Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maytenus_ponceana Provincia_de_Albacete Golpe_de_estado_de_1973_(Chile) Prestigio_encubierto Mieldes Prosopocoilus_serricornis_congoanus Metrolínea Provincias_de_Marruecos Rana_Goliath Lucio_Valerio_Flaco_(cónsul_261_a_C_) Maurice_(Shelley) Ray_Allen Merce_Rodoreda Gorriti_(isla) Raya_Electrica Mel_Tormé Mariano_Luis_de_Urquijo Lonely_in_Gorgeous Marieta_Orozco Loco Puente_de_Bacunayagua Merkhet Mascapaicha Gran_premio_de_francia_de_motociclismo Primer_Concilio_Lateranense Primera_División_de_España_1931/32 Microeólica Primigenios_del_Universo Mattan Malacorhinus_apicalis Luis_Roldán Region_de_Sedhiou Marcos_arruda Lupus_eritematoso Liza_(Pokémon) Región_Aisen_del_General_Carlos_Ibánez_del_Campo Rastas_(película) Golpe_de_estado_en_Chile_de_1973 Luciano_Menéndez Madres_egoistas Luis_Ernesto_Ordoñez_Castillo Gobierno_y_política_de_Cúcuta Mentha_seriata Lloyd_Hartman_Elliott Gotthard_(álbum) Quercus_petraea_subsp_petraea Microrreserva_La_Encantada Marqués_de_la_Habana Raúl_Cárdenas Marco_Antonio_(cómic) Medicos_sin_fronteras Lourens_Alma_Tadema Rashid_Nezhmetdinov Regimiento_de_Cazadores_de_Montana_"America"_nº._66 Lupus_eritematoso_neonatal

html map