Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nitrometano Nicolas_de_Ovando Nuestra_Señora_del_Rosario_de_Caa_Cati No_No_Never Oreochromis_malagarasi País_romanico Platyrhiza NDR Periódicos_de_Paraguay Pembury Pomacentrus_nigromanus Pattern_painting Omar_Andrés_Rodríguez Paul_Fronberg Nuncio_Apostolico Paíño_dorsigrís Nuestros_maravillosos_aliados Museo_de_Niños_de_Miami Numbers_(serie_de_televisión) Pedro_de_margarit Partido_de_Accion_Socialista_(España) Novela_de_caballerias Neoparrya Notación_de_infijo Pedófilas Orlando_de_La_Torre Pedro_Alvarez_de_Miranda Plebejus Olivier_dahan Pi_(letra) Orainville Paneelmaja Postalesio Partido_Socialista_(desambiguación) Península_de_Challapata Orden_de_trujillo Ola_de_frio Partido_social_democracia_de_chile Oxacis_bernadettei Narciso_Binayán_Carmona Opresion Orthrias_tschaiyssuensis Perro_de_agua_español Pedro_de_Estopinan Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_Estilo_libre_400m_masculino Myrsine_lorentziana Ornithogalum_fistulosum Ononis_natrix_L_subsp_natrix Ménil-Hubert-sur-Orne Patíbulo Nadezhda_Tolokonnikova Paul_Scholes Pleuranthodes Nomos_Basileus Pleasure_Bend_(Luisiana)

html map