Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Revolución_en_Estados_Unidos Gobernación_de_Shabwah Giselher_Klebe Río_Calvar Un_toque_de_distinción Tuya_(geomorfología) Ila_Kabkabi Rodrigo_Vidal Rudolph_Loewenstein Gebel_el_Silsila Universidad_de_gante FreeCAD Río_Xubia Rene_Gonzalez Gerard_Philippe_Berry Geranium_carolinianum_forma_albiflorum Municipio_de_Madison_(condado_de_Franklin,_Ohio) Robert_Ludlum Geremi Municipio_Urdaneta_(Aragua) Trifolium_flexuosum Municipio_de_Anderson_(condado_de_Perkins,_Dakota_del_Sur) Uintatérido Funisciurus_substriatus Ghats Ucrania_sin_Kuchma Iglesia_Mesianica_Mundial Río_Albarregas_(Espana) Roger_Mennevée Municipio_de_Chester_(condado_de_Douglas,_Dakota_del_Sur) STF Tsoureki Fundacion_Leonardo_Marques Gines_Ganga_Trevino Rosa_de_hoja_roja Municipio_de_Bourbon_(condado_de_Callaway,_Misuri) Royal_Palm_Beach_(Florida) Ruscus_hypoglossum S._Dariaus_ir_S._Girėno Municipio_de_Hays_(condado_de_Greene,_Arkansas) Fútbol_callejero Union_Deportiva_Ibiza_Eivissa Trois_couleurs:_Bleu Fujiwara_no_Akisuke Universidad_de_la_Sierra_Juárez Municipio_de_North_Galloway Retablo_de_Santa_Bárbara Roque_Saënz_Pena_Lahitte Saas_Balen Go-Yozei SUDEBAN Trichonema_clusianum_var._minus Fuerza_Aerea_de_la_Republica_Federal_Socialista_de_Yugoslavia U_1181 Iglesia_de_Santa_María_de_la_Anunciación

html map