Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Habenaria_dilatata Argyrolagus Hythe Mouriria Arismendi_(Sucre) Arrondissement_de_Selestat-Erstein Houdini_(ajedrez) Historia_UD_Salamanca_Anos_1990 Monolepta_terminata Guaymallén Hapoel_Petah-Tikvah Género_(topología) Arcola_(Texas) Angliru Monnetier-Mornex Anopyxis Mortadelo_y_Filemón_Los_monstruos Arco_de_san_lorenzo Autopista_ferroviaria_Perpiñán-Luxemburgo His_(Alto_Garona) Antonio_Palafox Anarquismo_y_feminismo Henri_Lindelof Arteria_thoracica_interna Ida_Carloni_Talli Apeadero_de_Malhada_Sorda Hospital_del_estado_de_Utah Hércules_en_la_encrucijada Ate_(dios) Hannah_Montana_&_Miley_Cyrus:_Best_of_Both_Worlds_Concert_(álbum) Horoya_AC Milosevich Asturias_(Filipinas) Arte_del_Peru Avenida_Church_(línea_Culver) Hulleras_del_Norte_S_A Homer_vs_The_Eighteenth_Amendment Hagg Arancedo Hermandad_de_La_Resurrección_(Sevilla) Harina_de_almendra Asociacion_técnica_espanola_de_refrigeracion_y_climatización Historia_musical_romántica Astragalus_depressus He3 Hello!_Project Hernandez_Mancha Half_Moon_Bay_(album) Audioperceptiva Mount_Gretna_Heights Hyperolius_albofrenatus Holland_(condado_de_La_Crosse,_Wisconsin) Ibarra_(cantón) Antonio_Jose_de_Irisarri_Alonso Montel_de-Gelat

html map