Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Baras,_Rizal Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_1905 Carlo_Gnocchi Blanca_Rodriguez_Martin Calírroe Campeonato_Mundial_de_Lucha_de_1966 Bi_(katakana) Bartolino_da_Padova Biblioteca_y_casa_museo_de_Menendez_Pelayo Carrillo_(historietista) Bjork_Guðmundsdóttir_&_Tríó_Guðmundar_Ingólfssonar Batalla_de_Breslau Bernardino_Mena_Brito Cantón_Latacunga CASA_C-207 Bernardo_rodríguez_largo Casa_William_R._Heath Begonia_lynchiana Capitán_Blood Baobabus_madagascariensis Canton_de_Toulouse_7 Biblioteca_publica_del_Condado_de_Harris Cancons_tradicionals_(disco) BMW_Serie_6 Carlos_de_lannoy Baranáin Barad_Eithel Capitán_General_del_Mar_Océano_y_Costas_de_Andalucia Bede_bd_5 Brian:_Portrait_of_a_Dog Catedral_Metropolitana_de_Belém Biscutella_frutescens_var._lucida Ban_gu Campeonato_Europeo_de_Tiro_con_Arco_en_Sala_de_2013 Campo_(Colorado) Cancer_(constelación) Bernabe_ávila_rey Cephalophyllum_rangei Casa_de_Anarion Caimán_del_Brasil Carga_puntual Baré_Maïnassara Capitán_Barbossa Año_583 Castilla-La_Mancha_TV Belvidere_(Vermont) Beto_Acosta Campeonato_mundial_de_badminton_de_2006_Individual_femenino Bruce_Norris Azul_celeste Carlos_Adrian_Valdez Basse_Ham Bicicleta_inglesa Bridgewater_(Connecticut) Batalla_de_puebla

html map