Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Piratbyrån Pato_(deporte_ecuestre) Othmar_Reiser Pleurs Pedro_Chicote Parsons_Boulevard_(linea_Queens_Boulevard) Palacio_de_miranda Neuviller_la_Roche Pastorale_héroique Parque_de_Mayo Naumburg Paola_Sánchez Podosilis_vietnamensis North_Campbell_(Dakota_del_Sur) Natasha_Romanova Osni Palaeodictyopteroidea Poterium_polygamum Pokémon_Box:_Rubi_y_Zafiro Pablo_Diaz_del_Rio Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_Cuatro_estilos_200m_masculino Paladine Nokia_7710 Ozias_Humphry Museo_Municipal_de_Bellas_Artes_de_Barcelona Parvomay Organización_del_Cuerpo_de_Infantería_de_Marina_de_Estados_Unidos Pennetta Plesispa_saccharivora Oroz Newmanstown Petradoria Naked_Music Parque_floral_de_París Pedro_Maffia Petlyakov_Pe-3 Norte_(Sudán) North_American_P_64 Pointe_a-Calliere Planetes Pie_de_anade Músculo_iliocostal Osteocephalus_mimeticus Permission_to_Land OEIS Panque Nixon_(pelicula) Pham_Phu_Quoc Panotla Nestor_horacio_armengol O2_Arena_(Londres) Partitiviridae Patito_Feo_(album) Padus_grayana Natalia_Betancourt

html map