Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diagonales_(diario) Demofonte_(Latilla) Alex_Riley Didier_Opertti_Badán Cordilleras_de_España Amarrar Ecologia_en_México Copa_Simon_Bolívar_1976_II Allende_(estación) Ameiva_nodam Aliens,_el_regreso Dias_de_vino_y_rosas Doctrina_Estrada D.R.I. Echium_pitardii_var_macranthum Alfredo_Cristiani Dalái_lama Coscoja_real Dique_Celestino_Gelsi Amazing_Grace Didier_Comès Degustacion Desastre_minero Diego_Fernandez_de_Villalan Conversión_de_coordenadas_ecuatoriales_a_coordenadas_horizontales E.L.E.:_The_Final_World_Front Cristian_Vilches Demon_97_(Demo) Cyanolyca ESDLA Cuper_(desambiguacion) Allen_Iverson David_Atlee_Phillips Cynodontia Distancia_Tierra-Sol Distre Declaración_sobre_la_protección_de_todas_las_personas_contra_la_tortura_y_otros_tratos_o_penas_crueles,_inhumanos_o_degradantes Dipirámide_pentagonal_elongada Ecdisias Desembarco_de_Mallorca Dornot Alexander_karl_heinrich_braun Crecy_sur-Serre Digimon:_Data_Squad Damage_Inc Coryphantha_radiosa Discovery_Communications Echium_pomponium_var._tangerinum David_Whiteley Dagoberto_Valdés_Hernández Alstroemeria_aulica Copa_del_Generalísimo_de_hockey_sobre_patines_1951 Alfonso_Muga_Naredo Diplarrena Duc_Huyen_Duong

html map