Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nesbitt_(Texas) Past_Masters_Vol_1 Pino_royal Palo_Santo Parque_Nacional_Goobang Pedro_Waldemar_Manfredini Nivolas-Vermelle Palacio_(Arenas_de_Iguña) Pinus_interposita N._A._U. Nicolás_Fasolino Peninsula_de_La_Guajira Popovici Neon_Genesis_Evangelion:_The_Iron_Maiden_2nd Neighborhood_1_(Tunnels) Ocotea_foetens Parque_Nacional_Rio_Viejo P_S_I_Love_You_(cancion) Parafílica Papadzul Playa_Norte Playa_de_Zahara Odontophorus_strophium Peter_Wimsey Pinacoteca_de_Bolonia Omar_Monza Porto_Ceresio Piedra_de_Turoe Pangolín_del_Cabo PiTiVi Observatorio_Vulcanológico_y_Sismológico_de_Costa_Rica Pauna Pabellon_del_jubileo_(jeroglifico) Neutros_no_polares Noia_(A_Coruna) NP_(complejidad_computacional) Piscinarius Orono_(desambiguacion) Parche_anticonceptivo Pelé_(mitología) Pa'l_mundo,_Deluxe_Edition Perclorato_de_sodio PR:LLP/B Oxymycterus_hiska Plantas_medicinales_(D-G) Parque_Nacional_Yosemite Periodico_de_Cataluna Pachacútec N_432 Okavango Mª_José_Cantudo Pont-et-Massene Northern_downpour Onda_de_cabeza Perhamita

html map