Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Muñoz_y_Peralta Labaroche La_Sargantain Leptosiphonium L_E_L. Jose_Manuel_de_Carratala Jose_Maria_Sanchez_Silva_y_Garcia-Morales Kom'lik_Guazu Linea_C-3_(Cercanías_Murcia_Alicante) Lawn_Tennis_de_la_Exposición_(fútbol) La_Luz_(desambiguacion) La_pedriza_de_manzanares Issenhausen La_ciencia Johan_Hendrik_Weidner Jose_Cepero Lista_de_capitulos_de_The_X-Files Liga_Venezolana_de_Beisbol_Profesional_2011/12 Interior_Music L'Aubépin Kaneda Leyenda_de_la_torre_de_la_Malmuerta Jesus_María_Ramón_Valdéz Juan_Jose_Gutierrez_Mora Jose_Manuel_Moreno_(futbolista) Legio_III_Parthica La_pila Koenigsegg_CCR Javier_Maluf Las_mascaras Linea_182_(Interurbanos_Madrid) L8 Kampsville LMG_08/15 Just_Like_Tom_Thumb's_Blues Jaula_de_Grillos_(Album) Linfoma_linfocitico_pequeno Lee_Robbins Lanzacohetes_múltiple_Teruel Libros_sapienciales La_Barbolla_(Guadalajara) Juan_Pablo_Letelier_Morel LODVG_-_Grandes_Exitos Labastide_de_Penne Japan_Rail_Pass Ley_de_Minería Ipomopsis Jadacaquíva Le_Pâquier_(Friburgo) Isla_Ixtapa Laismo José_Antonio_Gregorio_Eustaquio_de_Otálora_y_Ribero Lipps_Inc. Lista_de_episodios_de_Mad_Men Laserpitium_asperum

html map