Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Auguste_Forel Gurú_Majarashi August_Allebé Análisis_de_la_supervivencia Hidroelectrica_de_Guatapé Andropogon_gerardii_var._chrysocomus Hilda_Rais Himno_de_la_Patrulla_Águila Andres_Perez_de_Ribas Miroslava I.G.Stone Historia_de_los_corregimientos_de_Costa_Rica Monestier_(Allier) Moorish_Castle Misterio_(serie_de_TV_de_Peru) Hayn Guatin Aulonocara_brevinidus Atletico_de_Monzón Hard_Ball Guaguas_de_pan Augusto_Raul_Cortazar Hans_Blix Historia_del_lesbianismo Anch'io_son_pittore Halcón-montés_cabecigrís Hanako_Games Aptosid Antigua_(Las_Palmas) Autovias_interurbanas_de_España Antonio_Riquelme_(1845-1888) Historia_de_la_gastronomia_de_España Mirage_(Los_Increibles) Hombre_Lobo:_Salvaje_Oeste Avastin Guira Aster_linifolius Grupo_espinorial Homotética Hasemania Mitchel_Resnick Art_Center_School Identity_(album) Aulacophora_dohrni Archipielago_los_roques Historia_de_Mexico_(Epoca_precolombina) Monic_Pérez Aristes Grupo_Aeroportuario_Centro_Norte_(OMA) Arroyo_Maldonado_de_La_Plata Athirson_Mazzoli_e_Oliveira Guañameñe Idioma_eslavo_meridional Misa_n._5_(Mozart) Honoris_causa

html map