Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carricero_picogordo Balenyá Bulgaria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Celeste_y_la_generación Barrio_Civico_(Concepción_de_Chile) Biblia_del_rey_Jaime Batalla_de_gagra Cardiospermum_luridum Cataratas_Stanley Carlos_Pickman Carolina_Forest Bandera_de_la_Republica_Turca_del_Norte_de_Chipre Calao_de_pico_rojo Bessancourt Cajanuma B_A_C Bionix_AFV Campeonato_Concacaf_de_1967 Canal_10_Universidad_Austral_de_Chile Capellan_mayor Boegelund Carmen_Oliver_Jaquero Buffet-Crampon C._Nuesslein-Volhard Botany_Bulletin,_Department_of_Agriculture,_Queensland Canal_de_Tinian Carl_von_rokitansky Bulbophyllum_careyanum Campeonato_Francés_de_Fútbol_(USFSA)_1896 Caruelina Canal_3_Hidalgo Brač Catedral_San_Gabriel_Arcangel Basile_Boli Blas_de_Lazaro_e_Ibiza Chaparana_quadranus Brijad_araniaka_upanishád CC_115 Card-Pitt Bignonia_unguis-cati_var_guatemalensis Biatlon_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 CSS-3 Bot._Ergebn._Reise_Waldemar Castillon-de-Larboust Cartman_joins_NAMBLA Cerro_Capitán_Ustarez Caulostramina Barreales Calle_Aragón Caida_del_Muro_de_Berlín Castano_Seguin Centrostachys Blessey Bilabial Brumm.

html map