Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_gust Villagatón Chixdiggit Colorado_(desambiguación) Clever_Marcelo_Romero_Silva Versols_et-Lapeyre Combate_de_Paras Conciencia_(Encefalo) Vidalinux Colision_Via_Láctea_Andromeda Aleatoria Afilalapices Ace_combat_zero Al_Najaf_FC Chenopodium_album_var._purpurascens Conocimiento_explícito A_15_cm_de_la_Realidad Yevgeni_Vladímirovich_Petrov Abadia_de_Retuerta Chirigue_olivaceo Club_Atletico_Puerto_Comercial Clamator_jacobinus A_Mind_beside_Itself Abonos_organicos WWE_WrestleMania_21 Comuneros_de_Castilla Clasificación_de_Francis_Thibaudeau Church_Rock_(desambiguación) Châlons-sur-Vesle Cherokee_(Alabama) Zambo_(Nicaragua) Vilfa_linearis Claude_bloodgoog Vancouver_School_Board Conjunto_microcanonico Agrostis_linearis Videojuegos_yaoi Cofradía_de_la_Orden_Franciscana_Seglar_(V.O.T.) Acueducto_los_arcos_de_alpuente Víctor_Benítez Choctaw_(Oklahoma) Villanueva_de_Castellón Cine_del_Sudeste_de_Asia Virgin_Grand_Prix Ciclo_del_fósforo A_T_M_A_toda_maquina! Villa_Bruzual Vilar_Chão_(Alfandega_da_Fé) Chumatlan Adrián Clementina Adrian_(Oregón) World_Federation_of_Independent_Scouts Vuelo_a_la_libertad Condado_de_Chambers_(Alabama)

html map