Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

David_Carney Copia_de_respaldo Economia_de_San_Marino Alicia_Andrade_Rossi César_Antonio_Ugarte Edi_pequenino Distrito_de_Chucuito Dialecto_florentino Dia_D Croacia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_2010 Cronia Alexander_Goldenweiser_(compositor) EPEN Discografia_de_Dark_Funeral Corona_castrense Dave_Murray_(musician) Almario_Vernard_Chalmers Copa_del_mundo_de_ciclismo Dialectal Dinosauroide Alianza_Bautista_Mundial Cora_de_Firrish Coryphaenoides_myersi Cymindis_coadunata Economia_de_Gambia Eclipse_entre_Jupiter_y_la_Luna_del_22_de_enero_de_2013 Cryptocentrus_polyophthalmus Copa_del_Mundo_de_la_FIFA_2010 Demonologo E_234 Almirante_Lynch_(07) Altiplano_de_Borborema Ana_Jagellon_de_Polonia Alianza_franco-rusa Ana_Camargo Derecho_Anglosajón Algodonal_-_Primera_Batalla E.ON_España Costa_de_los_Esclavos Diictodon Corynopuntia_parishii Deportes_de_montaña Diosma_mollis Copa_de_Oceania_2008 Cryogenico Echium_marianum Dirección_de_Investigación_Criminal_e_INTERPOL_(DIJIN) Cyrtolabus_ouhouensis Conversiones Cultura_de_los_olmecas American_Son Corocoa Derek_Bailey Cuttsia Diamante_Amarillo_(Editorial_Rialto)

html map