Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_español_en_México Appenzell Mouthier_Haute_Pierre Aridius_vietnamensis Andescynodon Guiglia Guion GroBweitzschen Athis Aragüeña Heritage_(golf) Anasyrmos Hermanos_y_detectives_(serie_de_television_de_Espana) Idioma_Galo-siculo Guerra_de_Afganistán_(desambiguación) Hemiandrina Mort_Cinder ISO_3166-2:HR Moncel-sur-Seille Hector_Salgado Hierocles Hodenc_en-Bray Moritz_Leitner Anarquista Grymania Grupo_Especial_Móvil_Anti_narcóticos Historia_de_la_Union_Cívica_Radical:_1916-1930 Avenida_24_de_Septiembre_(Cordoba) Idioma_ligur Movimiento_por_la_Autonomía_de_la_Silesia Austrocylindropuntia_miquelii Avatar_Aang Análisis_de_software Atriplex_patula_var._salina Idioma_finlandes Morone Avance Angel_Vazquez_(ciclista) Mortadelo_y_Filemon_El_balón_catastrófico Antonio_Manuel_Campoy Gráficos_simplex Hay_un_traidor_en_la_T.I.A. Montigny_les-Vesoul Hexadecacoron Antros Moschkowitzia I_Don't_Care_(cancion_de_Fall_Out_Boy) Ansley Huracán_(mitología) Hokey Arroyo_Sarandí_(Flores) Aplicación_de_mensajería_instantánea Ao_no_Exorcist Ardilla_de_manto_dorado Mortadelo_y_Filemon_Los_Ángeles_84

html map