Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Richmond_ca Giro_idiomatico Fray_Francisco_del_Castillo_O_M Frantisek_Planička SMG2 Rojano_grosal_de_Monteaguado Galería_de_la_Historia_de_Concepcion Roque_Chabas Iglesia_de_San_Serni_de_Suterranya Uvaria_heterocarpa Relacion_de_equivalencia Galaxia_eliptica_M59 Rolando_Jiménez_Machorro Iglesia_de_Santa_Maria_Magdalena_(Sevilla) U-110_(1940) Glycininae Universität_Zurich Rosaleda_Keisei_de_Yachiyo Ribamar_Fiquene Garra_poecilura Revolucion_de_Asturias Gimnasio_Olimpico_Juan_de_la_Barrera Función_logarítmica Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Mesa_de_Zahara_de_la_Sierra Gastón_Matías_Bueno_Sciutto Municipio_de_Lone_Rock Río_Yuna Municipio_de_Upper_Surrounded_Hill_(Arkansas) SMS_Gneisenau_(1879) Municipio_de_Lazaro_Cardenas_(Quintana_Roo) Ruta_Nacional_41_(Colombia) Ribera_del_Moro Fundacion_por_los_Niños_del_Perú Universal_Master_Collection,_Constelación_De_Exitos_De_Melissa_(album) Gabal Fuerza_de_Defensa_de_Hungría Garcia_de_Cortázar Remo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1924 Glutamato_Ye-ye Trigesima_legion Frederick_(Kansas) Idiostolidae Inarmonico German_Riesco_Errázuriz Universidad_de_Magdeburgo Represión_sexual Tumba_de_los_Héroes_del_Pueblo Impersonal_(lenguaje) Triángulo_de_verano Universidad_Mexicana_de_Educacion_a_Distancia Turó_parc U_Delphini SHF Inauguracion_presidencial_de_Dwight_D_Eisenhower_de_1957 Reino_de_Mercia

html map