Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Christine_Dale Cirugía_no_invasiva_para_miomas_uterinos Alberto_Zorrilla Abadía_de_Kinloss Composicion_etnica_de_Costa_Rica Verpillieres_sur-Ource Cheektowaga_(pueblo) Académica Charlotte's_Web_(pelicula_de_2006) A_message Condado_de_Highland Yábalo Al_Qibla Alberto_Saavedra_Perez Wedelolactona Vías_pecuarias Veselin_Vlahović Constelación_del_huevo_frito Visitas_oficiales_al_exterior_de_la_reina_margarita_ii_de_dinamarca Volta_a_Cataluna_2009 Cherno_more_Varna Abel_Acacio_de_Almeida_Botelho Valle_de_Altomira Venenillo Aeropuerto_de_Villagarzón Conradin_Kreutzer Volcán_Quizapú WTA_Tour_Championships_2008 Châteauneuf-sur-Cher Conferencia_del_Episcopado_Mexicano_A_R Club_de_Futbol_Tijuana Abdellatif_Limami Christopher_Ingold Ac Clube_Atlético_Mineiro Al_Awwam Adolf_Busch Acorralado Vaupés_(río) Vistabella_de_Huerva_(Zaragoza) Columna_Trajana Conophytum_divaricatum Acuna_(coahuila) Aconitum_breiterianum Ajarte Chromis_facetus Chascanopsetta_kenyaensis Chedi Chlamisus_inserratus Clotilde_de_Francia Cocina_danesa Zaydismo Walt_Szczerbiak Cojayar_(Murtas) Abadía_de_Cluný

html map