Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calliandra_turbinata Babailana Bomba_nuclear_AN-52 Buron Carolina_Fernanda_de_Borbon_Dos_Sicilias_(1798_1870) Cactus_phyllanthoides BAP_Ferre_(DM_74) Base_Aerea_de_Matacan Bissa Bailando_con_las_estrellas_(Venezuela) Bernhard_Heinrich_von_Bulow Bartolomé_masó_m. Bureau_d'Enquetes_sur_les_Événements_de_Mer Cepillín Boo_(programación) Callispa_debilis Centro_de_Tecnificación Campeonato_manomanista_1940 Basílica_de_Saint-Denis Blu Blach Caida_del_imperio_romano Canton_Centinela_del_Condor_(Zamora_Chinchipe) Capilla_de_Alcaraz Cesar_Imperial Big_Bang_Love,_Juvenile_A Castillo_de_San_Marcos_(Puerto_de_Santa_María) Birutė_Galdikas Batalla_del_cruce_del_Ródano Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Estocolmo_1912 Brian_Palermo Carlos_Rodriguez_Landaeta Caballero_alférez_cadete Casa_de_Anarion Bernardino_Landete Bixa_platycarpa Boeing_C-97 Bhagalpur Buena_Vista_(Humacao) Cannes-Écluse Bleach:_Heat_the_Soul_5 Cardedu Casería Caseros_(Buenos_Aires) Canon_anticarro_D-10T_(M1944_BS-4) Beaumont-en-diois Bragny_sur-Saone Campeonato_Mundial_Femenino_de_Balonmano_de_1965 Catalin_Morosanu Califoridos Chaerephon_bemmeleni Batman_La_serie_animada Barrita_de_cereal Canal_Extremadura Cedarville_(Arkansas)

html map