Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fuente_SAARC V_Conferencia_General_del_Episcopado_Latinoamericano_y_del_Caribe Municipio_de_Lakeville_(Dakota_del_Norte) Gabriel_Bathory Turquestan_del_Oeste Tylertown Republica_de_Weimar Tulio_Enrique_Tascón Rockford_Bay Roosevelt_Avenue_Jackson_Heights_(IND_Queens_Boulevard_Line) Roperuelos_del_Páramo_(León) Río_daugava Republica_Pop._China Rhynchadenia Gastronomía_del_Magreb Utricularia_benjaminiana Galgo_ingles Municipio_Jesus_Maria_Semprún Municipio_de_Carlyle_(condado_de_Clinton,_Illinois) Gigantochernes_hoffi Romance_científico Rineloricaria_baliola Rubia_mollugo Río_Madawaska Ricki_Vañó Galería_Nacional_de_Arte_Moderno Gloria_Stefan Fuerza_de_Jalamiento_Horizontal_en_Superficies_Planas Ringo_Starr_and_His_Third_All-Starr_Band_Volume_1 Mur_de_Bretagne Garden_Hotspurs_FC Gayubilla_(fruto) Título_de_Grand_Slam Universidad_estatal_de_pensilvania Retículo_endoplasmático_liso Gecarcinus Glicina_(quimica) Richard_Barthelmess Municipio_de_Hill_(condado_de_Pulaski,_Arkansas) Municipio_de_Greene_(condado_de_Trumbull,_Ohio) USSOCOM Renz Municipio_de_Arrow_Rock_(condado_de_Saline,_Misuri) Unidad_del_Cuerpo_Nacional_de_Policia_adscrita_a_la_Comunidad_Autonoma_de_la_Comunidad_Valenciana Rinotraqueitis_felina Union_Internacional_de_Juventudes_Socialistas Impuesto_Verde Giovanni_Petrella_Battista Rio_Nepa Garden_City,_New_York Tsimliansk Ullastrell Glipa_uenoi Rochdale_A.F.C. Twentynine_Palms

html map