Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Basílica_de_Nuestra_Señora_de_la_Altagracia Cachemira_(pais) Campeonato_de_Wimbledon_1995 Cabanac_Séguenville Cantón_de_Mazières_en_Gatine Bayeta_(tejido) Casa_de_ayamonte Blepharis_teaguei Beaver_stadium Cala_de_la_palmera Calystegia_malacophylla Canoves Base_Aérea_de_Ladevci_Nis Bandera_del_Territorio_Britanico_en_el_Océano_Indico Año_211_adC CNet Carlos_de_Sajonia Cantón_de_Oloron_Sainte_Marie-Est Binko Cayetano_del_Toro Castries Benjamín_González_Roaro Bollo_de_buey Birthday_(single) Campeonato_mundial_de_beisbol Cetona_(Italia) Cadena_nacional Año_1152 Balnearios_de_asia_(cañete) Béisbol_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 Batalla_de_Cao_Bang Believe_in_Me_(película) Bahía_asunción_(baja_california_sur) Casa_de_Gobierno_de_Entre_Ríos Carlos_Fredi Carlinville_(Illinois) Año_822 Calle_238_(IRT_Broadway–linea_de_la_7_Avenida) Bandits Belisario_Dominguez_Palencia Base_Camara Canton_de_Podensac Celulas_de_Sertoli Bf_109E_7_Z Carpintero_de_cresta_rubia Central_Nuclear_de_Pickering Casa_consistorial_de_zafra Calgaco Campeonato_Mundial_de_Esqui_Alpino_de_1936 Barrio_San_Agustin_(Parana) Bucle_de_retroalimentacion Buscando_a_Nemo_(videojuego) Bom_Jesus_(Rio_Grande_do_Sul) Castelo_de_Penalva Casa_de_Fieras_del_Retiro

html map