Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rudolf_Caracciola Tripod Resolución_121_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Ring_Ring_(canción) Municipio_de_Garner_(condado_de_White,_Arkansas) Rivulet_Frog Fraternidad_laical_de_Santo_Domingo Rhynchonyx Tráchilos Fuerza_Aérea_de_la_Republica_de_Singapur Urbano_de_la_vega Royal_Khmer_Airlines Tyttobrycon Genouilly_(Cher) Rouyn_Noranda Rubén_Baraja_Vegas Rhadiodromus Tremanes Ricardo_Mercado_Luna Revolución_de_1944_en_Guatemala Reyes_de_Lidia Freedom_(album) Runaway_(pelicula) Retrato_de_Pablo_V Gavota_para_orquesta_(Mozart) Gazaupouy Inmigración_chilena_en_Estados_Unidos Garron_Palmer Roc_Amador René_Muñoz Gembrie Rhagonycha_matisi Tulunies Giampaolo_Mazza Romilly_(Eure) Rhagonycha_spinosa Ingeniero_Tecnico_Aeronautico Germán_Urzúa_Valenzuela Rock_cristiano_católico Religión_en_Irán Retroversión_de_la_soberania_de_los_pueblos Gat Ruisenor_bastardo Union_Sportive_de_la_Médina_d'Aïn_Béïda Rio_Shinano Municipio_de_Holmes Tu_trouveras_.._10_ans_de_succès Tremaouézan Republica_Socialista_Sovietica_Autónoma_de_Chechenia_e_Ingusetia Universidad_Metropolitana_Praga Tytthonyx_rufiventris Rinconada_(Argentina) Municipalidad_de_Kavadarci Rosaleda_Dot_y_Camprubí Rodman-55M

html map