Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_de_Vera_y_Delgado Jarosław_Lato J._Biol._Chem. Keri_Russell La_Science_illustree Intrusos_Prime Larisa_Oleynik Les_liaisons_dangereuses Jose_Antonio_Rubalcaba Lapidas_de_Cofino Kiyoshi_Uematsu Juntos_otra_vez Javnica Internacional_Sociological_Association Lego_Harry_Potter Kibō_laboratory Justa Jose_Miguel_Lanza Isabel_de_Stolberg-Rossla Jamiroquai:_Greatest_Hits La_guerra_y_el_sueño_de_Momi Lee_(Nuevo_Hampshire) Juan_Norberto_Eléspuru Lariscus_hosei Ley_del_Talión Joe_the_plumber Jorge_Davies Limatodis_rosea Keener_(Carolina_del_Norte) Literalidad Jose_Francisco_Peña_Gomez Intercolumnio Jardín_Botanico_de_Munster Juan_Antonio_Rodriguez_(desambiguacion) Kiss_Toledo_Goodbye Leocadio_Llerenas Juan_Paulo_Suraci José_Eulalio_Samayoa La_última_legión_(película) Lago_Pyhä Jamie_Morgan Jose_Maria_de_la_Cruz_Prieto Johann_Georg_van_Caspel Jose_Ramón_Rodil Josep_Trueta Italó Librepensador Leon_Marciano Juan_Carlos_Pugliese Liquido_corrector Instituto_Tecnologico_de_Pinotepa Jam_Live_In_Okland Las_tardes_de_Cuatro Juan_XVI Liga_Nacional_Independiente

html map