Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eviota_nigripinna Fragmentacion_(computación) Epitonium_jukesianum Federacion_Australiana_de_Baloncesto Eriogonum_spinescens Estacion_Saguier Euphorbia_cotinoides_var_riedeliana Escuela_de_Ciencias_Economicas_y_Politicas_de_Londres Ferécrates Escuela_Universitaria_de_Arquitectura_Tecnica_de_Granada Estación_Retiro_(telenovela) Fogale Expression_Encoder En_la_ciudad_de_los_muertos Espectroscopía_de_fuerza Facultad_de_Ciencias_Matemáticas_de_la_UNMSM Farina_Pao Federacion_de_Basquetbol_de_Nigeria Estomatópodo Francisco_Núñez_Rodriguez Faro_den_Pou El_Gran_Silencio Efecto_túnel Efecto_Yule_Simpson Escudo Forlì_del_Sannio Erika_Marozsán El_que_debe_morir Erythrospermum Football_League_Championship_2012/13 Escobar_(partido) Eduardo_Sanz_Lovaton Filosofia_del_siglo_XVIII Fabio_Fogaça Federico_I_de_Dinamarca Elkhorn_City_(Kentucky) Elecciones_Autonómicas_del_País_Vasco_(1994) Escuadrón_(estación) Euphaedra_(Gausapia)_barnsi Francisco_Seco_de_Lucena Fenny El_coloso_en_llamas Flemington Estacion_Posadas Ernesto_Bessone_II Episodios_de_Capitán_Futuro Elecciones_belgas_al_Parlamento_Europeo_de_1989 El_Yang-tsé_en_llamas El_Nino_de_la_Huerta Far_Away_(canción_de_3+2) El_León_Melquiades Ferrari_TR_(Testa_Rossa) Fernando_D'Amico El_aviso_inoportuno Ficus_novae-walliae

html map