasne_González Estación_de_Pizarra Estación_de_Carrazedo Francisco_Llobet_(baloncestista) Elastica Espectrofilia Francisco_Solabarrieta Farallon_Negro Football_Club_Flora Evolucion_de_la_demografía_de_Espana Empresa_Nacional_del_Carbón_S.A. Federacion_Española_de_Piraguismo Frackville_(Pensilvania) F.L.N. El_senor_de_los_anillos_(juego_de_rol) Era_Querimonia Francisca_de_Montespan Estacion_intermodal_de_Huesca FourCC El_año_en_Paz Francisco_Rosario_Almada Eliza_Taylor-Cotter Escuela_para_negros Estación_de_Carboneras_de_Guadazaón Flee Eugène_Joseph_Delporte Egila_de_Ilíberis Francis_Meynell Fiestas_Julias_(ciudad_de_Santa_Ana,_El_Salvador) Edward_S._Herman Escándalo_de_Panamá El_Grupo Estadio_Olimpico_de_Montjuïc Foramen_occipital Ejercito_Republicano_Irlandes_de_la_Continuidad FEI_2009 Ermedelo,_Rois Edward_Goldenberg_Robinson Espanol_centroamericano Enderunlu_Fâzıl Expresión_de_Bazin

html map