Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Thomery Sociedad_Radio_Television_de_Castilla_y_León,_S_A. Sonata_para_piano_n._3_en_Si_bemol_mayor,_K._281_(Mozart) Solomon_Shereshevski Staurostigma Soldados_de_Pavia San_Quirico_de_Colera Schizoptera_trichotoma Tangara_viridicollis The_Ultimate_(álbum_de_Grace_Jones) The_Old_Masters_Box_One Schelling Sida_vogelii Sehore Saint_Maurice_(Bajo_Rin) Stenocactus Sıkma Tinción_de_Verhoeff Sudamericano_Juvenil_de_Rugby_2007 Sam_Healy Swissair Torre_Aura_Lofts Taaramäe Socialistas_italianos San_Francisco_en_la_Nueva_Provincia_de_Álava Salvador_Farfán Selección_de_futbol_de_Bosnia_y_Herzegovina Salterio_Tomic Shawn_Harvey Sifon_(biología) Svidler Schmetterlinge_(novela) Thiamethoxam San_José_de_Guasimales Tavito_Vásquez Simón_Radowitzky Summer_Girls The_Time_Machine_(1960) Suzuka_Nakamoto Selenicereus_spinulosus Taliana_Vargas Slava_Dosedel Sotresgudo_(Burgos) Saint_Loup_Terrier Techo_optico Still_Most_Wanted_Tour Superliga_de_uganda Shut_up_and_dance Sleeping_Murder Satyavrata Sociedad_Deportivo_Condor Salto_(Cidra,_Puerto_Rico) Sant_Andreu_de_la_Barca_(Barcelona) San_Pedro_del_Arroyo_(Ávila) Stefan_Schwarzmann

html map